Zelená znamená pro každého z nás něco jiného. Pro jednoho je to rozkvetlá louka, pro druhého krásné šaty nebo netradiční šperk a pro někoho zelená znamená pocit klidu. Je to také nový trend. Snažíme se myslet a hlavně se chovat zeleně. Zvykáme si na hybridní vozidla, kupujeme potraviny vypěstované na našem území, recyklujeme a zveme do svých domácností bio potraviny. Zamysleme se nad tím, jak „zelené“ jsou naše spotřebiče.

 Hlavní kritériem při tvorbě „zelené“ domácnosti je výběr energeticky šetrných spotřebičů. Dnešní spotřebiče potřebují ke svému kvalitnímu výkonu zhruba o 60 % energie a vody méně než spotřebiče deset let staré. U jakých spotřebičů dosáhnete nejvyšších úspor?

Chladničky

ElectroluxSpolečnost Electrolux nabízí chladničky v energetické třídě A+, jejíž průměrná spotřeba energie dosahuje okolo 0,6–0,7 kWh/24 h, což znamená úsporu nákladů za elektřinu až 20 000 Kč na průměrnou dobu životnosti chladničky. 

Významnou úsporu nákladů poskytují chladničky opatřené beznámrazovou technologií Frost Free. Vrstva ledu o síle 5 mm ve vaší chladničce zvýší její spotřebu energie o 30 %. Pokud si tedy vyberete chladničku Electrolux s technologií Frost Free, ušetříte nejen čas strávený odmrazováním lednice, ale i peníze za energii, kterou si bere váš spotřebič.

Vybrané modely chladniček Electrolux nabízejí ve dvířkách výdejník vody s filtrem Brita a uživatelům takové chladničky odpadá starost s kupováním balené vody. Kombinované chladničky Electrolux ENB 35405S Inspire a ENB 39405S Inspire připravují chlazenou vodu (z vodovodu), z níž byly filtrací odstraněny látky, jako je chlór, olovo či měď. Vodu si můžete natočit přímo z dvířek chladničky z průhledné čtyřlitrové nádržky, aniž by je bylo nutné otvírat.

Pračky

ElectroluxPračky jsou druhým největším konzumentem vody a energie v domácnosti. Abychom ušetřili oba vstupy, je třeba pečlivě vybírat, pro jakou pračku se rozhodneme.

Společnost Electrolux nabízí několik modelů praček v energetické třídě A++, disponující zároveň kategorií A v účinnosti praní i odstřeďování. Důležitou vlastností úsporných praček je nejen energetická třída A+ popřípadě A++, ale také například funkce Direct Spray – funkce přímého sprchování. Díky této funkci sprchování prádla dosáhnete úspory vody a energie 35–50% na jedno praní. Vyberte si také pračku s funkcí odloženého startu a perte mimo energetické špičky, kdy je praní nejnákladnější.

Sušičky

ElectroluxVyberte si pro sušení prádla sušičku s tepleným čerpadlem. Díky této vyspělé technologii ušetříte až 50 % spotřebované energie. Kondenzační sušička nabízí nový šetrnější způsob sušení prádla, dosahující až čtyřicetiprocentní úspory energie oproti běžným sušičkám.

Sušení prádla v sušičce s tepelným čerpadlem je mnohem šetrnější, protože prádlo při sušení není vystaveno vysokým teplotám a nedochází tak k opotřebování nebo poškození vláken. Nově je mezi programy zařazen i program pro vlnu a hedvábí. Náplň prádla pro tento program je 1 kg a sušička využívá teplý vzduch pouze s minimálním množstvím mechanického pohybu.

Sušička je nejen pomocník, díky němuž nemusíte hledat prostory v bytě pro sušení prádla a výrazně usnadňuje žehlení, ale také šetří peněženku.

Myčky

ElectroluxRuční mytí nádobí je nejen otravné, ale také velice náročné na spotřebu vody a energie nutné pro její ohřev, pokud domácnost nedisponuje přívodem teplé vody. Jedním z nejlepších způsobů, jak v domácnosti ušetřit, je investovat do myčky nádobí.

Společnost Electrolux nabízí myčky disponující energetickou třídou A, účinností mytí nádobí a sušení v kategorii A. Nejvýkonnější myčky spotřebují maximálně 12 l vody na jeden mycí cyklus 12 sad nádobí. Stejné množství nádobí umyjete ručně se 60 l vody. S myčkou tedy uspoříte nejen čas strávený mytím nádobí, ale také peníze.

Myčky také disponují funkcí odložený start, kdy mytí nádobí naprogramujete na dobu mimo energetickou špičku. Nová myčka Electrolux ESF66840W z řady Green range nabízí také funkci Save, díky níž ušetříte až 25 % energie nutné pro sušicí cyklus. 

Vysavače

ElectroluxTaké vysavač může být zelený. Model Ultra Silencer Green je první vysavač na světě vyrobený z recyklovaného plastu. 55 % plastové kostry nového vysavače Ultra Silencer Green je vyrobeno z recyklovaných materiálů, a proto je přístroj dostupný pouze v černé barvě. Jedná se o jeden z nejtišších vysavačů na světě, který má navíc o 33 % menší spotřebu energie než průměrný vysavač s výkonem 2000 wattů.

Další úspory energie je dosaženo díky novému motoru vysavače s výkonem 1250 wattů, jenž spotřebovává o 33 % méně energie než běžný 2000 wattový vysavač, ale má přitom díky nové hubici stejnou sílu sání.

Vysavač UltraSilencer Green má výfukový filtr HEPA H12. Spolu se sáčkem Electrolux s-bag™ s automatickým hygienickým zavíráním odstraňuje alergeny a jiné škodlivé částice, a vypouštěný vzduch je tedy čistší než vzduch okolního prostředí.