Během léta se nám stane, že musíme řešit drobná poranění - odřeniny, škrábance, opruzeniny, praskliny, další různé oděrky. Pokud máme děti, je jasné, že v létě, když pobíhají bezstarostně venku v přírodě, velmi snadno přijdou k drobným i bohužel závažnějším úrazům. Jak tato místa nejlépe rychle ošetřit? Jak máme postupovat?

bepanten

Položili jsme několik otázek lékařce MUDr. Kotalíkové, aby nám na ně odpověděla:

Na co si musíme dát pozor při ošetření drobných poranění?
I drobnou ránu je třeba pořádně ošetřit. Je vhodné každou ránu vymýt pod proudem tekoucí vody, jsou li nečistoty větší, vezmeme na pomoc i kartáček a jemně nečistoty odstraníme. Po takovém ošetření je vhodné ránu dezinfikovat a přelepit. K dezinfekci používáme ideálně přípravky, které děti nepálí při aplikaci a pokožce umožňují rychlejší zahojení. Sledujeme průběh hojení a při náznaku komplikací - zarudnutí, otok, hnisání - navštívíme pediatra nebo chirurga.

Jak postupovat, pokud je v ráně nějaký písek nebo jiné nečistoty?
Jemně ránu vymyjeme a pomocí kartáčku případně pinzety nečistoty odstraníme. Dále postupujeme stejně jako v předchozím případě. Je li rána znečištěná velmi nebo je -li dítě neklidné a maminka by sama nezvládla ošetření rány, je nutné navštívit úrazovou spádovou ambulanci.

Je stále zažité, že se má rána zasypat desinfekčním práškem - je to správné?
Dezinfekční zásypy bych do rány rozhodně nedoporučila: máme dnes k dispozici již jiné modernější a účinnější přípravky - hojivé krémy, gely,..

Co když je rána hlubší - máme ji desinfikovat tekutou desinfekcí nebo jen zakrýt a neprodleně navštívit lékaře?
Je-li ošetřující zdravotník, jistě usoudí sám, zda si s hlubší ránou poradí. Je-li ošetřující laik, doporučuji ránu sterilně zakrýt a ošetření nechat na lékaři úrazové ambulance spádové nemocnice.

Jak postupovat při drobných poranění, kdy je jen sedřená pokožka a z rány teče trochu krve?
Odřeninu omyjeme tekoucí vodou, vysušíme sterilním obvazem / nepoužíváme vatu ani vatové tampony/ a ideálně vydezinfikujeme přípravkem, který dítě nestresuje a ráně pomáhá k rychlému zhojení. Po aplikaci přípravku lze ránu zalepit - ideálně dýchající náplastí.

Je vhodné vymývat rány tekoucí vodou?
Jako samotná dezinfekce je toto nedostačující. Jako krok k očistě rány povrchní, menší a ne příliš krvácející je tento postup vhodný. Vodu volíme studenější nebo tělesní teploty a proud takový, aby zraněného neobtěžoval a nebolel.

Pokud máme na pokožce spáleninu od sluníčka nebo od horké vody a na pokožce se vytvoří puchýře - jaký je správný postup při ošetření?
I tady záleží na rozsahu popálenin a velikosti puchýřů. Někdy je nutné ošetření lékařem v nemocnici. Postup u běžných malých popálenin spočívá v ledování či chlazení postiženého povrchu pokožky a poté v ošetření přípravkem s dexpanthenolem, který pokožku hojí a regeneruje. V případě, že puchýře praskají, je vhodný přípravek, který kromě hojivé složky má i dezinfekční účinky. Prasklé puchýře je vhodné sterilně krýt. Postiženému dodáváme dostatek tekutin.

Děkujeme za vaše odpovědi.

Redakční tip: Naše doporučení: pro ošetření drobných ran použijte Bepanthen® Plus

Bepanthen® Plus je vzhledem k jeho dezinfekčním a hojivým účinkům vhodné používat na ošetření drobných poranění, odřenin a škrábnutí. Tento léčivý přípravek šetrně a bez pálení dezinfikuje, příjemně chladí, a tím tiší lokální  bolest, dále udržuje ránu elastickou a zabraňuje jejímu vysušování. Nebrání přístupu vzduchu do rány, čímž podporuje hojení a omezuje množení bakterií. Na rozdíl od mastných krémů a mastí jej lze z rány snadno a odstranit vodou, aniž by se při tom narušila nově vytvořená tkáň.

bepanten

Bepanthen® Plus má unikátní formu emulze o nízkém obsahu tuku (32 %), lehce se nanáší, nemastí ani nelepí. Nezapáchá a rychle se do pokožky vstřebává. Lze jej použít na různé druhy povrchových poranění, u nichž hrozí nebezpečí infekce: například na řezné rány a odřeniny, oděrky, záděry, trhliny a praskliny pokožky, po epilaci a depilaci, tetování a jiných kosmetických zákrocích, u proleženin a otlaků nebo na hojení pooperačních jizev po odstranění stehů.

Bepanthen® Plus obsahuje dvě účinné látky. Dexpanthenol (5 %) posiluje přirozené léčebné procesy v kůži, působí protizánětlivě, stabilizuje funkci epidermu a podporuje produkci kolagenu a elastinu. Chlorhexidin (0,5 %) je moderní dezinfekční prostředek se širokými antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Je špatně rozpustný ve vodě, proto jej z rány nevypláchne voda, krev ani sérum. i přesto, že jde o silné a rychle působící antiseptikum, po nanesení na ránu neštípe, nepálí  a nevstřebává se do těla. Proto je vhodný zejména pro děti.

Bepanthen® Plus je k dostání pouze v lékárnách, a to v tubě o objemu 30 g. Více na http://www.bepanthen.cz/

Reklama