Měly jste možnost se zeptat primáře MUDr. Jana Lachety z Centra reprodukční medicíny v ISCARE na otázky týkající se otěhotnění a neplodnosti. Vybraly jsme několik z vašich dotazů a zde si můžete přečíst odborné odpovědi.
5e45624adc603obrazek.png

Dobrý den, s partnerem jsme se rozhodli, že se budeme snažit o miminko. Je mi 24 let a partnerovi 31 let. V létě (červen) 2019 jsem vysadila antikoncepci, přičemž už jsem půl roku předtím jedla kyselinu listovou (byla mi doporučena mým gynekologem), v září jsem začala sledovat pořádně cyklus a dělala jsem si i ovulační testy, i když byl pozitivní ne a ne otěhotnět. Moje cykly jsou krátký/dlouhý tedy pořád se to střídá. Může být problém na mé nebo i partnerově straně? Dříve jsem měla problémy se záněty a mykózami, jestli to s tím nesouvisí. A případně by mě zajímalo, po jaké době se řeší téma neplodnost u doktora.

Problém může být u jednoho z partnerů nebo u obou. Žena ve vašem věku by měla navštívit odborníka, pokud se neúspěšně snaží otěhotnět jeden rok. Vaginální záněty většinou plodnost neovlivňují.

Máme jednu dceru, měla jsem velké zdravotní problémy během těhotenství. Partner chce druhé dítě, já také, ale moc se bojím o zdraví miminka, partnerovi je 43, mě je 28. Jak velké je riziko věk partnera pro budoucí miminko?

Nevím, jaké problémy v těhotenství jste měla. Za komplikace během těhotenství většinou může zdravotní stav ženy. Vyšší věk muže je někdy spojován s častějším výskytem autismu u dítěte, mírně stoupá i frekvence achondroplazie (typ trpaslictví) a neurofibromatózy (porucha podpůrných nervových buněk).5e456253c0cb2obrazek.png

Dobrý den, pokud se pár snaží otěhotnět přirozenou cestou a nedaří se, za jak dlouho by měl kontaktovat kliniku, či lékaře. Dále by mne zajímalo, zda lze k Vám na kliniku dojít přímo, nebo je třeba nějaké doporučení od lékaře.

Záleží, kolik vám je let. U mladších žen doporučujeme návštěvu odborníka po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku, u žen nad 35 let je vhodné to řešit už po 6 měsících neúspěšné snahy. Pro návštěvu pracoviště reprodukční medicíny není nutné doporučení.

Je mi 45 let s otěhotněním jsem měla vždy problém, otěhotněla jsem 3x ale jen jedno dítě jsem šťastně donosila. Byla by ještě šance otěhotnět v tomto věku přirozenou cestou?

Ve vašem věku je šance na otěhotnění spontánní (přirozené) i po umělém oplodnění extrémně nízká. Je to dáno horší kvalitou vajíček. Řešením jsou v takovýchto případech darovaná vajíčka.
5e456289c7c45obrazek.png
Zajímalo by mne, jak funguje otěhotnění s darovaným vajíčkem. Může vajíčko darovat třeba kamarádka nebo sestra? Nebo musí být anonymní? Jak to prosím probíhá? Mohu se případně obrátit na vaší kliniku?

Česká legislativa umožňuje pouze dárcovství anonymní. Samotný proces začíná výběrem dárkyně na základě vzhledových charakteristik příjemkyně (barva vlasů a očí, výška, váha apod.). U dárkyně pak proběhne stimulace vaječníků s odběrem vajíček. Následně jsou vajíčka oplodněna spermiemi partnera a po několika dnech je embryo zavedeno do dělohy příjemkyně. Pokud o tomto uvažujete, můžete se k nám objednat na konzultaci a všechno detailně probereme.

Za jak dlouho po marném snažení je dobré navštívit lékaře? Jak lékař zjistí, zda je žena neplodná?

U mladších žen doporučujeme návštěvu odborníka po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku, u žen nad 35 let je vhodné to řešit už po 6 měsících neúspěšné snahy. Pro návštěvu pracoviště reprodukční medicíny není nutné doporučení. U ženy provádíme gynekologické a ultrazvukové vyšetření, hormonální testy a eventuálně další speciální vyšetření (genetické, imunologické, test průchodnosti vejcovodů atd.).

5e456260dc4f1obrazek.pngDobrý den. Je mi 31 let, partnerovi také. V minulosti jsme se snažili o dítě pět let a poté se narodil syn, nyní se o dítě snažíme téměř 3 roky a těhotenství vždy končí biochemicky, nebo spontánním potratem v I. trimestru. Na hematologii mi byla zjištěna mutace MTHFR - homozygot a lupus antikoagulans (medikace 1x denně Stacyl 100mg). Manžel zhoršená hybnost spermií. Mohu nějak podpořit plodnost? Manžel má vitaminy od lékaře, já ke stacylu užívám Fertipronu, ale hrozně po ní nabírám na kilogramech.

Doporučoval bych u vás ještě provést komplexní imunologické vyšetření a hematologickou konzultaci. Kromě Stacylu by byla vhodná miniheparinizace (injekce na tzv. ředění krve).

Dobrý den, měla jsem problémy s otěhotněním po léčbě na reprodukční imunologii, brala jsem nízké dávky kortikoidů. Těhotenství se do 3 měsíců zadařilo. Nyní máme 18 měsíční holčičku. Další dítě bychom chtěli počít tak cca za půl roku. Otázka zní, půjde otěhotnět podruhé bez problému? Nebo budu muset na reprodukční imunologii? Děkuji.

