blobid0.jpg
Foto: Se souhlasem Moniky Coufalové / PŘED A PO

Jmenuje se Monika, bude jí 30 a je zdravotní sestra. Ráda cestuje, chodí do sauny, dnes už i do posilovny a podle jejího vzhledu poznáte, že ráda pokrývá své tělo tetováními. Dokázala za pouhé dva roky zhubnout celých 50 kilo a je velkou motivací pro ostatní. Sama říká, že je to dřina, chce to odhodlání, překonat případné krize, ale je důležité, aby se měl člověk rád. To je na cestě za vysněnou postavou jedna z nejpodstatnějších věcí, a to Monice nechybělo. Měla ráda své tělo i s padesáti kily navíc.

Jak jste se dopracovala ke své původní postavě? Hrálo roli zdraví, špatné stravovací návyky, nemoc, málo pohybu, nebo už to tak bylo od narození?
Už od malička jsem byla trochu oplácaná, pamatuji si, jak mi každý říkal jen si dej, z toho vyrosteš” a jako dítě jsem nikdy neměla dobré stravovací návyky, pak přišla puberta, pár špatných zkušeností a už jsem se vezla. 

V dospělosti jsem svoji váhu nikdy neřešila a vždycky se sebou byla spokojená. Potom přišel covid a já začala mít problém s dýcháním. Že je moje váha problém, jsem začala vnímat, když jsem nevyšla kopec, aniž bych se nemusela zastavovat a vydýchat se.  

Proč jste to chtěla změnit?
Kvůli svému zdraví hlavně. Ale taky proto, aby mě moje špatná kondička v ničem už neomezovala.

Jak jste se odhodlala ke změně? Co vás k tomu vedlo a jaké byly začátky? Kdo vás podporoval a kdo ne?
Jednoho dne jsem si prostě řekla, že začnu hubnout a můj přítel se mi smál, že to stejně vydržím maximálně týden. Já mu ukážu, myslela jsem si v hlavě... Začátky byly docela těžké, přicházely chutě, hlad a cvičit se mi nechtělo. Prostě lenoch. Ale můj přítel mi ve finále hodně pomáhal, podporu jsem měla i od kamarádek a od rodiny. 

Snimek-obrazovky-2023-04-03-074350.jpg
Foto: Se Souhlasem Moniky Coufalové

Zvládla jste to sama, nebo s něčí pomocí?
Nikdy mi nepomáhali žádní odborníci, jedla jsem i cvičila podle sebe. Hodně jsem si zjišťovala na internetu a taky mám 3 semestry z výživy v rámci zdrávky, takže o jídle něco vím. 

Za jak dlouho jste se propracovala k nynější postavě a jste nyní spokojená?
Za 2 roky, můj začátek byl v únoru 2021 a ještě nejsem v cíli. Ještě bych chtěla pár kilo zhubnout a vypracovat postavu. 

Jaké máte cíle do budoucna?
Co se týče hubnutí, tak ještě něco zhubnout, pracovat na sobě a nevzdat to. Mým aktuálním cílem je zlepšit do léta fyzičku natolik, abych mohla jet do Alp a zdolat tam nějaký ,,kopeček’’. Na to se moc těším. 

Držela jste nějaké diety, jak moc jste cvičila?
Držela jsem se kalorického deficitu, to znamená, že jsem vydala víc kalorií, než jsem přijala. Na začátku jsem necvičila, jen chodila na procházky a když bylo dole prvních 10 kilo, rozhodla jsem se pro lehké domácí cvičení. Až teprve po zhubnutí 20 kil jsem začala chodit do posilovny. Cvičím podle nálady, snažím se 3x-4x týdně, baví mě to. Ale jsem často líná a ne vždy se dokopu, navíc pracuji na směny a někdy nemám po náročných službách energii. Kombinuji kardio se silovým tréninkem. Obojí je důležité. Občas jdu plavat nebo běhat.

335953990-3388128471514485-7336372193988953558-n.jpg
Foto: Se souhlasem Moniky Coufalové

Jste si vědoma nějakých chyb?
Myslím, že od začátku hubnutí jsem šla správnou cestou, takže bych nic neměnila. Jen bych si zpětně vynadala za chvíle, kdy jsem to vzdávala, protože mi stála váha atd. 

Šlo to hladce, nebo byly nějaké krize?
Krizí bylo spoustu, letos po Vánocích přišla asi největší, kdy se k absolutní demotivaci přidaly ještě nějaké osobní a zdravotní problémy, až jsem se dostala do fáze, kdy jsem úplně přestala cvičit a hodně jíst. Ale i taková období k tomu patří. Myslím, že každý z nás, kdo hubne, to moc dobře zná. Důležité je se pak zase vrátit zpět a pokračovat. 

Co byste poradila těm, kteří začínají?
Aby se nevrhali na žádné nezdravé diety, nenechali se zlákat žádnými zázračnými koktejly a pilulkami. Aby se nebáli a neváhali udělat první krok. Hodně lidí se mě ptá, jak začít. Důležité je si to srovnat v hlavě, jíst udržitelně tak, aby to člověka bavilo a ne trápilo. Pokud někdo neví, jak má jíst, aby se nebál vyhledat pomoc. Oslovit nějakého nutričního poradce. A určitě nic neodkládat. Neříkat si, že začnu zítra, že začnu v pondělí, že začnu od 1. .. prostě začněte teď. Stojí to za to. 

S čím vám hubnutí pomohlo?
Hlavně se mi zlepšila kondice, vyběhnu kopec, u kterého jsem dřív lapala po dechu už v první třetině. Sebevědomí mi nikdy nechybělo. Vždy jsem se měla ráda. 

Snimek-obrazovky-2023-04-03-074518.jpgFoto: Se souhlasem Moniky Coufalové, autor foto Irena Mikešová

Jak jste na tom teď?
Teď mám dole necelých 50 kilo, překonanou krizi a jsem taková akorát naladěná na pokračování. Jak se říká – vyladit letní formu. 

Jaký je rozdíl mezi životem ve vašem bývalém těle a nyní?
Asi jen ten pohyb. Vlastně ještě větší možnosti v oblékání. Dnes na sebe seženu cokoliv ve své velikosti. Dřív byl výběr s velikostí 50 dost omezený.

Zhubla jsem 50 kilo. Co s přebytečnou kůží? Podstoupila jste abdominoplastiku?
Kůže je velké téma, s každým shozeným kilem je znát víc a víc, že tam je. Hlavně na spodní části břicha a vnitřní straně stehen. Ze začátku mě dost trápila a na operaci jsem jít chtěla, postupem času jsem se jí ale naučila přijmout a rozhodla jsem se, že operaci podstoupit nechci. Nechám si jí jako památku na to, jaká jsem byla. Navíc jde schovat a když nechci, tak jí nikdo nevidí. 

Vadí mi, že to od vás lidi tak nějak očekávají, že řeknou, když si zhubla, musíš si uříznout břicho. Ale já bych ráda ukázala, že to jde i jinak a že nemusíme dělat věci, co se od nás očekávají. Tím samozřejmě neříkám, že je abdominoplastika špatná. Pro spoustu holek je to krásná odměna za to, co dokázaly a pomyslná tečka za starým tělem.

Monika svou hubnoucí cestu sdílí na Instagramu, tak pokud by vás zaujala a chtěli byste ji sledovat, najedete ji pod @moncacoufalova.

Zdroj: autorský rozhovor s Monikou Coufalovou

Čtěte také: