Přečtěte si rozhovor s odborníkem, který odpovídal na vaše dotazy ohledně zdraví koček. Jak ovlivňuje to, co kočky jedí, jejich život a kondici? Co dělat, když má kočka nadváhu? Jak změnit její stravování, když je březí? Na tyto a další dotazy najdete odpovědi v našem rozhovoru s veterinářem.

Leoš ZelenýDobrý den, naše kočka čeká koťata. Je to obyčejná kočka. Máme jí nyní v březosti nějak upravit jídelníček? Od kdy jedí koťata normální stravu a co jim máme dávat? Děkuji, Krausová
Na začátku březosti není potřeba stravu nijak upravovat. Až v poslední třetině březosti, kdy jsou plody již téměř plně vyvinuté (co se týká jejich morfologie) a dochází „jenom“ k nárůstu velikosti. V tomto období potřebuje kočka zhruba o třetinu více energie. Navíc, protože jsou plody už poměrně velké a zabírají v dutině břišní značné místo, by se měly kočce podávat raději menší porce potravy, ale co nejčastěji. Vhodná jsou velmi kvalitní krmiva, např. ve formě kapsiček, která jsou lehce stravitelná a doručí kočce požadované množství energie. V období po porodu, spojeném s energeticky ještě náročnější produkcí mléka (zejména u více početných vrhů), potřebuje kočka až trojnásobek normálního množství energie. Problém s tlaky v dutině břišní již pominul, a tak je možné doplnit krmnou dávku i kvalitními granulemi.

Koťata se začínají odstavovat v jednom měsíci stáří. Nejdříve se jim podává vlhké krmivo (kapsičky nebo konzervy) a teprve později se učí přijímat granule – zpočátku si s nimi jen hrají, později pochopí, že je to vlastně dobrá „mlska“. Granule můžete i namáčet, aby byly měkčí a koťata je lépe přijímala. Rostoucí organizmus má jiné požadavky na poměry minerálních látek, obsahy vitaminů apod., proto krmte koťata odděleně od matky a podávejte jim speciální potravu, která se označuje jako Junior. Recepturami Junior (např. Whiskas Junior nebo Perfect Fit Junior) krmte koťata až do jednoho roku stáří, kdy se ukončuje jejich fyzický vývin (uzavírají se růstové ploténky). Teprve pak můžete přejít na krmiva pro dospělé kočky, která se většinou označují jako Adult.

Pane doktore, máme doma kočku, která zároveň běhá venku. Krmíme ji doma, ale někdy něco uloví venku. Jak se k tomu stavět? Mám strach, aby venku nechytla nějakou přiotrávenou myš. Mám ji i častěji odčervovat? Jaké jiné cizopasníky může od drobných zvířat, která uloví, chytit?
Kočka je od přírody lovec. A i když žije s člověkem již několik tisíc let, svoje lovecké pudy si uchovala. Je zcela běžné, že i kočky, které žijí v domácnostech a jsou krmeny kvalitní recepturou, venku loví. Je to jejich přirozenost. Ulovenou myš však většinou nesežerou, ale přinesou ji před práh, aby se pochlubily, jaké jsou dobré lovkyně. Nemá cenu jim to jakkoli vyčítat nebo je za to dokonce trestat.

Pokud by kočka sežrala opakovaně přiotrávenou myš, mohlo by jí to způsobit určité zdravotní problémy. Vzhledem k tomu, že většina dobře živených koček ulovené myši nežere, však toto riziko nehrozí. Spíše hrozí riziko přenosu parazitárních či bakteriálních onemocnění. Častější používání odčervovacích preparátů přesto není potřeba – je potřeba řídit se doporučeným dávkováním a doporučenými intervaly podle pokynů výrobce, které se mohou trochu lišit. S konkrétním preparátem Vám poradí ošetřující veterinární lékař. S bakteriálními či virovými infekcemi se ve venkovním prostředí setkáváme všichni. S tím se nedá nic dělat a jedinou vhodnou prevencí je vhodné očkování. S konkrétním přípravkem, vhodným pro kočky, které chodí ven, Vám opět nejlépe poradí Váš veterinární lékař.

