Snad každý stát na Zemi má svého záhadného živočicha. Ani Česko nezůstává pozadu. Jsou legendy o strašlivých vodních tvorech nebo sněžných mužích lákadlem, nebo odpuzovačem turistů?

 

Přece jen by někdo mohl mít problém vstoupit do vod, jež údajně obývá obří chobotnice či přeživší dinosaurus.

 

Určitě znáte nejednoho bájného tvora. Pojďme si ty nejslavnější společně připomenout, při svých cestách na dovolenou na ně totiž snadno můžete narazit.

 

Příšera na jezeře Loch Ness

 

Pověst o záhadném tvoru, které přežívá ve vodách skotského jezera Loch Ness, je stará celá století. Na základě výpovědí očitých svědků, nashromáždilo se jich nemalé množství, se kryptozoologové přiklánějí k názoru, že Nessie bude patrně zvíře podobné prehistorickému plesiosaurovi.

 

Podle některých tvrzení je přeživším dinosaurem, jenž uvízl ve vodách jezera za ústupu ledovce. V tom případě je s podivem, že vodu jezera ještě nečeří stovky šnorchlujících metrosexuálů s jediným skromným přáním - totiž zeptat se Nessie na její recept na dlouhověkost. Přece jen nelze nad šedesáti miliony let jen tak mávnout rukou.

 

Další teorie tvrdí, že tehdy mohlo v jezeře nalézt úkryt několik kusů, a díky tomu v něm přežívají dodnes.

 

Pak jsou jistě tito tvorové vybavení zařízením, které si možná ráčili vypůjčit od samotného Jamese Bonda, neboť několikráte provedené sondovaní celé vodní i podvodní plochy za pomoci vybavení NASA neukázalo nic než pár kapitálních kousků pro zdejší rybáře, a tak mohli senzacechtiví hledači záhad u sklenky pravé skotské konstatovat, že obludu sice viděli, leč ta paní by nebyla ráda, že se o ní takhle mluví.

 

Mezi dalšími zástupci vodních živoucích fosílií můžeme jmenovat například tvora Ogopogo, který obývá Kanadské jezero Okanagan. Mokele mbembe pro změnu střeží vodní a bažinaté oblasti celé Afriky, především Konga.

 

Olgoj Chorchoj a spol.

 

Olgoj Chorchoj – „střevo červ“ – nalezl svůj domov v mongolské poušti Gobi. Vypadá prý jako hnědočerné, lesklé a necelý metr dlouhé střevo dobytka. Červ dokáže na dálku zabít, nebo alespoň paralyzovat. V čem spočívá jeho silná zbraň je ovšem stejnou záhadou jako jeho existence.

 

Kdo by ovšem nebyl hrůzou paralyzován při pohledu na svíjející se „hovězí střevo“ na rozpáleném písku? Je už delší dobu známo, že i hrůzou se dá zemřít.

 

Na lov této bytosti se vydali i čeští záhadologové v čele s Ivanem Mackerlem. Dobrodruzi se vrátili s nepořízenou. A Olgoj Chorchoj, pokud z něj ještě něco zbylo, si může vesele paralyzovat a zabíjet svou tajemnou zbraní dál. „Nikomu se ještě nepodařilo Olgoj Chorchoje vyfotografovat, jeho tělo se nikdy nedostalo do rukou přírodovědců. Proto zoologové v jeho existenci zatím nevěří. Ale údaje, které jsme v Gobi nasbírali, by alespoň mohly posloužit k úvahám, co by to mohlo být,“ říká badatel.

 

Evropa ani v tomto případě nezůstává pozadu. Několik oblastí Švýcarska a Rakouska se pyšní pověstmi o létajícím krvelačném červu. Na rozdíl od Olgoje Chorchoje, který prý zabíjí jen v případě, kdy se cítí ohrožen, jsou evropští červi agresivní a napadnou jako první. Dokáží prý na člověka skočit z několika metrů a na místě jej usmrtit. Tatzelwurm vypadá jako několikanásobně zvětšený doutník se čtyřma (někdy dvěma) nohama a kočičí hlavou.

 

Sněžní muži

Najde se dnes ještě někdo, kdo by neznal yettiho? Sněžný muž se vyskytuje především v nepálské části Himalájí. Čas od času zavítá také do sousedního Tibetu. Zprávy o existenci podivného horského tvora se začaly množit na konci 19. století.

 

Zpravidla bývá yetti vysoký kolem dvou metrů a jeho tělo i obličej je porostlý dlouhými chlupy, ruce dosahující ke kolenům krátkých nohou. Jsou dokonce hlášena pozorování celých skupin záhadných tvorů, a to včetně samic. Skrývají se vysoko v horách, což není ničím zvláštní. Vy byste s takovým vzezřením udělala asi totéž.

 

Yetti je často těmi, kdo v jeho existenci věří, považován se chybějící článek Darwinovy teorie, za přechod mezi člověkem a opicí. Podle jiných názorů jde o slepou vývojovou větev, která v nehostinných podmínkách dodnes přežívá. Výskyt podobných lidoopů je zaznamenán po celém světě, dokonce i u nás. V Malajsii se mu přezdívá Orang-dalam, Američané mají Bigfoota, Skalisté hory v Kanadě obývá Seskveč, na Kavkazu se usídlil Almasty, v Mongolsku žije Almas.

 

A svého tajemného yettiho má také Šumava. V jedné ze zachovaných legend se praví, že skupina tří dřevorubců nocovala v lesní boudě, kterou si postavili. Jedné noci je probudil je hluk, jak kdosi běhal kolem boudy a volal: „Jen kdyby nebyli tři, jen kdyby nebyli tři."

 

Vyděšení dřevorubci náhle ve dveřích boudy uviděli ruce, celé černé. Jeden z dřevorubců popadl sekeru a do ruky udeřil. Zvenčí se ozval křik, ale ruce se začaly prodlužovat a sunuly se dál do boudy. Po chvíli ruce náhle zmizely. Tu noc už neusnuli, zapálili svíčku a ven se odvážili vyjít až ráno. Kolem boudy byla udupaná tráva. Jelikož jim docházely zásoby, rozhodli se, že se vydají pro další potraviny. V boudě zůstal jen ten, který do černé ruky ťal sekyrou. Když druhý den přišli jeho druhové i s novými zásobami zpátky do boudy, našli nešťastníka mrtvého.

 

To byla donedávna jediná zmínka o existenci podobného tvora u nás. Jenže před několika týdny se v médiích objevily fotografie, které strhly pozornost mnoha čtenářů.

 

Okamžitě se objevily bouřlivé diskuze, zda muž na snímku je skutečně mužem, nebo se jedná o dalšího přeživšího lidoopa. Podívejte se samy.

 

 

Věříte v existenci záhadných tvorů, nebo jde jen o mylně vyložená pozorování známých zvířat? Chtěla byste nějaké tajemné zvíře potkat?

Reklama