Neznám výsledky vašeho imunologického vyšetření, ale určitě by bylo vhodné udělat kontrolní krevní testy. Pokud se potvrdí nález, který byl minule, je léčba kortikosteroidy opět na místě.

Dobrý den, po jak dlouhé době by se měli žena s mužem znepokojovat a začít řešit plodnost (neplodnost) s lékaři. Pokud se o miminko velmi snaží. Muž (33) je plodný, žena (30) kuřačka. Po dětech toužíme. Děkuji za odpověď.

Ve vašem případě je na místě situaci aktivně řešit po 1 roce snažení.

Dobrý den, všechna vyšetření máme v pořádku, ale miminko se stále nedaří. Už jsem zoufalá, je mi 33 let. Co radíte vašim pacientkám?

Neznám detaily výsledků vašich vyšetření ani to, zda jste absolvovala všechna nutná vyšetření. U pětiny páru se nepodaří odhalit příčina neplodnosti. V těchto případech je největší pravděpodobnost, že žena otěhotní po umělém oplodnění.

Dobrý den, už druhým rokem podstupuji umělé oplodnění. Mám za sebou již řadu operací, stále se mi tvoří cysty. Díky tomu mi odebrali levý vejcovod a vaječník a pravý vejcovod nemohou lékaři najít. Nejvíc ze všeho si přeji mít vlastní miminko. Jsem ve věku (27 let), kdy většina mých kamarádek dítě má nebo jsou v očekávání a já, i když jim to přeji, jsem ve velkém stresu. Zbývají mi 2 pokusy. Je něco, co bych mohla udělat pro to, aby se to podařilo? Jaká je šance na oplodnění? A existuje nějaké vysvětlení, proč se to nedaří? Při posledním pokusu jsem měla negativní těhotenský test i výsledky krve byli negativní, ale po vysazení hormonů při MS jsem potratila. Jednalo se o mimoděložní těhotenství?

K otěhotnění stačí jeden vaječník, v případě umělého oplodnění nepřítomnost vejcovodu nehraje žádnou roli. Jelikož nevím, jaká vyšetření jste absolvovala a s jakým výsledkem, nedokážu se k šancím na otěhotnění vyjádřit. Při mimoděložním těhotenství je vždy pozitivní těhotenský hormon, to znamená, že pokud jste měla negativní těhotenský hormon, nemohlo se jednat o mimoděložní těhotenství.

Dobrý den, jsem po mimoděložním těhotenství, mám již jedno dítě. Je snížená šance k plození, když mám jen 1 vejcovod?

Šance je o něco nižší, protože otěhotnět můžete v případě, kdy je ovulace na straně přítomného vejcovodu.
5e45626fbb532obrazek.png
Dobrý den, děkuji za možnost položení dotazu. S přítelem jsme se před 3 roky rozhodli pro miminko. Hrozně jsme ho chtěli. Po vysazení antikoncepce se zadařilo hned dva měsíce na to, bohužel to ale skončilo spontánním potratem. Hned na začátku. Celý ty tři roky nic až po třech letech se konečně zadařilo. Oba jsme byli šťastný, už jsme byli i rozhodnutí zajít někam na kliniku a zjistit, kde je problém. Těhotenství jsem si užívala, bohužel hned na začátku jsem začala slabě krvácet. Dostala jsem Ascorutin a srovnalo se to samo. Bohužel jsem byla ve 27+5 týden, kdy mi odtekla voda. Jeli jsme hned do porodnice, tam jsem dostala infuze na zastavení porodu. To se podařilo, i když jen na chvíli. Voda odtekla 2. 6. a malý se narodil 30. 6. akutní sekcí. Bohužel mám dvě dělohy, malý se uhnízdil v pravé polovině. Chtěla bych se zeptat, jestli když budu chtít další miminko, zda bude také nedonošené, nebo jestli s mojí diagnózou se dá miminko donosit. Také jestli jsem mohla něco ovlivnit. Syn se měl narodit až 30. 8., tudíž se narodil přesně o dva měsíce dříve. Dnes je mu 6 měsíců a vše dohnal, ale být to tak nemuselo. Lékaři na jip bohužel tvrdili že měl jen 30% šanci na život. Přála bych si ještě do budoucna holčičku, ale bojím se. Bojím se, jestli to vůbec půjde, protože už bych tuhle situaci nechtěla zažít. Ten stres a hlavně strach. Náš malý Honzík je naštěstí úplně v pořádku, ale být to tak nemuselo. Díky za odpověď... jinak jsem si jistá, že bych musela na nějaké vyšetření atd. jen by mě zajímalo, jestli je šance, že žena s mojí diagnózou může donosit miminko.

U zdvojené dělohy je nižší šance na otěhotnění a zvýšené riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Pokud byste znovu otěhotněla, bude to vždy rizikové těhotenství, které by mělo být sledované na pracovišti, které má zkušenosti a vybavení pro vedení předčasných porodů. Ve vašem případě nelze vyloučit, že se celá situace může zopakovat. Na druhou stranu existuje i šance, že těhotenství bude pokračovat až k termínu porodu. Je na místě plánovaný císařský řez spíše o něco dříve než v termínu porodu.

AUTOR: MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE
5e4562dabc0bcobrazek.png

Reklama