Vyskytly se ve vašem okolí vši? Stěžují si děti na časté svědění hlavy? Pak je na čase pravidelně kontrolovat hlavu vašich dětí. To ale není vůbec snadný úkol. Veš dětská má velikost sezamového semínka, její vajíčko – hnida, pak pouhého zrnka písku. Vši navíc nejsou včerejší, dokážou měnit barvu podle barvy vlasů hostitele.

Zabýváme se aktuálně tématem dětské vši, proto jsme se zeptali několika maminek, jaké mají zkušenosti s tímto nepříjemným parazitem.

vši

Radka B.

Veš dětská... saje krev dětem, ale i rodičům, obzvlášť, když je děti přinesou ze školy, školky nebo z jiného dětského kolektivu domů. Když chodily děti do školky, úspěšně se jim vyhýbaly, až k mému údivu! Problémy začaly s nástupem do školy. Dodnes pamatuji na to, jaké to bylo poprvé .

Starší dcera se příchodem z letních prázdnin neustále škrábala v hlavě. Přisoudila jsem to zpocené pokožce. Pak mi to ale nedalo a prohlédla ji hlavu. S neúspěchem. Poté ještě asi 4x. Začalo si všímat i okolí. Kamarádka se mi nabídla, že se dceři do vlásků koukne a výsledek byl strašný! Hlava plná hnid, nějaká ta veška... S odstupem času jsem si uvědomila základní chybu! Vlastně jsem pořádně ani nevěděla, co hledám... Rovněž jsem hledala pokaždé při umělém světle, nejlépe je hledat při jasném denním světle. Během kúry, která spočívala v nákupu nejrůznějších přípravků, následném odstraňování především hnid, vyčesávání a opakovaném zoufalém použití všeho možného se vši přesunuly na hlavu druhé dcery a mně rovněž :-). U mne to bylo s hledáním horší, manžel samozřejmě nic nenašel. Naštěstí jsem objevila Paranit, kterým jsem opakovaně hlavy umývala a vyčesávala hnidy hřebínkem, tzv. všiváčkem. Je to nejlepší řešení, neboť po použití přípravku jsou vlasy lehce mastné a vši se krásně vyčesávají.

Bohužel vši nosí děti domů ze školy v dost pravidelných intervalech. Naštěstí už víme, jak na to. Jsme vybaveni zkušenostmi i přípravky. Zbavujeme se jich rychleji než poprvé.  Když se objevili ve školním roce, okamžitě jsem informovala třídní učitelku, ale především uč. ve školní družině, později jsem zjistila, že je nosí hlavně z družiny. Škola vždy informaci pozitivně ocenila, horší to bylo s ostatními rodiči. Bohužel hodně lidí má zažité „staré“ předsudky, výskyt vší si spojují s nedostatečnou osobní hygienou! Proto se stydí o tom nejen bavit, ale i nahlásit! Což si myslím, že je jeden z největších problému při výskytu vší v dětském kolektivu!

Mám pár rad, které by se měli dodržet při výskytu vší! Tedy přesněji řečeno, když si dítě neustále škrábe hlavu...

  • okamžitě prohlédnout hlavu při denním světle!
  • vyčesat nad vanou všiváčkem, to naznačí situaci s množstvím vší (pozor, ne hnid!)
  • důkladná aplikace přípravku, po něm omytí vlasů pouze jedenkrát, aby vlasy zůstaly lehce mastné
  • vyčesání ještě vlhkých vlasů nad vanou
  • informovat ihned školu a všechny dětské kolektivy, kde se dítě nacházelo poslední týden-dva
  • hlavu denně kontrolovat a vyčesávat
  • přípravek aplikovat za nějakou dobu ještě jednou, většinou po 10 dnech

Kristina D.