Dobrý den, pane doktore, máme tříletého kocoura, který žije v domácnosti. Ale máme rodinný domek, a tak chodí často ven. Minulý týden jsem ho načapala, jak vytahuje z popelnice nějaké smradlavé zbytky jídla a požírá je. Děláme nějakou chybu ve výživě, nebo je to normální? Nemůže mu nic být, když sní něco zkaženého? Doma dostává granule. Děkuji, Milada
Kočky mají obecně snahu poskládat si recepturu samy a nějakým šestým smyslem dokáží vycítit, když jim v potravě něco chybí. Potom se snaží doplnit si ty živiny, které podvědomě považují za důležité. Zkuste kocourkovi doplnit krmnou dávku o nějaké kapsičky, případně o kvalitní multivitaminový preparát. Pokud však kocourek dostává kvalitní krmivo, vytahování zbytků z popelnice bude spíše zlozvyk. Kočky jsou na sebe poměrně opatrné a většinou nežerou žluklé tuky ani jinak zkažená jídla. Zažívací problémy jim z tohoto důvodu tedy nehrozí. Ale je tu riziko přenosu některých infekcí. Proto pokud je to jenom trochu možné, kocourkovi v tomto jednání zabraňte.

Pane doktore, moje maminka dává kočkám odjakživa normální kravské mléko. Četla jsem, že není pro kočku zdravé – je to pravda?
Ano, je to pravda. I když se traduje, že kočkám se mléko dává a naše babičky to běžně dělaly, zjistilo se, že není pro kočky zdravé. Jde o to, že každé mateřské mléko má jiné složení a je určené pro daný živočišný druh. Kravské mléko obsahuje hodně laktózy, kterou kočky neumějí trávit. Nemají na to potřebné enzymy a kravské mléko u nich může vyvolat průjem tzv. dietetického původu. Proto se kravské mléko nemá kočkám podávat a už vůbec ne koťatům, u kterých vede průjem k rychlé dehydrataci organizmu. Na trhu jsou však k dispozici speciální mléka, určená jak pro koťata, tak pro dospělé kočky (např. Whiskas Catmilk). Jedná se o speciálně upravené kravské mléko, u kterého je odstraněná laktóza a které proto průjem u koček nevyvolává. Pro koťata je vhodné jako výživa, pro dospělé kočky jako pamlsek.

Pane doktore, naše kočka je strašně mlsná a vybíravá. Vyžaduje jen to, co má ráda, což jsou ale dražší konzervy. K ostatnímu čuchne a odejde. Jak ji máme odnaučit jíst jen to, co chce? Levnější žrádlo obloukem obchází. Rozčiluje mě to, protože dříve snědla všechno a teď si najednou vybírá. Mám ji nechat hladovět s nabídkou pouze toho, co odmítá?
kočkaNejedná se o to, že by byla mlsná nebo vybíravá. Kočky jsou velice citlivé na složení svojí krmné dávky a pokud jim tam něco nevyhovuje, tak to raději nepřijímají. Třeba se instinktivně vyhýbají žluklým tukům. Ve volné přírodě nesežerou staré, zkažené maso, ale jenom čerstvě ulovenou kořist. Proto loví často malé kořisti, které sežerou na posezení. Pokud by kočka omylem sežrala něco zkaženého, ochromilo by ji to při dalším lovu a následně ohrozilo na životě. Tuto genetickou výbavu si kočky nesou s sebou a podvědomě se snaží vyhýbat všemu, co pro ně není přínosem.

Řešením rozhodně není nechat kočku vyhladovět a nutit ji žrát něco, co nechce. Rozdíl v ceně receptur není náhodný, odráží kvalitu vstupních surovin použitých na výrobu. Proto kočkám nemusí chutnat levnější receptura. Někdy jim ale nechutná jenom určitá příchuť – některé kočky absolutně odmítají rybí příchuť, zatímco jiné by za ni daly život… Je to hodně individuální a je potřeba vyjít vstříc chutím daného zvířete.

