Můj syn chodí do druhého ročníku na střední školu, je mu 17 let, takže hospodařit s penězi už musí. I když má ve škole předplacené obědy, dostává od nás kapesné na svačiny a na to, aby mohl jít s kamarády do kina nebo na nějakou jinou kulturní akci. Je nám jasné, že někdy utratí peníze za „kraviny“ nebo za drahé časopisy nebo počítačové hry. Má také svůj bankovní účet, který máme pod svým účtem a můžeme tak kontrolovat jeho výběry nebo co kde platil kartou. Bohužel tím nezabráníme, aby si kupoval nesmysly nebo zbytečně drahé jídlo – například v Mc Donaldu.  Minulý rok to bylo horší, dostával peníze postupně, aby neměl u sebe větší částky a ty ho nesváděly k utrácení. Letos je to už lepší. Od babičky dostává stravenky, za které si může koupit jen to, co jde stravenkami platit. To nám přijde jako dobrý nápad.
Klára, 1 dítě

Moc dobře si pamatuju, jak jsem já a můj bratr dostával od rodičů každý měsíc 20 Kč jako kapesné. Celých 20 Kč na měsíc! Bylo to zkraje 90. let a vlastně nebylo ani za co je pořádně utratit. Takže jsme si šetřili s tím, že si za ně jednou koupíme něco „velkého“. Dnes po skoro 30 letech moje téměř osmiletá dvojčata vyrůstají v naprosto odlišném prostředí, plném reklamy a krásných věcí, které se dají koupit. Jsou zatím ve věku, kdy svoje vlastní peníze moc nepotřebují, vše za ně platíme my, rodiče. Chápou ale hodnotu peněz, že je někde musím vydělat, abychom pak mohli jít třeba do kina nebo na zmrzlinu. Znají mince, papírové bankovky a nechávám je za sebe v obchodech platit malé částky svou kartou, připadají si vždycky tak velcí a důležití. 
Brzo nastane doba, kdy se jim pravidelné kapesné zrovna na něco dobrého bude hodit a nepředpokládám, že by jim stačilo těch 20 Kč tak, jako kdysi mně. Pokud bychom jim posílali peníze na jejich vlastní kartu, měli bychom přehled, za co je utrácí, jestli si třeba i něco šetří a jak s nimi hospodaří. Myslím, že elektronické platby pomalu a jistě vytlačí fyzické peníze, takže i to pověstné prasátko jako pokladnička už není aktuální.
Lukáš, 2 děti

Naší dceři Lucii je 11,5 let, dáváme jí kapesné, a zůstávají i peníze z výletů nebo školy v přírodě, které na ty akce dostane a neutratí je. Zatím si vede dobře, ze „svých“ peněz si dokáže i šetřit. Přemýšlíme o tom, že ji pořídíme účet a debetní kartu, aby netahala peníze po kapsách a taškách. Také nechceme, aby je měla doma v peněžence.  Mladší syn je ještě malý, je mu osm, ještě žádné kapesné nedostává.
Lidije, 2 děti

Máme dvě děti, syn je v osmé třídě a dcera právě nastoupila na střední školu. Kapesné dostávají oba a je to celkem náročné. Dcera si ráda kupuje malovátka a různé sladkosti, syn zase rád utrácí za jídlo, čokolády a za hry. Chceme, aby si kupovali hlavně jídlo, a těžko kontrolujeme, za co peníze utratí. Nejsou to úplně malé částky, dcera teď začala chodit do tanečních a tam musí mít peníze na nápoje nebo na malé jídlo, aby neměla hlad. Nedávno jsme zjistili, že peníze půjčila kamarádovi nebo že si koupila cigarety. Dostala vynadáno a slíbila, že už se to nestane. Nemáme moc vliv na to, za co peníze utrácejí, i když nám doma samozřejmě řeknou, že si koupili jídlo. Trochu mne to stresuje, ale nějaké peníze u sebe mít musí. Ještě nemají žádné účty, ani platební karty.
Pavla, 2 děti

Téma kapesné je pro mne peklo. Mám dvě děti, starší syn chodí do třetího ročníku na střední škole, bude mu 18 let, dcera teď nastoupila do prvního ročníku. Syn vůbec neumí s penězi hospodařit, je schopný si koupit za všechny peníze sladkosti, chipsy, čokolády, jít do kina, utratit vše za sebe i kamarády. Dcera je úplně jiná, té kapesné vydrží celý týden a dokonce si i ušetří. Syn bohužel ne. Dáváme mu tedy peníze po malých částkách a musí si přivydělávat na brigádě v call centru, aby se naučil vážit si peněz. Zatím to funguje, jsem ráda. Samozřejmě peníze, které si vydělá hned tak neutrácí. Účet zatím nemá ani jeden, ale přemýšlím o tom s tím, že si je budu kontrolovat.
Jitka, 2 děti

Naše téma je kapesné, proto máme pro všechny rodiče, které to řeší zajímavý tip:
Pro děti je na pultech řada lákadel, které jim rodiče nekupují nebo je kupují jen občas. A to dělá rodičům starost. Řešením by tak mohlo být kapesné posílat na kartu, která dovolí dětem a mladistvým kupovat jídlo, případně s ní zaplatit ve sportovních areálech nebo třeba akvaparcích. Útrata za zbytečné hračky, elektroniku nebo alkohol a cigarety by byly bezpečně mimo hru. Přesně to nabízí Gusto Karta se svým Bezpečným kapesným. Rodiče si tak mohou být jistí, že dítě nakupuje to, co by jim sami dovolili.

Gusto Karta je benefitová karta, která nahrazuje papírové stravenkové a benefitové poukázky za praktičtější platební kartu. Stojí za ní přední investiční skupina Arca Capital. Pochází tedy z československého prostředí. Platit s ní lze na více než 6.000 obchodních místech po celé České republice.

Více se dozvíte v našem článku:

Jak lze Gusto Kartu získat?

Je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na stránkách GUSTOKARTA.CZ a objednat si kartu. Ta vám přijde poštou a následně ji pod svým přihlášením na GUSTOKARTA.CZ aktivujete – je to důležité pro bezpečnost, kartu posíláme neaktivní. Placení s kartou je jednoduché, vzhledem k částkám karta nevyžaduje PIN. Jak rodič, tak i dítě mají každý svůj účet a mohou v něm sledovat své transakce, zůstatek na kartě, ale třeba také kartu v případě ztráty rychle zablokovat.

Reklama