Ačkoliv ohrožuje především lidi se světlou pokožkou a větším množstvím pih, nevyhýbá se ani snědším typům, které nemají problém s opalováním. Chráněny před ním nejsou ani mladí lidé nebo děti. Na jeho vzniku má velký podíl hlavně UVB složka ultrafialového záření. Nerozhoduje však jen to, jak moc vystavujeme pokožku slunci nebo kolikrát jsme se spálily v poslední době. Na onemocnění nám může zadělat už nadměrné vystavování pokožky slunečnímu záření a její spálení v útlém dětství. Nebezpečný je pobyt venku hlavně přes poledne, mezi 11. a 14. hodinou.
meme.jpg
Foto: Shutterstock

Co je maligní melanom?

Jde o nádor vytvořený z pigmentových buněk. Může vzniknout kdekoli na těle jako nenápadná skvrnka na zdravé kůži, nebo se začít rozvíjet na mateřském znaménku. Zpočátku bývá velmi dobře léčitelný. Jenže jak zhoubný melanom roste, může zakládat metastázy. Vznikají dceřiná ložiska jinde na kůži, ale často postihuje i lymfatické uzliny, plíce, mozek nebo střeva. Rozhodně se tedy nevyplatí čekat na moment, kdy začne podezřelá skvrna svědit nebo dokonce krvácet. Na vyšetření k dermatologovi se vypravte mnohem dříve, jakmile se vám něco nezdá.

Rozhodně se tak vyplatí nezapomínat na prevenci. I v případě kůže doporučují odborníci pravidelná samovyšetření. Alespoň třikrát do roka se prohlédněte - úplně všude, i v místech skrytých pohledům, pomocí zrcátka. Vhodné je také absolvovat pravidelnou návštěvu u kožního lékaře - jednou do roka.

Jak maligní melanom poznat?

Melanom není jen vystouplá, tmavá skvrna na kůži, nebo divně vyhlížející mateřské znaménko, jak se mnoho lidí domnívá. Může připomínat třeba mozol, bradavici nebo modřinu a objevit se i na takových místech, jako jsou plosky či dlaně, případně také pod nehty. Jindy jde o plošná ložiska, kde se střídají světlejší a tmavší odstíny hnědé barvy. Cokoli je vám podezřelé, nechte raději zkontrolovat okem experta.

Na podkladě pigmentového znaménka vznikne 30 až 50 % melanomů.

ABCDE test ukáže více

K rozpoznání časných stadií melanomu slouží lékařům i laikům speciální pomůcka nazvaná ABCDE test. Vychází z anglických názvů následujících změn na kůži.

60af95302741aobrazek.pngAsymetrie (Asymmetry)
Znaménko už má nepravidelný tvar, nebo se asymetrickým postupně stává.

Ohraničení (Border)
Skvrna není jasně a ostře ohraničená, ale rozpíjí se do okolní kůže, má nepravidelné, zubaté výběžky.

Barva (Colour)
Znaménko nemá sjednocenou barvu. Objevují se na něm odstíny hnědé, růžové nebo černé, často velmi výrazné. Každá polovina může být jiná.

Průměr (Diameter)
Zpozornět je třeba ve chvíli, kdy má znaménko více než 6 mm v průměru. Často se pro představu uvádí porovnání s gumou na obyčejné tužce. Pokud je skvrna větší, pospíchejte k dermatologovi.

Vývoj (Evolution)
Jakékoli změny na znaménku jsou podezřelé. Jednejte, pokud začne růst, zmenšovat se, vystupovat nad kůži, mít na pohmat strukturu, tvrdnout nebo dokonce krvácet.

Pokud máte některé z uvedených příznaků, nepropadejte panice. Neznamená to automaticky, že se u vás maligní melanom vytváří. Je třeba podstoupit vyšetření u dermatologa.

Čtěte také:

Reklama