5e6619e3f1d06obrazek.jpg
„Nebylo dne, kdy bych nebyla ve stresu. Práce, rodina, na všechno málo času a plno věcí jsem hrnula před sebou. Často přicházely katastrofické scénáře, ať už ohledně zaměstnání, že něco nestihnu včas, ale i kvůli rodině. Třeba že se něco stane dětem. Bylo mi jasné, že se trápím zbytečně. Jenže jsem si prostě nedokázala pomoct, pořád mi to šrotovalo v hlavě. Neuměla jsem si od přemýšlení nad tím vším pomoct. A pak to přišlo. Rozbušilo se mi srdce, zatočila hlava, polil mě studený pot a sotva jsem popadala dech,“
vzpomíná Jana (42) na symptomy, které v té chvíli přisoudila infarktu.

Záchranka ji odvezla do nemocnice, kde ji ale shledali naprosto zdravou. Tedy po tělesné stránce. „Lékařka mi řekla, že bych mohla trpět úzkostnou poruchou a dala kontakt na psychiatra. Prý rozhodně nejsem první ani poslední, koho s tímto problémem záchranka přivezla s podezřením na srdeční chorobu,“ svěřuje se a přiznává, že se po dvou týdnech pochybností skutečně objednala. Od lékaře pak odcházela s diagnózou generalizovaná úzkostná porucha, předpisem na psychofarmaka a doporučením na kognitivně behaviorální terapii.

V ohrožení jsou hlavně ženy

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD - generalized anxiety disorder) je jednou ze série úzkostných poruch, které mají jedno společné. Tak neúnosný pocit úzkosti a strachu, že pacienty ve větší či menší míře vyřadí z běžného života, v těch nejtěžších případech může končit i úplnou sociální izolací.

Aniž by k tomu měli vážný důvod, pociťují lidé s GAD neustálou nervozitu a obavy, že se něco strašného stane, případně že nejsou dostatečně výkonní a pro své okolí dost dobří. A to až tak moc, že dojde i na fyzické projevy strachu - pocení, nevolnost, bušení srdce, svalové napětí, třes, závratě nebo nepříjemné pocity v břiše a žaludku, jaké dobře znají trémisté. Přestože dobře vědí, že se nervují zcela zbytečně, nemohou si pomoci.

Pak není divu, že jsou tito lidé přecitlivělí, často podráždění, nervózní, a tím i vznětliví. Dělá jim problém i usnout, protože klid nepřichází ani v noci. A jelikož nedokáží odpočívat, jsou pak unavení, vyčerpaní a hůře se soustředí.

Poznáváte se? Pokud u vás tyto příznaky přetrvávají už půl roku a déle, přičemž vám negativně zasahují do života, pak možná i vy patříte mezi 3 až 7 procent lidí s touto psychickou poruchou. Pro jistotu zamiřte k lékaři.

Věděla jste, že generalizovanou úzkostnou poruchou trpí ženy až dvakrát častěji než muži? Nejčastěji se spouští během dospívání, ale není to podmínkou. Vede k němu nejen dědičnost, ale také vliv okolí, dlouhotrvající stres a traumatizující události.

Kde a jak vás budou léčit?

Se svými problémy se můžete svěřit praktickému lékaři, nebo zamířit rovnou ke specialistovi - psychiatrovi. Ten vám může předepsat vhodnou psychoterapii, případně i farmakoterapii (benzodiazepiny či antidepresiva).

Čtěte také: