Měla jsem vždy Island za velmi drahou destinaci, ale Markéta mne vyvedla z omylu. Cestovala v partě s kamarádkami, spaly po kempech, půjčily si auto s předstihem. Proto jsem ji poprosila, zda bychom spolu nenapsaly články, kde se s vámi podělí o své zkušenosti a tipy. Na Island se létá většinou v létě, často bývají zajímavé akce na letenky, tak vám přinášíme s Markétou inspiraci na zajímavou cestu.

Proč zrovna Island? 
Island je strašně zajímavá země, nejen co se přírodních krás týče, ale i stylem života a povahou samotných Islanďanů. Zaslechla jsem od svých kamarádů a známých, že Island už navštívili, zahlédla ho v několika dokumentech i filmech a byl to i jeden ze snů mojí kamarádky. Tak jsme jednoho dne prostě koupily letenky.
is.jpg

S kým ses vydala na cestu?
Na cestu jsem se vydala s již prověřenými kamarádkami, rozumějte tomu tak, že se velmi dobře známe a pár cest jsme spolu už absolvovaly. Na tyhle cesty (a já tvrdím, že na všechny výlety, i ty kratší) je důležité jet s lidmi, se kterými je vám dobře, máte společné myšlení, chápete občasné ne zcela fajn nálady a respektujete se. Protože i sebemenší problém pak může celou dovolenou rázem zkazit a udělat z ní tu, na kterou opravdu nebudete rádi vzpomínat, jiným zážitkům navzdory. A to je má osobní zkušenost.

Protože ale zase nejsme až takoví dobrodruzi, přeci jen jsme mezi sebe přizvaly jednoho muže - přítele jedné z kamarádek. Na konci cesty jsme se ale shodly, že bychom vše zvládly i bez něj, ač terén a řízení v něm nebylo vždy zcela jednoduché. Kdo ale z naší čtveřice „prudil“ nejvíce? No ano, byl to právě onen muž.
is1.jpg

Co jste si zajišťovali dopředu?
Celkem hodně dopředu jsme měli koupené letenky - byla to výhodná cena. Kupovali jsme je tedy už v listopadu a cesta byla naplánována až na přelom srpna a září. Letenky vyšly i s jedním velkým zavazadlem pro všechny 4 na necelých 5 a půl tisíce. No a poté, co jsme je koupili, pustili přímé lety z Prahy! My to měli ještě s přestupem a cca 6 hodinovým čekáním v Londýně. Ale pořád za dobrou cenu.

Dále jsme si zajišťovali auto - protože jsme chtěli vyrazit i do méně přístupného terénu, zvolili jsme SUV, a to i kvůli prostoru. Celou dobu jsme totiž v autě v podstatě přebývali - spali jsme ve stanu, takže auto byla naše skříň, občas převlékárna, místo na hygienu, jídelna…

Na jak dlouho jste na Island vyrazily?
Protože jsme chtěli objet celý ostrov, zvolili jsme cestu na 10 dní včetně letů. A musím říct, že to bylo možná i málo! Jenže na Islandu byste mohli strávit několik měsíců, a i přesto byste nestihli vše, co za vidění stojí. Nicméně jsme všichni pracující a dlouho dovolenou si dovolit nemůžeme. 
is2.jpg

Kam všude jste se podívaly, jaký byl plán cesty?
Jak jsem již zmínila, objeli jsme celý ostrov kolem dokola. Přiletěli jsme do Keflavíku (maličko matoucí, protože v Reykjavíku mezinárodní letiště ani není, i když si všichni myslí, že přiletí právě tam), tam si hned po příletu vyzvedli auto a vyrazili. Cestu plánovala kamarádka a musím říct, že to měla opravdu skvěle připravené.
Naší první cesta vedla do supermarketu Bónus, kde jsme nakoupili zásoby na několik dní a vyrazili jsme na za prvními krásami Islandu. A co vše jsme navštívili a co určitě doporučuji vidět? To najdete v dalším článku, který pro vás právě připravuji. 

Najdete tam nejen plán naší cesty s popisem těch nejzajímavějších míst, které jsme navštívili, ale také další užitečné rady, doporučení a tipy, na co myslet dopředu.
is3.jpg

Stala se vám nějaká příhoda, na kterou ráda vzpomínáš?
Vzpomínám moc ráda na všechno, každý den byl úplně jiný než ten předešlý a všechny byly super! Spíše více, teď už s humorem, vzpomínáme na příhodu, která nás na cestě trochu zbrzdila… Ihned po první noci, kterou jsme trávili v divočině, nám totiž nenastartovalo auto. Naštěstí se hned projevila úžasná povaha typického Islanďana a pán z nedaleké vsi nám pomohl nastartovat, abychom mohli v cestě pokračovat. Nicméně ani to náš problém nevyřešilo, ač to vypadalo, že je baterie v autě funkční a přes noc se jen vybila, další den jsme opět nenastartovali a i zde se nám zjevil anděl strážný - Rakušan, který dle nás cestoval s pojízdnou dílnou, takový „MacGyver“ na cestách, protože i on za několik desítek minut přišel na to, jak nám pomoci: ve své pojízdné dílně nám startovací kabely vyrobil a naši káru opět uvedl do provozu. A pak jsme už raději nic neriskovali a s půjčovnou se domluvili na výměně auta.
is4.jpg

