V současné době se intenzivně věnujeme nebezpečí žloutenky a očkování děti proti žloutence. Zeptali jsme se proto několika maminek, zda mají své děti očkované, jaký názor na toto očkování mají a co mělo vliv na jejich rozhodnutí, zda děti dají, nebo nedají očkovat.

injection

Radka, 30 let:
Dvě děti, dcera 2 roky, syn 5 let

Dcera zatím očkována není, syn ano. Když jsem dávala Petra očkovat cca před dvěma lety, tak zrovna byla nějaká epidemie žloutenky. Po zjištění, co všechno by ho čekalo, kdyby ji dostal, jsem neváhala. A ještě jedna věc, je z vesnice a je zvyklý, že co vidí, to vezme do ruky, bohužel to dělá i v Praze, kde je to víc nebezpečné.

Eliška očkovaná není, ale dám ji také očkovat.

Martina, 43 let
Dvě děti, 8 a 11 let

Obě děti jsou očkované na žloutenku A vakcínou Havrix.

K očkování jsem se rozhodla po konzultaci s lékařkou, před dovolenou v zahraničí, ale i tak bych asi dala děti očkovat. Děti jsou očkované B, proti „špíně“, i na typ A.

Dodržování hygienických zásad je jistě určitá prevence proti žloutence, ale u dětí, hlavně když nejsou chvíli pod dozorem, se na to ale nedá vždycky spoléhat – na všechno sáhnou, ruce mají stále u pusy.

Kristýna, 35 let
1 dítě, 5 let

Syn očkovaný proti žloutence je, nicméně příliš mnoho očkování nepodporuji. Pečlivě si vybírám a konzultuji s lékařkou, jaké očkování je důležité.

Jana K     
Dvě děti, 7 a 9 let

Obě jsou očkované proti žloutence – udělala jsem to na doporučení lékařky a zaplatila jsem vakcínu Havrix.

Myslím, že toto očkování je důležité. Sama očkování na žloutenky typu A + B mám. Chci, aby byly chráněny i mé děti.

Maminky z redakce:

Klára:
Syn 10 let

Pokaždé, když je slevová akce na Havrix, tak plánuji nechat Alberta očkovat. Jenže minulý rok byl stále nastydlý a měl angínu. Plánuji to tedy letos, snad to stihneme, i když je teď zase nastydlý a vypadá, že na něj leze viróza. Sama jsem očkovaná na žloutenky, vím, jaká je to nepříjemná nemoc, kterou lze chytit kdekoliv. Myslím, že je to jedno z očkování, které nechci podcenit.

Věra
Dvě děti, syn 14 let a dcera 3,5 roku

Syna Tomáše jsem nechala očkovat vakcínou Havrix. Dceru bohužel zatím nechat očkovat nemohu, protože máme problémy s virologiií. Jak bude úplně zdráva a paní doktorka „kývne“ na očkování, bude očkování proti žloutence to první, které dostane.

Vliv na mé rozhodování, zda dát, či nedat očkovat, mělo určitě to, že žloutenka je zákeřná a nevyhýbá se žádnému dítěti… Myslím, že očkování proti žloutence je určitě jedno ze zásadních. Nemyslím si, že dodržování hygienických zásad je dostatečnou prevencí proti žloutence. Ta se nevyhne ani nejčistotnějším dětem.

Sleva 20 % na očkování proti žloutence A pro děti do 15 let. Sleva platí na obě dávky vakcíny HAVRIX JUNIOR. Akce trvá od 1. 4. do 30. 6. 2012

Zhruba každý třetí pacient, který u nás onemocní žloutenkou typu A, je dítě do 10 let. Zatímco proti žloutence typu B jsou v rámci povinného očkování chráněny všechny děti, očkování proti žloutence typu A je dobrovolné. Zvážit tuto možnost by měli zejména rodiče malých dětí, kterým je vhodné poskytnout ochranu proti žloutence typu A ještě před nástupem do mateřské školy. Podle statistik žloutenka typu A postihuje nejčastěji právě děti do čtyř let a může se rychle šířit v kolektivu. Účinnou ochranu proti nemoci představuje očkování. Od dubna do konce června na něm mohou rodiče na každé dávce ušetřit přibližně 200 Kč*.

V České republice žloutenka typu A postihuje v posledních letech nejčastěji děti. Zatímco během epidemie v roce 2008 bylo nejvíce pacientů mezi dospělými, poslední tři roky onemocněly nejčastěji děti do čtyř let.

Malé, očkováním nechráněné děti, představují pro onemocnění žloutenkou typu A rizikovou skupinu. Souvisí to s jejich chováním a návyky, které zvyšují pravděpodobnost přenosu viru. Ten při pokojové teplotě dokáže dlouho přežít v podstatě kdekoliv: na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. Malé děti poznávají svět všemi smysly a často si dávají ruce i různé předměty do úst. K nákaze žloutenkou typu A přitom stačí, když si strčí do úst prsty, ve kterých držely virem kontaminovaný předmět.

Dalším rizikovým faktorem, který přispívá k šíření viru, je dlouhodobý pobyt ve skupině. Zvláště mezi dětmi se infekční nemoci mohou rychle přenášet. Zhruba třetinu všech pacientů se žloutenkou typu A u nás tvoří právě děti do 10 let. Výhodné je chránit je proti žloutence typu A ještě před nástupem do školky, resp. prvního kolektivu.
Pro děti od 1 do 15 let věku byla speciálně vyvinuta dětská verze vakcíny proti žloutence typu A. Vakcína Havrix Junior se očkuje ve dvou dávkách s odstupem šesti až dvanácti měsíců od podání první. Dítě je chráněno již za dva až tři týdny po podání první dávky. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu je očekávána ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let.

Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče zakoupit obě dávky vakcíny, které jsou při prodeji na úrovni výrobce zvýhodněny slevou 20 %. Druhou dávku, zakoupenou za zvýhodněnou cenu, lze do dalšího očkování uchovat v lednici, např. u svého pediatra. Na očkování lze v tomto období ušetřit přibližně 200 korun na každé dávce.

Více na www.zloutenky.cz

Reklama