Odhodlat se ke cvičení a skutečně mu přijít na chuť je překážka, kterou ženy na cestě za vysněnou postavou jen těžko zvládají. Pokud ale mezi ně vy nepatříte a rozhodla jste se začít sportovat a cvičit, pak Vám představíme nejčastější chyby, kterých byste se měla vyvarovat.           

Jestliže jste opravdu odhodlaná cvičit a už se nemůžete dočkat, až si zaskáčete na trampolíně nebo se rozjedete na kole, měla byste si pamatovat, že se musíte rozcvičit. Nepovažujte rozcvičku za zbytečnou věc, mohla byste na to doplatit. Před sportovní zátěží je třeba svaly nejdříve protáhnout a zahřát, jinak mají tendenci se natáhnout nebo dokonce natrhnout. Před každým cvičením věnujte alespoň deset minut poskakování, které vás nastartuje. Můj malý tip je strečink před ulehnutím do postele. Stačí si pár minut různě protahovat nohy, ruce, uvolňovat krční páteř a uvidíte, že bude do postele uléhat krásné lehké tělo a bude se vám i lépe usínat.        

Vždy byste měla cítit, že cvičíte pořádně. Cvičení, při kterém necítíte, že se vám napínají svaly, je zbytečné. Buď se snažte cvičit důkladněji, nebo zvyšte zátěž. I mírné napětí ve svalu je signálem, že sval dostatečně pracuje a je zatížený. Nesmíte ale zaměňovat zátěž a bolest. To je velmi častá chyba. Pokud vaším těle prochází ostrá bolest, dává vám tím najevo, že třeba přestat, a vy byste ho měla poslechnout.       

Hlavně ženy se při cvičení řídí mottem „Čím víc, tím líp“. Jenže to, že všeho moc škodí, platí i při cvičení. Lepší je cvičit každý den půl hodiny, než se jednou týdně uhnat v posilovně. Častější cvičení, i když kratší, nastartuje vaše spalování, které pak spolehlivě funguje ještě několik hodin. Jak správně cvičit, to si nejlépe budete pamatovat ve spojení s jídlem: raději menší dávky, ale pravidelně.      

Další chybou (kterou také dělají hlavně ženy) je špatné dýchání. My se zkrátka stydíme při sportování funět. Jenže pak připravujeme pěkně perné chvilky svému srdci. Nedostatečným dýcháním snižujeme okysličování celého organismu, snižuje se náš výkon a pak cítíme ono „píchání v boku“. Nejlepší rada je pořádně si zafunět. Takže toho pěkného souseda raději pozvěte na oběd než na ranné běhání do parku.    

Nevyhnutelné při cvičení je dodržovat pitný režim. Měli byste pít často, ale po menších douškách, abyste se vyhnuli rybníku v žaludku, který vám cvičení znepříjemní.

1. Jaké chyby při cvičení dělají nejčastěji právě ženy?
2. Na co byste před každým cvičením neměla rozhodně zapomenout?
3. Co dělat, když vaším tělem začne při cvičení procházet ostrá bolest?

Výsledky testu a rady na hubnutí najdete na  http://www.doformy.cz/kviz219

 

Reklama