Milý pane doktore, zdá se mi, že naše kočka málo pije. Kolik by toho měla vypít? Miska s vodou je stále plná, upije jen trošku. Dáváme jí granule i konzervy. Díky, Majka
Potřeba přijatých tekutin je velmi individuální a záleží na typu podávaného krmiva, ročním období, fázi života a zdravotním stavu kočky. Pokud je kočka krmená konzervami, hodně tekutin přijme touto potravou. Kočky mají určitou vnitřní „hladinku“, do které se dopíjejí. Proto kočka krmená pouze granulemi toho vypije několikanásobně více než kočka krmená pouze konzervami nebo kapsičkami. Důležité je, aby měla kočka vždy přístup k čerstvé pitné vodě. Vodu často vyměňujte, čas od času misku s vodou spolu s miskou s krmivem přesuňte na jiné místo v bytě, aby je kočka musela hledat. Někdy pomůže pustit kočce vodu z vodovodu – bude si s ní hrát a přitom ji pít.

Naše kočka, je jí 5 let, vypadá jako soudek a určitě potřebuje shodit pár kil. Je nějaké dietní žrádlo, speciálně pro hubnutí? Kočku měla přes léto maminka na chatě a trochu nám ji vykrmila. Tak to řešíme, ale zatím neúspěšně. Děkuji za radu.
Nestačí pouze radikálně, třeba na polovinu, snížit denní krmnou dávku normální receptury. Tak by se totiž snížil, také na polovinu, i příjem vitaminů a jiných potřebných živin, to by vedlo ke hladovění a nezdravému úbytku nejen tuků, ale také svaloviny. Existují speciální receptury určené pro hubnutí, které obsahují potřebné živiny, ale mají snížený obsah energie (např. Perfect Fit In-Form). Kočka nemá pocit hladu, netrpí nedostatkem živin a přitom zpracovává energii ze svých zásob.

Vysokou nadváhu je potřeba řešit ve spolupráci s veterinárním lékařem. Většinou se postupuje tak, že se spočítá denní krmná dávka na stávající hmotnost mínus 15 %. Po dosažení této snížené hmotnosti se zvíře prohlédne a pokud vše dobře snáší, odečte se dalších 15 %, až se dosáhne požadované hmotnosti. Při tomto postupu hraje nejdůležitější roli spolupráce celé rodiny – aby kočka dostala opravdu jen to, co má.

Hezký den, mé kočičce, které jsou 3 roky, dávám syrové maso a vařím jí maso se zeleninou a rýží nebo těstovinami. Zdá se mi, že má hodně řídkou stolici. Mám přejít jen na granule? Děkuji za odpověď, Vlasta T.
Syrové maso s sebou nese řadu možných zdravotních problémů, od parazitů přes bakterie až po možné přenosy onemocnění z masa na lidi. Z výživářského pohledu je tedy podávání syrového masa nežádoucí a nedivím se, že má kočka řídký trus. Doma připravované vařené receptury jsou o něco lepší varianta než syrové maso, ale také to není to pravé, z hlediska vyváženosti živin. I při nejlepší vůli není možné připravit doma recepturu, která by odpovídala poznatkům na poli výživy koček. Bez laboratorního rozboru nikdy nemůžete vědět, jestli je v receptuře poměr vápníku a fosforu 0,9-1,2 : 1, což je tzv. úživný poměr a je nutný pro správnou funkci organizmu. Nemůžete vědět, jestli je v receptuře dostatek všech aminokyselin, omega mastných kyselin, vitaminů, minerálních látek, ale ani mikroprvků, jako je selen a mnoho dalších, které organizmus sice potřebuje jen v malém množství, ale jejichž nedostatek může vyvolat závažné zdravotní problémy. Špatné složení stravy se nejdříve projeví na zažívacím traktu (průjem nebo naopak zácpa), potom na srsti a kůži (jakoby zaprášená, špinavá nebo naopak přemaštěná) a v neposlední řadě na reprodukčním procesu (špatné zabřezávání nebo málo početné vrhy).

