Sluníčko s sebou nepřináší jen příjemné teplo a dobrou náladu. Každý rok přibývá lidí, které postihne zhoubný melanom. Denně na tento typ rakoviny kůže zemře zhruba jeden člověk. Podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny však i přes to nejsme v ochraně před ním příliš důslední.

Ochranný krém? Jen na dovolené!

Pokud dotázaní lidé používají opalovací krémy, pak většinou jen na dovolené u moře či na horách (52,1 %). Za zbytečné považuje opalovací krémy 7,3 % respondentů. A jen méně než každý druhý se chrání krémem před sluncem vždy (40,6 %). Důslednější jsou v používání opalovacích krémů ženy – vždy se jich krémem chrání před sluncem téměř 46 %, zatímco mužů jen méně než 28 %.

Slunečník (ne)stačí

Přestože podle odborníků je třeba použít ochranný krém např. i při pobytu pod slunečníkem, většina dotázaných to vesměs ignoruje (10,88 % úplně, 43,54 % většinou). Doporučením se řídí 45,57 % respondentů. Opět i zde jsou opatrnější ženy – ochranný krém i pod slunečníkem jich používá 53 %, zatímco u mužů je to jen 27,3 %.

Se znaménky nechodíme k lékaři

Pravidelné preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit rakovinu kůže, klienti VZP spíše ignorují. Každý druhý si znaménka nenechává lékařem kontrolovat vůbec (48,77 %). Naopak pravidelně to dělá jen 14,8 % dotázaných, zbývající jen občas (36,43 %). Ženy jsou i zde poctivější – pravidelně nebo alespoň občas si jich nechává u lékaře zkontrolovat znaménka 57 %, zatímco u mužů je to jen 35 %.

Muži neznají varovné signály

Bezmála 85 % dotázaných nicméně alespoň ví, jak poznat nebezpečné znaménko. U zbývajících 15 % nelze vyloučit, že by mohli některé varovné příznaky špatně vyhodnotit. A opět ženy vedou – varovné signály umí správně vyhodnotit 90 % žen a jen 71 % mužů.

slunce

Nepodceňujte prevenci

Přestože neustále přicházejí do praxe účinnější léky, žádný z nich zatím nedokáže rozvinutý melanom zcela vyléčit. O to důležitější je prevence – nejlepší je chovat se tak, aby člověka melanom vůbec nepostihl (tzn. zejména chránit se před nadměrným slunečním zářením), případně aby byl zjištěn v co nejranějším stadiu, kdy je velká šance na uzdravení.

Také proto VZP už několik let nabízí zájemcům o vyšetření mateřských znamének dermatoskopem v ordinaci lékaře příspěvek až 500 korun.

„Požádat o něj mohou jak dospělí, tak rodiče pro své děti. Zájem o příspěvek rok od roku roste. Zatímco v roce 2014 ho čerpalo 2 338 klientů, loni už si o příspěvek řeklo 5 444 lidí,“ říká Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP.

A jak jste na tom s prevencí vy?

Reklama