Je nutné nechat se očkovat proti žloutence, i když cestujete do „prověřených destinací“ ? Co myslíte, hrozí vám nákaza infekční žloutenky i v tradičních prázdninových destinacích českých turistů?

Udělali jsme si v rámci redakce a mezi několika dalšími ženami zajímavou anketu. Zeptali jsme se, zda oslovené jsou očkovány proti žloutence, a pokud nejsou, jaké k tomu mají důvody. Jak dopadl náš malý průzkum? Co si lidé o možnosti nákazy myslí? Nebo na ni vůbec nemyslí?

Klára, 31 let: Proti žloutence očkovaná nejsem, nepovažuju to za nutné, protože se domnívám, že můj životní styl téměř vylučuje, abych se se žloutenkou setkala. Ale možná jen nemám ty správné informace. Každopádně do exotických destinací necestuji a ani při svém povolání nepřijdu do styku s rizikovými situacemi nebo osobami, takže mě dosud nenapadlo očkování proti žloutence řešit.

Hanka, 38 let: Očkování nyní zvažuji, máme v plánu letět do Tunisu. Přece jen se raději budu chránit, něž pak dlouhou dobu řešit nepříjemnou nemoc. Co se týká čistoty v afrických zemích je to sporné a nechci řešit žádnou jinou možnou nemoc než cestovatelský průjem, kterému se nikdy v Egyptě nebo jinde nevyhnu. Takže se očkovat dám.

cestováníKlára, 46 let: Protože několikrát do roka cestuji do zahraničí, očkovaná jsem, i celá naše rodina. Nejen, že jsem se tak rozhodla sama, ale i mé rozhodnutí podpořila praktická lékařka před cestou do Thajska. Protože sleduji informace kolem vakcín a nemocí, vím, že toto očkování je vhodné i pro cestovatele pohybující se v rámci Evropy. Když jsme letěli na Krétu, nechala jsem vakcínou proti žloutence očkovat i naše děti.

Kristína, 26 let: Proti žloutence očkovaná nejsem a ani jsem o tom zatím neuvažovala. Je to typ onemocnění, které se vyskytuje v exotice, a tam já se moc nehrnu. Pohybuji se spíše po městech po Evropě a na dovolenou v Řecku tohle očkování myslím potřeba není. Zároveň nejsem velký příznivec veškerého očkování - co musím, to si nechám dát, ale jinak nevystavuji tělo dalším injekcím.

Julie, 30 let: Proti žloutence typu A i B jsem očkovaná. Rozhodla jsem se pro něj, protože je daleko snazší tomuto onemocnění předejít, než mu případně čelit. Je fajn, že tu ta možnost je. Myslím, že není na škodu být očkovaná, i když často necestuji do zemí, kde je doporučené. Nikdy nevíte, kdy přijdete do kontaktu s nakaženým.

Milena, 22 let: Ano, očkování proti žloutence mám. Nechala mne očkovat máma, hodně cestuje, a když jsem přišla s tím, že plánuji brigádu ve Španělsku, očkování mi zařídila a zaplatila. Jsem ráda, mám lepší pocit, že se mně tato nemoc vyhne.

Markéta, 26 let: Snažím se si věci nepřipouštět, a ač je riziko nakažení žloutenkou jistě velké, proti žloutence nejsem očkovaná. Ani do budoucnosti očkování nejspíš nebudu absolvovat. Tedy pokud nepojedu někam do vzdálené exotiky, v tom případě bych nejspíše očkování podstoupila jako ostatní doporučená. Očkování mi úplně zbytečné nepřijde, především pak pro ty, co pracují mezi rizikovými lidmi.

Karolína, 32 let: Právě mám termín druhé vakcíny proti žloutence A a B. Plánujeme v létě cestovat po Itálii, stanovat, prostě si vyrazit „na čundr“. Přemýšlela jsem o možnosti nákazy a rozhodla jsem se jít na očkování. I můj manžel. Takže za mě - ano, očkování proti žloutence jsem právě zrealizovala.


Jak vidíte, díky anketě jsme zjistili, že řada z nás si riziko onemocnění nepřipouští a potvrzuje se fakt, že někteří mají žloutenku spojenou jen s exotickými destinacemi.

Náš tip: Pokud plánujete cestu, na doporučená očkování se můžete podívat na této stránce www.bezpecnadovolena.cz/kam-cestujete. Vyhledejte si konkrétní zemi a pročtěte si, jaká jsou doporučená očkování.

Zařizujete si před plánovanou cestu cestovní připojištění či cestovní lékárničku? Zahrňte mezi tato opatření i preventivní očkování.

Očkování proti žloutence typu A a B by mělo patřit do základní výbavy každého cestovatele.

Zařizujete si před plánovanou cestu cestovní připojištění či cestovní lékárničku? Zahrňte mezi tato opatření i preventivní očkování. Dokončené očkovací schéma chrání dlouhodobě, je to smysluplná investice do zdraví sebe a svých blízkých. Nakažená osoba může ohrozit své nejbližší - vlastní rodinu, přátele, partnery, kolegy. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti žloutence typu A a B. Žloutenka typu A a B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné a následky mohou být závažné. Více na www.bezpecnadovolena.cz nebo na www.zloutenky.cz.

Článek vznikl za podpory společnosti GlaxoSmithKline, s.r.o.

Reklama