To, jestli váš mazlíček trpí nadváhou, poznáte pouhým pohledem, ale také podle žeber. Jestliže poslední dvě nedokážete nahmatat rukama, pravděpodobně za to mohou kila navíc, která představují nebezpečí pro zdraví.

shutterstock-206851003.jpgFoto: Shutterstock

„Obezita může vašemu mazlíčkovi způsobit obrovskou zátěž kardiovaskulárního aparátu, oslabit imunitní systém, poškodit jeho játra ztučněním, zvýšit riziko nádorových onemocnění a mnoho dalších potíží,“ říká veterinářka MVDr. Daniela Králová, spolupracovnice značky Yoggies.

Základem spokojeného života je zdravý jídelníček a dostatek pohybu. Při výběru krmiva je podle veterinářky důležité upřednostňovat to s dostatkem přírodních proteinů z pravého masa, vitaminů a vlákniny. Vyhnout byste se naopak měly zbytečné chemii a složkám, jako je obilí a sója. Důležité také je psovi nepřilepšovat ze svého talíře a nenabízet mu například tučné uzeniny.

Svou pozornost zaměřte také na správnou dávku krmiva. S tím vám pomohou například různé online kalkulačky, které berou v úvahu věk, zdravotní stav i tělesnou aktivitu konkrétního psa. Jestliže psovi přeci jen přilepšujete v průběhu dne pamlsky, měl by dostávat menší dávku krmiva.

„Pejsci jsou zvyklí na odměňování. Volte ale pro psy zdravé pamlsky. Rozhodně není dobré psům dávat lidské dobroty, jako jsou například piškoty, protože obsahují cukr, a ten může vést u psa až k šedému zákalu. Velmi škodlivé mohou být pamlsky typu louhovaných bůvolích kůží plných chemie či různých odpadních surovin živočišného původu,“ upřesňuje odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Mezi ty patří např. volně prodávané vepřové uši (nebalené), po nichž v obchodech mohou lézt mouchy a klást na ně vajíčka, kálet apod. Proto raději vybírejte zdravé pamlsky pro psy v originálním balení, nejlépe z osvědčených zdrojů.

V neposlední řadě je nutný pohyb přizpůsobený věku a stavu zvířete. Při venčení by se měl pes proběhnout, hrát si a být aktivní. Nejde jen o to, aby vykonal potřebu a vy jste ho zase okamžitě vzala domů.

Reklama