Co nevidět vypukne léto a s ním má většina z nás mimo jiné spojené i koupání  a opalování. Určitě vám neřekneme nic nového, když upozorníme, že právě při opalování bychom měli být nanejvýš opatrní. Nadměrné vystavování slunečním paprskům se nám totiž může ošklivě vymstít.

Nebezpečí s názvem MALIGNÍ MELANOM totiž číhá na mnoho z nás.

Víte, že výskyt tohoto nádorového onemocnění vzrostl od roku 1990 o neuvěřitelných 400 %?

To je číslo, které opravdu burcuje.

Nikdo z nás by proto neměl podceňovat ani sebemenší příznaky a v případě, že objeví na své kůži něco podezřelého, měl by vyhledat lékaře. Včasně diagnostikovaný melanom je totiž snadněji léčitelný. „Při ignorování počátečních změn totiž dochází k nevyhnutelnému nárůstu nádoru a z původně lokalizovaného onemocnění se vytvářejí další ložiska, která postihují lymfatické uzliny, vnitřní orgány a kosti ve formě metastáz,“ říká MUDr. Ivo Kocák, lékař z Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Zapomínat bychom neměli ani na prevenci. Kvalitní ochranné opalovací krémy a vhodné oblečení bychom opravdu neměli podceňovat. Zvýšenou opatrnost bychom měli věnovat svým dětem. Ty mají tenkou pokožku, která se lehce spálí. Právě spálení kůže v dětství představuje jedno z největších rizik pro vznik melanomu v pozdějším věku,“ upozorňuje MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., odborná asistentka kožní kliniky na Královských Vinohradech.

Pokud se o tomto problému chcete dozvědět více, navštivte internetové stránky www.melanomy.cz , které vznikly v rámci mezioborové spolupráce dermatologů a onkologů. Najdete zde  spoustu užitečných informací, které se týkají maligního melanomu.

Přejeme vám, abyste si nastávající léto užili v klidu a pohodě. Přesto buďte při pobytu na sluníčku opatrní.