Nebo už vymřeli?
Když se řekne gentleman, mnohé z nás se vybaví Oldřich Nový či Svatopluk Beneš z prvorepublikových filmů a smutně si povzdechneme, že takoví muži už neexistují. Je to pravda, nebo máme o gentlemanství zidealizované představy? Dá se vůbec gentleman definovat, nebo je to jen abstraktní pojem?

Vzala jsem si na pomoc knihu „Opravdový gentleman“, kterou jsem kdysi koupila manželovi k Vánocům v domnění, že z ní něco načerpá. Odložil ji uraženě do knihovny.
A tak jsem ji po čase vytáhla, začala v ní listovat a zastavila se u první kapitoly - Charakteristika noblesnosti. Noblesnost. Taky pojem, který u dnešních mužů nějak postrádám... nebo se mýlím? Vyvraťte mi to, budu jedině ráda.

Podle autora knihy Bernharda Roetzela je skutečný gentleman člověk, který nic neponechá náhodě. Zdá se vám to málo? Tedy pokračuji. „Není to jen v dokonalém oblékání a v perfektní péči o svou osobu... to nestačí. Člověk musí mít také perfektní vystupování, gentleman je po všech stránkách slušný člověk, který instinktivně pozná dobro. Skutečný gentleman dopraví ženy a děti na záchranný člun a sám klesne s lodí ke dnu. Nikdy netýrá koně a nezradí přítele. Pozná, kdy si žena přeje být ve společnosti, ale kdy chce být sama. Gentleman není nikdy nezdvořilý, i když se někdo k němu chová arogantně či neomaleně."
A na závěr: „Král sice pozvedne muže do šlechtického stavu, ale gentlemana z něho neudělá. Z muže gentlemana neudělá ani sebevětší moc a blahobyt.“

Už vás nebudu nudit citacemi z knihy, víc by mě zajímal váš názor. Myslíte, že je dnes ještě vůbec možné potkat pravého gentlemana? Za sebe začínám mít pocit, že doba gentlemanů možná ještě přijde. Teď jsem pár dnů pracovala s mladými muži a svým chováním mě mile překvapili. Jen si nejsem jistá, zda je to gentlemanství a nebo úcta k šedinám. Ale ani to není k zahození, že?

A co vy, milé ženy-in?
Jste stejně optimistické, nebo to vidíte s gentlemanstvím v českých zemích bledě?
Myslíte si, že už je to přežitek?
Že se změnily hodnoty nebo že je definice gentlemanství příliš přísná?
Potkaly jste poslední dobou nebo vůbec někdy gentlemana?
Jak byste si gentlemana charakterizovala sama pro sebe?


Reklama