Vši nás pronásledovaly ve školce i ve škole. Je to moje noční můra. Myslím si, že je to dáno nedůsledností některých rodičů. Nestačí vlasy jen umýt, ale je důležité zbavit je hnid, vyčesávat a vyčesávat, obzvlášť u holčiček s dlouhými vlásky. Letos jsem objevila Paranit a jsem s ním velmi spokojená. Dokáže si poradit se vší v každém jejím stadiu. Zároveň nepoškozuje pokožku. Dcera je alergik a po předchozích chemických přípravcích měla pokožku zarudlou a vysušenou.

Radka D.

Veš v naší rodině - to je téma, které se jen vysloví a nabíhá mi husí kůže. Do té doby, než nastoupila moje mladší dcera do školy a do družiny ve velké pražské škole, jsem toto neznala. Moje kamarádka mi jednou řekla: „Mně už ani tak nevadí ty breberky, ale ta práce kolem…“ nechápala jsem do té doby, než mi dcera vši domu přinesla.  Říkala jsem si, že koupím hřeben všiváček, nějaký šampon a bude to, to jsem se, ale zmýlila. Začal mi neuvěřitelný kolotoč. Opravdu, když dostane vši, začíná mi neutichající práce. Nejdříve uděláme předběžná opatření, tj. odstranění všech plyšáků a polštářků v posteli tzv. mazlíků, povlečení všech postelí, vše samozřejmě vyperu. Potom dojdu do lékárny, koupím šampon. Začíná druhý krok. Používám šampon na vši, který se dá pořídit v lékárně, i když je pravda, že jsem jednou už tak byla zoufalá, že jsem došla do zverimexu a koupila nějakou obdobu orthosanu. Vím, že to není dobré, ale nedalo se nic dělat. Po té, co umyju vlasy, začíná hodinové sezení nad vanou a vyčesávání, šampon je dobrý na vši, hnidy však nezabije a všiváček na její jemné vlásky nezabírá. Hnidu po hnidě musíme vybírat ručně.  Minulý rok jsem se radovala, že jsme se všeho zbavili, ale bohužel nastal kolotoč nanovo a pořád pokračoval, dokud děti na jaře nesundaly čepice, pak jako zázrakem vši ustoupily.

Bylo období, kdy jsem si byla prosit ve škole, aby dětem prohledávali hlavy. Bylo mi však řečeno, že z hygienických důvodů paní učitelky toto nemůžou, proto jsem vyrazila na hygienu. Ani tady jsem si nepomohla. Bohužel s touto problematikou rovněž dělat nic nemůžou. Naučila jsem se preventivním opatřením. Mám pocit, že velmi účinný je tea tree olej a šampon s tea tree olejem, který u dětí pravidelně používám.

vši

Lenka K.

Vši jsme nikdy neměli, naštěstí. Mám jednu moc šikovnou kadeřnici a ta mi poradila, jak vším předcházet. Existují preparáty v lékárně, na olejové bázi, např. s eukalyptem nebo tea tree olejem apod., ty se nastříkají, nechají 24 hodin působit a týden slouží jako ochrana. Takže když ve školce nebo škole propukla epidemie, dlouhé vlasy jsem dceři nastříkala, zapletla ráno do copu, druhý večer umyla ještě pro jistotu speciálním preventivním přípravkem a byl klid.

Martina F.

Jak se zbavit vší? Nejraději používám sprej nebo šampon Paranit, který funguje na bázi olejových složek. U nás doma frčí ve velkém a je jediný, který hubí spolehlivě. V balení Paranitu najdete také šampon na umytí mastných vlasů a hlavně tu úplně nejdůležitější pomůcku: vyčesávací hřebínek. Ten se stane vaším věrným průvodcem do dalších dnů. Vyčesávat, vyčesávat a zase vyčesávat. Hnidy totiž ani olej spolehlivě nezahubí a je proto nutné je z vlasů vyčesat dříve, než se vylíhnou a dozrají do reprodukčního věku. To by totiž celé trápení začalo nanovo. Živé hnidy poznáte podle toho, že prasknou, když je přimáčknete nehtem na papír. Ty mrtvé nepraskají. A speciální hřebínek vám s jejich vyčesáním perfektně pomůže.

Čtěte také:

Uložit

Reklama