Pokud se tedy chcete o svoji kočku dobře starat, spolehněte se raději na některého kvalitního výrobce krmiv, který má za sebou velké mezinárodní výzkumné veterinární centrum (např. anglické veterinární centrum Waltham) a který ve svých recepturách zohledňuje poslední vědecké poznatky v oblasti výživy koček. A pak už je jedno, jestli budete krmit granulemi nebo kapsičkami.

Dobrý den, mám čtyřletého kocourka a je mu dost cítit z pusinky. Existuje něco, co by mu pomohlo? Je to domácí mazlíček a ráda bych tento problém vyřešila. Děkuji.
Kočky poměrně často trpí záněty dásní. O dutinu ústní koček je proto potřeba se starat podobně jako o tu vlastní. Nejlepší je čistit po každém nakrmení kočce zuby. Kočka se to ale musí učit od mala a i tak si to zdaleka ne každá kočka nechá líbit. A zdaleka ne každý člověk na to má dostatek času. Existují však speciální pamlsky (např. Whiskas Dentabits) – po každém nakrmení podáte kočce pár granulek, jejichž rozkousáním si kočka mechanicky vyčistí zuby a díky obsahu výtažků ze zeleného čaje zároveň dezinfikuje dutinu ústní.

Ve Vašem případě by ale bylo vhodné nejprve navštívit ošetřujícího veterinárního lékaře, nechat kocourkovi důkladně prohlédnout dutinu ústní a vyhodnotit aktuální zdravotní stav. Zřejmě bude mít zánět dásní, který se musí přeléčit antibiotiky, případně mu veterinář vyčistí zoubky ultrazvukem. Pak bude nutné pečovat o zuby kartáčkem nebo speciálními granulkami pro zdraví dutiny ústní.

Prosím, poradíte mi, zda je dobré očkovat kočičky? Máme malé koťátko, které je doma i na zahradě a mazlí se s dcerou. Nevím, jak s očkováním, nerada bych něco podcenila. Jaké doporučujete?
Očkování proti vzteklině je ze zákona povinné od 3 měsíců stáří koťat. Další očkování jsou dobrovolná, ale vřele Vám je doporučuji. Nejde jen o to, že by se mohl nakazit člověk od zvířete, ale hlavně o ochranu zvířete před nebezpečnými nákazami. Očkováním jednak ušetříte, protože prevence je vždy levnější než případná následná léčba různých onemocnění, jednak předejdete některým zbytečným fatálním koncům. S konkrétními vakcínami Vám poradí ošetřující veterinární lékař.

Hezký den, kdy je vhodná kastrace kočičky a jakou pak doporučujete výživu, aby moc netloustla? Děkuji za odpověď, Jana S.
Názorů, kdy kastrovat kočky, je víc. Někdo doporučuje dřívější kastraci, ještě před jedním rokem stáří, jiný až po tomto věku. Obecně se ale dá říct, že optimální čas pro kastraci je někdy kolem jednoho roku stáří. U kastrovaných koček se mění jejich hormonální výbava i metabolizmus. Většinou pak mívají tendenci nabírat trochu na hmotnosti. Proto jsou pro ně připravena speciální krmiva, která se označují jako Sterile (např. Perfect Fit Pro-Sterile). Tato krmiva jsou sestavena tak, aby nedocházelo u kastrovaných koček k nadváze. Svým složením navíc pečují o zdraví spodních cest močových. Denní krmná dávka se odvíjí od daného plemene nebo velikosti kočky a je uvedena na obalech těchto produktů.

