Širší vedení koaliční KDU-ČSL se dnes bude rozhodovat, zda má z vlády odejít jejich předseda Jiří Čunek, nebo jejich ministr financí Miroslav Kalousek.

Úterní usnesení předsednictva strany zní, že z vlády má odejít podle premiéra úspěšný Kalousek.

Některé krajské organizace se však za Kalouska postavily a Jihočeši dokonce žádají Čunkovu rezignaci. Jednání třicetičlenného celostátního výboru a devadesátičlenné celorepublikové konference by tak mohlo změnami ve vládě významně zamíchat.
 

Kalouska, za kterého se Topolánek jasně postavil, si přeje z vlády dostat předseda KDU-ČSL a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Svým postupem však způsobil nevoli části členské základny. Čunek tvrdí, že o Kalouskově odchodu uvažoval už dávno a Topolánkův návrh, aby raději vládu opustil on sám, je jen protitahem druhé strany sporu.

 

Spor mezi trojicí politiků nabírá obrátek. „Můj projekt je, že jsme svébytnou stranou, která má jít do voleb samostatně, má být hrdá, má se nebát,“ vzkázal včera Čunek Kalouskovi a Topolánkovi s tím, že ví, že si domlouvají budoucí volební spojenectví lidovců a ODS. To ale premiér důrazně popřel, neboť ho prý zajímá pouze jeho odpovědnost za vládu. a ne Čunkovy představy.

 

Čunkovi navíc premiér vzkázal, že ho z vlády nechce vyhodit kvůli jeho minulým aférám, ale prostě proto, že je špatný. Například Evropská komise prý chce prověřit, jak Česko kontroluje nakládání s unijními penězi, což je jeden z Čunkových úkolů. Čunek ale věří, že vše premiérovi vysvětlí a štěstí se nakonec obrátí na jeho stranu.

 

Problémů však má Čunek více. Část strany lidové například pobouřil svým souhlasem s povolením internetového kurzového sázení a jedna z mnoha vnitrostranických petic Tříkrálová výzva, pod kterou se podepsalo několik stovek členů strany, jej právě za to odsoudila.

 

Další lidovci mu zase vytýkají, že o Kalouskově odchodu rozhodl bez souhlasu celostátního výboru, který má podle stanov personální otázky na starosti. Například podle místopředsedy strany Jana Kasala spojilo současných devět členů předsednictva svůj osud s nynějším sporem, a pokud straně nedokážou vysvětlit svůj postup, měli by funkce opustit.

Reklama