Negativní roli v boji s nočními „nehodami“ hraje mnohdy stud rodičů a nahromaděná únava z nočního vstávání k dítěti a věčného převlékání mokré postele. Přitom podpůrný přístup nejbližších je pro dítě a jeho zvládání obtížných nocí zcela zásadní. Rodiče se často domnívají, že jejich dítě je jediné trpící těmito obtížemi. Pro některé je úlevou, když se v poradně setkávají s rodiči, kteří řeší stejný problém,“ vysvětluje praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Marie Kmoníčková, která se problematikou nočního pomočování u dětí školního věku dlouhodobě zabývá.


Slova lékařky podtrhuje Martina P., která začala řešit noční pomočování u svého 7letého syna po několika týdnech od jeho první noční „nehody“: Dnes se stydím za to, že jsem se styděla. Bylo to úplně zbytečné. Řekla jsem naší dětské lékařce o tom, že se Ondra skoro každou noc počurá, když jsme u ní byli kvůli zánětu průdušek. Byla jsem už hodně unavená, protože jsem téměř každou noc převlíkala jeho i postel. Nedávala jsem mu přitom večer žádné pití a snažila jsem se ho v noci budit na čůrání, jenže byl úplně neprobuditelný. Skvělá paní doktorka mi v klidu řekla, že zná i další, přitom starší děti, které tyhle potíže mají. A že dělám všechno dobře. Seznámila nás s pitnou a mikční kartou a doporučila nám i speciální vyšetření. Na nefrologii zjistili, že za Ondřejovými problémy stojí zvýšená aktivita močového měchýře spojená s jeho sníženou kapacitou a dítěti byla nasazena odpovídající medikamentózní léčba. Asi jsem potřebovala hlavně uklidnění, že nejsme jediní a že potíže se dají zvládnout,“ dodává Ondřejova maminka.

Základem řešení nočního pomočování u dítěte ve školním věku je dodržovat doporučená režimová opatření (pravidelný příjem tekutin rozložený do celého dne s omezením po 17. hodině atd.). Zároveň je třeba hledat jasnou příčinu obtíží, protože jen tak může být zvolen správný přístup v léčbě. Že za stejnými obtížemi stejně starého dítěte může být zcela jiná příčina, potvrzuje ostatně i Jana V. Také ona řekla dětské lékařce o nočním pomočování své téměř 7leté dcery. „Zvládat to bylo náročné, skoro až zoufalé. Lékařka nás poslala na nefrologii na kontrolu ledvin, vše bylo v pořádku. Konstatovali v podstatě poruchu spánku a dali nám jedny prášky na uvolnění křečí močového měchýře a druhé na povzbuzení činnosti mozku. Po dvou měsících léky zabraly. A to byla neskutečná úleva pro dceru i pro mě s manželem,“ uvádí Jana.

Poradnu MUDr. Marie Kmoníčkové najdete na této stránce www.ulekare.cz/poradna/pomocovanideti

Když se noční pomočování u dětí změní v noční můru…

Řešení obtíží spojených s nočním pomočováním bývá běh na dlouhou trať. A někdy bohužel nepomůže nic. Žádné léky, budící noční alarm, dobře míněné rady, sdílení zkušeností s jinými rodiči… Lékaři často neodhalí žádnou zjevnou příčinu, za potížemi může být křehká dětská psychika. Zažívala jsem to asi čtyři roky. Bylo mi 12 let, když to přestalo. Podle lékařů jsem byla zdravá, žádné léky mi nepomáhaly, že mě máma budí v noci na záchod, to jsem vůbec nevěděla. Co pomohlo? Asi to, že jsme se s mámou a sestrou odstěhovaly od otce. Nebylo u nás doma všechno v pořádku,“ vzpomíná dnes 20letá Denisa.

Jiný případ dlouhodobého, zatím neúspěšného zápasu s nočním pomočováním u svých dětí popsala a webu Noc v suchu maminka Šárka: Mám 9letého syna, který se v noci stále pomočuje. Řešili jsme to s lékaři, dělala se různá vyšetření a nic nebylo zjištěno, žádná příčina nenalezena, všechno je prý naprosto v pořádku. Takže prostě jen delší dozrávání. Urolog synovi předepsal léky na zklidnění močového měchýře, když jsem si ovšem přečetla nežádoucí účinky a režim, který bychom museli kvůli užívání těchto léků dodržovat, rozhodla jsem se je synovi nedávat. Později nám pediatr předepsal jiný lék, který jsme synovi asi čtvrt roku podávali, ale neměl vůbec žádný efekt, takže jsme mu ho dávat přestali. Občas se objeví zlepšení, nehodu má třeba jen jednou za měsíc, a vypadá to, že už jsme z toho venku. Bohužel pak se to opět zhorší a jsme zpátky na nehodách průměrně čtyřikrát týdně… Přes dlouhodobou snahu o dodržování režimových opatření nelepšící se situace rodinu vyčerpává. Například i proto, že chlapec nemůže jezdit na tábory či jiné společné akce s kamarády… Nadále však hledají řešení a odpověď na to, jak synovi co nejefektivněji pomoci.

Jak ukazují uvedené příběhy: Když se v rodině zabydlí sekundární enuréza, není to v mnoha ohledech vůbec snadné období pro dítě ani pro jeho blízké. Ačkoli může trvat poměrně dlouho, jen velmi malá část dětí si tento problém nese do dospělosti. Řešení těchto obtíží bývá proces trvající několik měsíců, i let. Je samozřejmě nutné většinově důsledně dodržovat doporučená režimová opatření a případně podávat dítěti pravidelně léky. Na druhé straně doporučuji rodičům, aby se případnými ‚neúspěchy‘ příliš netrápili, někdy je i trochu ‚hodili za hlavu‘. Jsou mnohem vážnější zdravotní obtíže, které musí některé rodiny řešit, vzkazuje dětská lékařka MUDr. Marie Kmoníčková.
 

Poradnu MUDr. Marie Kmoníčkové najdete na této stránce www.ulekare.cz/poradna/pomocovanideti

Využijte poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Marie Kmoníčkové

  • Kdy začít řešit noční pomočování dítěte?
  • Řekli jste o potížích dětskému lékaři?
  • Jak obvykle probíhá vyšetření u dětského nefrologa nebo urologa?
  • Jaké jsou možnosti ovlivnění pomočování?
  • Na jaké další potíže se u dítěte zaměřit?
Reklama