Naším tématem je stárnutí domácích mazlíčků a péče o ně. Starý pes či kočka bojuje stejně jako člověk se zdravotními problémy. Proto musí být péče o tyto mazlíčky specifická. I když je to velmi individuální, jsou problémy, které se postupem času objeví u všech zvířat. Bohužel se stářím se pojí i některá onemocnění, proto je tato péče náročná.

Co nám odpověděly majitelky domácích mazlíčků? S čím nejčastěji bojují a jak to lze zvládnout?

pejsekKlára T.:
Naší domácností už prošlo několik pejsků a vždy jsme jim zajistili a zajišťujeme hezký život. Kupujeme granule pro určité období, ve kterém se pejsek právě nachází, aby do sebe dostával správné živiny.
Měli jsme už několik jorkširských teriérů, kteří v průběhu života začínají mít bohužel problémy se zuby a časem je vhodné je vytrhat, aby nedostali nepříjemný zánět. Proto u našeho ročního jorkšíra dbáme na jeho zubní zdraví a už odmala mu kupujeme dentální tyčinky.

pejsekKatka R.:
U našeho staršího jorkšírka, kterému je 14 let jsme toto na začátku podcenili, protože jsme s tím neměli zkušenosti a všechny zuby už má téměř venku.
Za tu dobu, co máme psy, jsem zaznamenala, že u psího stárnutí nejde tak o věk, jako i o celkový charakter a zdravotní stav pejska. BuĎ je to lenoch už odmala nebo se celý život chová jako štětě. To samé je jeho zdravotní stav, buď má dobré predispozice a je zdravý nebo má jeden problém za druhým.
K našim psům se chováme pečlivě bez rozdílu věku –  nepodceňujeme prohlídky u zvěrolékaře, očkujeme je a sledujeme, jak se cítí.
Jsem majitelkou 3 psů, z toho 2 seniorů. Přijde mi, že je to nedávno, kdy byli oba štěňátka a dováděli na zahradě. Dnes se každý se svým stářím vyrovnává jinak. Kavalír King Charles Španěl, 9 let, má vrozenou vadu sluchu a problémy se srdíčkem, trpí na šedý zákal a bohužel silnou paradentózu. Dnes už je téměř bez zubů. Občas se u něho projevují problémy s páteří, hůře chodí do schodů. To však nebrání jeho neustále pozitivní náladě, chuti k jídlu a mazlení. Rhodéský ridgebac,7 let, je alergik. Je u něho důležitá kvalitní strava. V poslední době si všímáme počínajícího šedého zákalu a problémů s klouby. Procházky už nebývají tak dlouhé a hry divoké. Oba mají rádi svůj klid a teplo rodinného krbu. Dbáme na kvalitní výživu, doplňky stravy a pravidelné návštěvy veterináře.

Jitka T.:
Máme doma velkého mazlíka, slečnu Amy  - rasa leonberger. V létě oslavila 7 let života. Mám ráda velké psy, bohužel, čím prý větší pes, tím kratší život. Nerada na to myslím…
V tomto věku je již Amy stárnoucí pes a začínají přicházet zdravotní problémy. Na jaře jsme byli na operaci se šedým zákalem, zrak se jí začal velmi rychle horšit, narážela do předmětů v cestě,… poslední kapka, když spadla do jámy… hrozný… šli jsme na operaci a sláva, vidí alespoň na jedno oko. Když jsme se radovali, že pooperační stav se pomalu zlepšuje, připomněly se kloubní problémy, diagnóza revmatoidní artritida, pomalá chůze, ochabnutí svalstva, hubnutí… dáváme prášky na zmírnění bolesti. Není to veselé, ale těšíme se každý den, že není smutný pes a že je s námi a doufáme, že ještě dlouho bude!
Amy

Reklama