Protože se zabýváme tématem prevence a očkováním, zeptala jsem se pediatričky, paní doktorky MUDr. Ing Veroniky Jilichové Nové , co si myslí o očkování proti žloutence typu A pro děti a zda toto očkování svým klientkám – maminkám pro jejich děti doporučuje.

žloutenkaProč toto očkování maminkám doporučujete?
Očkování proti žloutence typu A doporučuji, protože onemocnění žloutenkou typu A je velmi nepříjemné a dlouhodobé. Vzhledem k tomu, že mladá populace nemá proti žloutence protilátky, je k infekci velmi vnímavá a pokud se objeví jeden případ onemocnění, snadno se nakazí okolí. Nákaza v Čechách není častá, ale čas od času se vyskytne lokální epidemie a pak je potřeba vyšetřovat okolí, tzn. například vyšetřit celou třídu mateřské školky nebo školy. Rodiče se pak sami ptají na možnost prevence. Vzhledem k tomu, že vakcína chrání po mnoho let, je dítě chráněno například i v adolescenci, kdy se začne s kamarády vydávt na různé výpravy nebo cestovat do zemí se zv&ya cute;šeným rizikem nákazy žloutenkou typu A.

V jakém věku je podle vás ideální nechat dítě naočkovat?
Vakcína je dostupná pro děti od jednoho roku. pokud rodiče s dítětem například cestují, doporučuji očkování co nejdříve. Jinak je vhodné očkovat děti před nástupem do kolektivu, neboť právě tam se výjimečně může objevit případ žloutenky typu A. Jinak je pro očkování vhodný každý věk, na možnost očkování upozorňuji rodiče vždy, když dítě odjíždí například na tábor, výměnný pobyt a podobně.

O kolik vakcín se celkem jedná a jaký mají časový interval?
Podávají se dvě dávky s odstupem 6 měsíců. Tyto dvě dávky poskytují dlouhodobou ochranu po dobu minimálně 25 let, ale nejspíše nebude potřeba žádná další dávka jako přeočkování, protože vakcína umí navodit tzv. imunologickou paměť a organismus si bude stále pamatovat, že byl očkován a bude umět vyrobit účinné protilátky.

Jakou s touto vakcínou máte zkušenost?
Vakcínu proti žloutence typu A očkujeme v ordinaci již mnoho let a nikdy jsme nezaznamenaly žádné závažné reakce. Každé očkování může být provázeno horečkou, ale u této vakcíny jsem se s tím dosud nesetkala. Děti i dospělí snášejí toto očkování velmi dobře.

Na téma žloutenka typu A na dotazy odpověděla MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová, praktický lékař pro děti adorost z Plzně – za odpovědi ji děkujeme.

žloutenka

 

Náš tip

V ČR je k dispozici vakcína, která je vyvinuta speciálně pro děti od 1 do 15 let věku. Vakcína Havrix Junior se očkuje ve dvou dávkách s odstupem šesti až dvanácti měsíců od podání té první. Dítě je chráněno již za dva až tři týdny po podání první dávky. Druhou dávku, zakoupenou za zvýhodněnou cenu, lze do dalšího očkování uchovat v lednici, např. u svého pediatra. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu se očekává ochrana proti žloutence typu A po dobu nejméně 25 let.

Reklama