5a8552ef980caobrazek.pngIsland je známý tím, že tam není moc levně, jak bys to zhodnotila? Jídlo a ubytování, benzin…
Byli jsme partou, která ne že by disponovala nevyčerpatelnými financemi, nicméně dovolenou bereme jako odměnu za tu dřinu, co celý rok předvádíme. Takže na korunu tak nějak nehledíme. Již jsem zmínila, že jsme si nakupovali v supermarketu, vařili jsme si na plynovém vařiči… Takže jídlo nám extrémně drahé nepřišlo. Maličko vyšší ceny než u nás, ale nic extrémního. Drahý mají ale třeba chleba (cca 100-150 Kč), je to dáno tím, že prostě nepěstují obilí, takže vše musejí na ten svůj malebný ostrov dovážet. Také alkohol je maličko dražší a bez toho my se prostě na dovolené tak nějak neobejdeme. Navíc po celém dni někde na túrách nebo v autě se těšíte, až si to svoje večerní pivo otevřete. Ubytování nám také extra drahé nepřišlo, ale my většinu nocí strávili pod stanem, v kempech. To bylo různé, ale přibližně 100-200 Kč/osobu/noc. V Reykjavíku jsme pak ubytování řešili přes Booking.com, objednali jsme si na dvě noci apartmán a to vyšlo samozřejmě dráž, tam se to už blížilo i 1 000 Kč/osobu/noc. Benzín je tak o 30 % dražší než u nás, nicméně ostrov je celkem malý, my navíc „ušetřili“ výměnou auta, protože to nové nám dali i s plnou nádrží, takže v podstatě jedna nádrž grátis. Auto celkově na těch 8 dní, kdy jsme ho měli pronajaté, vyšlo i s palivem na necelých 5 tisíc na osobu, což není nic extrémního, určitě je tak kvůli rozdělení nákladů fajn vyrazit na cestu ve čtyřech. 

Zmiňovaný alkohol - my se zásobili už na letišti, kde jsme si koupili něco na zahřátí, ceny podobné, spíše maličko vyšší než v ČR. Pivo ale pak vyjde na celkem dost, třeba i 60 Kč za plechovku, a to ještě musíte počítat s tím, že v běžném obchodě koupíte pivo jen slabší, do 2 % alkoholu. Ostatní alkohol se pak dá koupit ve speciálních obchodech, anebo v hospodě, kde si za něj ale ještě víc připlatíte. Islanďané jsou známí jako pijani, ale víkendoví. Právě proto, že alkohol je zde velmi drahý, začínají popíjet většinou v pátek a v sobotu doma, až pak teprve vyrážejí do ulic, aby tolik neutratili. Ale o to větší zábava s nimi bývá.
is5.jpg

Proč jet na Island? Jak to teď vidíš, když jsi tam byla? 
Island doporučuji všem, kteří se nebojí trocha dobrodružství, jsou ochotni se alespoň na pár dní vzdát se komfortu v podobě tepla, sucha a každodenní hygieny :) Pro mě osobně to byla jedna z nejlepších dovolených a určitě se tam ráda vrátím. Ač během těch 10 dní nastaly i náročnější chvilky, např. když vám do rána tak trochu omrzá obličej, vždy se to vykompenzuje něčím jiným, něčím úžasným! Vstanete, temně azurové nebe vás vítá mezi pestrobarevnými horami a vy v mrazu přebíháte po namrzlé lávce, při východu slunce, abyste se v plavkách ponořili do příjemně teplé termální řeky. A vychutnáváte si ten pocit, že nic a nikam nemusíte, že jste tady a teď, s těmi, které máte rádi, a absolutně vás ani nenapadne myslet na to, co na vás doma čeká, co musíte a proč to vlastně děláte. Protože teď je tu Island a vy jste alespoň na chvíli jeho součástí. 
is6.jpg

Vrátila by ses tam někdy? 
Ano, určitě bych tam chtěla znovu zajet, klidně i v jinou roční dobu, protože Island může nabídnout během celého roku vždy něco překvapivě odlišného: ať už přes léto hraje všemi barvami, nebo je v zimě zahalen do mrazivého hávu - vždy je to perfektní a dech beroucí podívaná. 
is7.jpg

Kdy je ideální čas tam vyrazit? 
My jsme byli koncem letní sezóny - mně to přišlo jako ideální, protože ač jsme mnoho turistů samozřejmě potkali, nebylo to až tak extrémní, jak bývá v období od půlky června do půlky srpna. Navíc jsme měli možnost alespoň na chviličku zahlédnout Auroru, což během léta není možné - panuje zde polární den a přes noc ani pořádná tma nenastane. 
is8.jpg

Uložit

Uložit

Reklama