Pěkný den, chci se zeptat, jak často mám dávat kočce syrové maso? Dávám jí granule a konzervy, ale přece jen je to šelma… Moc děkuji za odpověď.
Podle mého názoru nikdy. Syrové maso může být z hygienického a zdravotního hlediska velmi nebezpečné a kočka ho pro svůj život nepotřebuje. Potřebuje pestrou řadu živin. O složení těchto živin víme v současné době poměrně hodně, ať už se jedná o různé aminokyseliny a omega mastné kyseliny nebo hladiny vitaminů a minerálních látek, jejich vzájemné poměry… Sestavit správně krmnou dávku je opravdu věda. Pokud tedy chcete krmit svoji kočku kvalitně, spolehněte se na výrobky, za nimiž stojí některé z renomovaných výzkumných veterinárních center (např. anglické veterinární centrum Waltham). Tak budete mít jistotu, že Vaše kočka dostane vše, co potřebuje. Tyto výrobky by měly tvořit minimálně 85 % krmné dávky, potom bude vše správně fungovat. Pokud k tomu přidáte originální pamlsky pro kočky nebo třeba kousek uvařeného masa, proč ne, kočce tím zpestříte stravu. Ale základ by měla tvořit kvalitní receptura. A pokud chcete uspokojit její lovecké pudy, pak si s ní co nejčastěji hrajte a nechte ji lovit. Je to přece jen šelma. ;-)

Mám doma šestiletého kocoura a poslední měsíce mu hodně vypadává srst. Nezdá se mi, že by to byla jen výměna srsti. V krmení kombinujeme granule, konzervy a pacholíka. Je tato strava dostatečná? Doporučíte mi něco? Děkuji.
Vypadávání srsti může být přirozenou výměnou staré srsti za novou, ale může to být i příznakem nějakého nedostatku. Pokud srst vypadává v chuchvalcích a na kůži se objevují holá místa, pak chovatelé většinou neváhají navštívit veterináře, což je dobře. Častou příčinou nadměrného vypadávání a řídnutí srsti bývají různá plísňová nebo bakteriální onemocnění. Přesné stanovení diagnózy nebývá jednoduché a vyžaduje klinické vyšetření zvířete včetně posouzení krmné dávky. Někdy stačí doplnit dobrou recepturu o podpůrné látky, jindy je potřeba úplně přehodnotit výživu. To už je ale velmi specifické doporučení a je součástí léčby. Proto bych Vám doporučil návštěvu ošetřujícího veterinárního lékaře, který na místě posoudí aktuální zdravotní stav Vašeho zvířete včetně stavu srsti a kůže a případně provede potřebná dermatologická vyšetření.

Pane doktore, naše kočka má ekzém. Jde nějak upravit stravu, aby se jí lepšil? Karolína
Ekzém je vnější projev nějakého vnitřního onemocnění. Bez klinického vyšetření zvířete Vám nemůžu poradit, protože příčin ekzému je celá řada. Může se jednat o kontaktní ekzém na používaný šampón, o reakci na ektoparazitika nebo jiné léky, o hormonální poruchy, ale také o reakci na krmivo nebo některou součást potravy. Pro správné stanovení léčby je potřebná podrobná anamnéza a vyšetření zvířete. Proto bych Vám doporučil navštívit ošetřujícího veterinárního lékaře a vše s ním v klidu probrat.

Co je pravdy na tom, že by se kočkám mělo krmivo podávat vždy ve stejnou dobu a na stejném místě? Děkuji za odpověď, H. M.
Kočky jsou velmi silní individualisté. To, co popisujete, platí spíše pro psy. Kočky by měly dostávat svoji doporučenou denní krmnou dávku kapsiček nebo konzerv rozdělenou na dvě části – 1/3 ráno a 2/3 večer. Stejná doba je vhodná, protože omezí nežádoucí loudění. Co je ale úplně odlišné od psů, je to, že by kočky měly mít v misce po celých 24 hodin granule. Kočky totiž rády přijímají malé porce potravy, zato relativně často. Velikost přijatých porcí a časový rozestup mezi jednotlivými porcemi je ovšem velmi individuální a specifický pro každou kočku. Proto kočky potřebují mít granule v misce celý den a také přes noc. Zejména staré kočky, které mívají náběh na cukrovku, potřebují přijímat krmivo pravidelně v průběhu celého dne i noci.

Co se týká místa, většina koček má ráda, když mají vše na svém místě. Na druhou stranu jsou ale kočky, které naopak potěšíte tím, že jim jídlo schováváte a ony ho musejí po bytě hledat. Opět je to velmi individuální.

Reklama