Říká se, že muži mají raději blondýny, ale žení se s brunetami. Pouhá teorie. V praxi je jasné, že když do místnosti vejde blondýna s brunetou, více pohledů se soustředí na plavovlásku. Čím to asi bude?

Mám pro to jednoduché vysvětlení. Je to čistě optický klam. Světlé barvy mají tendenci vystupovat, poutat pozornost, zatímco tmavé ustupují do pozadí a neprosazují se. Takže blondýnám to jde úplně samo, aniž by na tom měly zvláštní zásluhu.

blond hair

Berte mou teorii s humorem, blondýnám nezávidím a už vůbec by mě nenapadlo kvůli mužské přízni měnit barvu vlasů, jak to dělaly ženy po staletí.

Plavé vlasy byly ideálem už v době antiky a ženy si k nim „pomáhaly“ všelijak. Bohaté Římanky si kupovaly světlovlasé germánské otrokyně, které stříhaly, a z jejich vlasů si nechávaly vyrábět paruky. Chudší ženy se blond hairmusely spokojit s „lidovými“ recepty: k odbarvení vlasů se používal speciální mýdelný roztok z kozího loje a bukového listí. Nebo silný odvar z heřmánku či šťáva z citrónů. Aby se dosáhlo maximálního zesvětlovacího efektu, bylo nutné strávit dobu mezi jedenáctou a jednou hodinou na prudkém slunci, což mnohým chuděrám přivodilo místo vytouženého plavého odstínu leda tak úžeh.

Přirozeného zesvětlování pomocí slunce se používalo i v době renesance, ale tehdy už byly ženy prozíravější a chránily si pleť zvláštním kloboukem, kterému se říkalo „solana“. Vypadal jako širák bez dýnka. Vlasy byly rozprostřené na krempě, která zároveň stínila obličej. Přes všechny snahy se ale z tmavovlasých žen platinové blondýnky nikdy nestaly.

To dokázal až počátkem dvacátého století francouzský chemik Eugéne Schuller, který uvedl na trh první chemickou barvu Dream blond. Ve třicátých letech peroxid vodíku a amoniak zcela ovládl vlasovou kosmetiku a v Hollywoodu se objevily první platinové krásky.

Od té doby se konečně i z tmavovlásek mohly stát vytoužené blondýnky. A chtě nechtě musíme uznat, že mnohým ženám zesvětlení vlasů hodně pomohlo. Ke kráse, ke slávě i k závratné kariéře. Doslova prokoukly a staly se z nich osudové krásky a idoly, kterým padal svět k nohám. Kdyby se nestaly blondýnkami, možná bychom o nich dnes ani nevěděli. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Nejslavnější blondýnky světa byly původně brunety. Marylin Monroe, Brigitte Bardot, Katherine Denevue a mohly bychom jmenovat celou řadu dalších.

Čtěte také

Reklama