V rámci tématu o zubním zdraví dětí jsme pro vás připravili zajímavý rozhovor se zakladatelkou projektu Dětský úsměv se zubní lékařkou MUDr. Hanou Zallmannovou a za její odpovědi jí moc děkujeme.

Jakou máte sama zkušenost – umí si děti čistit zuby?

Je potřeba je to naučit. Stejně jako například psaní. Podle mé zkušenosti jsou na tom nejlépe děti rodičů, kteří jsou sami zvyklí se o své zuby dobře starat a chodí pravidelně k dentální hygienistce. Dětem je zhruba do jejich 8-10 let zuby dočišťovat a zároveň je přimět k tomu, aby si zuby postupně začaly čistit samy. Považuju to velký a náročný úkol. Pokud sama nepochopím, proč a jak si mám čistit své zuby, hůř se mi bude dařit dočišťovat zuby svému dítěti a možná budu mít větší problém ho každý den přimět k tomu, aby si zuby vyčistilo. Dentální hygienistka mi to může usnadnit tím, že poradí se správnou technikou – tak, abych čas nemarnila tím, že zuby budu čistit tam, kde to není důležité. Dítě navíc slyší o čištění zubů ještě od někoho jiného než jen od rodičů. Velkou pomoc představují také preventivní programy, jejichž součástí je praktický nácvik čištění zubů.

Chodí rodiče s dětmi na preventivní prohlídky? Případně k zubní hygienistce?

To, že má dítě pravidelně chodit k zubaři, je, myslím, obecně známo. V naší republice jsou určitě oblasti, kde není snadné najít zubního lékaře, který by přibíral do své péče dětské pacienty.  Pokud ale někdo skutečně chce najít, tak najde. Dětí, které pravidelně navštěvují dentální hygienistku, je podstatně nižší procento, než těch které pravidelně chodí na preventivní prohlídky. Toto procento  se ale postupně zvyšuje.

Jsou rodiče, kteří sami dělají chyby v čistění zubů, schopni naučit dítě správně si čistit zuby?

Nemožné to asi není, pravděpodobné ale také ne. Když nebudu umět psát, budu těžko psaní učit své děti. Když je ale pošlu do školy, psát se naučí.

Založila jste preventivní projekt Dětský úsměv, který učí děti ve školách, školkách a v dětských domovech správné technice čištění zubů. Jaký má tento projekt výsledky?

Výsledky projektu byly vyhodnoceny ve dvou diplomových pracích. V obou se formou dotazníků porovnávaly odpovědi dětí, které projekt Dětský úsměv absolvovaly s ostatními. Naši „absolventi“ mají výrazně lepší vědomosti o hodnotě svých zubů a důležitosti péče o ně. Jsou jim jasnější důvody, proč zuby čistit. Švýcarské studie, které dlouhodobě sledují stav chrupu dětí, které absolvují víceletý preventivní program zahrnující praktický nácvik čištění zubů, dokládají snížení kazivosti o 80-90%. Provedení takovéto studie je velmi náročné a nákladné a dokazovali bychom už dokázané. Proto jsme se v minulosti rozhodli, získané finanční prostředky investovat pro vlastní projekt místo do takovéto studie.

Jaké máte plány do budoucna?

Projekt chceme postupně rozšiřovat do dalších základní a mateřských škol a dětských domovů. Podstatné je pro nás přitom zachování kvality a důkladnosti projektu. Chceme přispět ke změně vnímání této problematiky u dětí, rodičů, ale i státních institucí – zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví. Prevence je dlouhodobě mnohonásobně levnější než řešení následků jejího zanedbávání. U nás stále ještě především řešíme následky. Z veřejného zdravotního pojištění se ročně vydá 1,5 miliardy Kč za plomby. Koncept preventivní péče nám ale schází.

Pokud rodiče tento projekt zajímá, co mohou udělat proto, aby se realizoval i ve škole, školce, kam chodí jejich dítě?

Oslovit školu nebo školku, do které jejich dítě chodí a svůj zájem projevit. Roční poplatek za jedno dítě na školní rok je 300 Kč. Zahrnuje šest lekcí, kvalitní zubní kartáček, se kterým se cvičí čištění zubů, a pracovní sešit. Další informace včetně kontaktu jsou na našich webových stránkách: www.detskyusmev.cz


Děkujeme za odpovědi.

Čtěte také:

Zubní lékařka Hana Zallmannová: „Dočasné zuby u dětí mají svou důležitou úlohu“
Tipy pro rodiče na správný pitný režim dětí
Pitný režim dětí: Celkově pijí dost, ráno a dopoledne však tekutiny chybí
Kdo naučí děti správně pít?
 
Více o projektu na www.detskyusmev.org a na www.aqualifeinstitute.cz

Preventivní projekt Dětský úsměv, který si mohou zaplatit rodiče – zajímá vás tato investice do zdraví vašeho dítěte?

Děti v ČR mají 2,5krát více zkažených zubů než děti ve státech, jako je Švýcarsko nebo Finsko a Dánsko. Platí, že zubnímu kazu i parodontitidě je možné předejít správnou péčí.
Projekt Dětský úsměv předává dětem v mateřských školách a na 1. stupni základních škol návod na správnou péči o zuby. Vyškolené lektorky učí děti v šesti pravidelných lekcích během školního roku souvislosti mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy, jak si správně čistit zuby, aby zůstaly celý život zdravé, že čištění zubů je jednoduché, když víte, jak na to, a může být i zábava.
Roční náklady na jedno dítě jsou jen 300 Kč (zahrnují 6 vyučovacích hodin vedených vyškolenou lektorkou, pracovní sešit, kvalitní zubní kartáček s krytkou a další pomůcky). Pro rodiče investice, jejíž návratnost je zřejmá.
Podpořit projekt Dětský úsměv se rozhodl i AquaLife Institute, který sleduje potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim. Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu totiž nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné popíjení slazených nápojů nebo uzobávání sladkostí. Rodiče by měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.
 
Více o projektu na www.detskyusmev.org
 

Reklama