Do tohoto města jsme se vypravili na doporučení přátel a rozhodně nelitujeme. Když přivřete oči a prokoušete se obligátní hradbou paneláků, odmění vás Třebíč nevšedním zážitkem z historického centra.

Poprvé jsem navštívila Třebíč asi tak před třiceti lety. Moje spolužačka ze střední se tam vdala a pozvala mě na návštěvu. Abych se přiznala, matně si pamatuji jen románskou kryptu impozantního kostela, a ostatní mi splývá v šeď. Co bych taky chtěla v osmdesátých letech.

O to víc mě překvapilo a mile potěšilo poměrně zachovalé náměstí a hlavně židovská čtvrť s typickými kupeckými domky, kde jsme (tuším) ani nebyly. Nevím, jestli to není sugesce, ale všechny židovské čtvrti, co jsem kdy viděla, na mě zapůsobily stejným dojmem. Zvláštním, trochu ponurým, ale zároveň nostalgickým. Křivolaké uličky s ochozenou dlažbou, natěsnané domky s malými okénky a  roztodivnými průchody, titěrné dřevěné pavláčky a dávno opuštěné obchůdky ve mně vyvolávají představy a otázky. Jak se tady lidem žilo a proč se všechno tak pokazilo, když tu po staletí žili Židé v pospolitosti s Křesťany.

Třebíč je toho důkazem, jak se můžete dočíst na cedulích naučné stezky. Provede vás čtvrtí, seznámí s nejstaršími a nejvzácnějšími domy, nasměruje k největšímu židovskému hřbitovu v Evropě a vaši pouť židovským městem symbolicky ukončí u překrásné křesťanské baziliky.

I tady je co obdivovat. Nejen okolí baziliky, která je obdivuhodným svědectvím umu tehdejších stavitelů, ale i její úchvatný interiér s podzemní románskou kryptou.

No vidíte, já sama jsem důkazem toho, že vám utkví v paměti minimálně na dalších třicet let. Budete-li mít čas, rozhodně si nenechte ujít komentovanou prohlídku s průvodcem.

A ještě jedna zajímavost na závěr. Pejskové tam sice nesmějí, ale v infocentru vám ho ochotně pohlídají.

Ale teď už dost slov, pojďte si projít město i obrazem a klikněte na fotogalerii

Čtěte o dalších krásných místech v tomto kraji:

Velké Meziřící, neboli Velmez, či Medříč

Kostel s půdorysem želvy a hospoda ve tvaru dvojitého vé

 

Reklama