Dodnes je mi záhadou, jak se za hlubokého socáče, v době tesilu, krimplenu, slotery a barexu, dostala móda lakované kůže i k nám. Tedy abych byla přesnější, nejednalo se samozřejmě o pravou kůži, ale o poměrně zdařilou imitaci z vinylu, která se sice časem začala na frekventovaných místech olupovat, ale to se imitacím holt stává. Říkalo se jí „krešlak“. Pamatujete?


Tehdy jsem měla bordó dvouřadový kabátek a byla jsem v něm za hvězdu. Z krešlaku se vyráběly i natahovací kozačky a kabelky. Krešlačky byly hitem.

 

soutěž - V New Yorku byl popraven vrah prezidenta Williama McKinleyho. 

Lakovaná kůže se používala už ve dvacátých letech. Černý smoking, černé lakýrky a psí dečky byly ve výbavě snad každého elegantního muže. Ženy běžně nosily lakované pásky a kombinované boty. Ale to byly drobné doplňky.


Poprask nastal v šedesátých letech, kdy s lakovanou kůží přišli mladí návrháři v čele s Francouzem André Courregesem a využívali ji i na oblečení. Ve své tvorbě začali hojně využívat syntetická vlákna, plasty a libovali si v novátorských futuristických designech. Lakovaná kůže a chladné kovy šly prostě ruku v ruce s umělým povrchem tehdejších oděvů

Lakované lodičky a kabelky se z módního světa nevytratí snad nikdy, ale že by se vracely i větší oděvní součásti jako třeba kabáty? Co kabáty! Dnes se z laku dělá snad všechno. Sukně, šaty, kamaše, overaly, kabelky, rukavice, boty.... A tak vám pro zajímavost a pro potěchu oka přináším ukázky současných módních trendů, kde mimo jiné zjistíte, že lak nemusí být jen černý. 

 

Máte něco z lakované kůže?

Je to elegantní, nebo příliš ordinérní?
A co barvy - černá nebo zlatá?
Vlastníte doplňky, boty či dokonce kabát?
Pokud ano, můžete v něm klidně vyrazit a tvrdit, že jste navštívila zářijový fashion week v New Yorku. Fotografie jsou totiž z těchto přehlídek a můžete se jimi inspirovat. Vybraly byste si nějaký model?