orbit

Léto je časem spojeným s cestováním. Vyrážíme na krátké, ale i delší cesty, nejčastěji autem. Pokud řídíte, jistě víte, že jízda má i svá rizika. Jedním z největších rizik je únava. Dlouhá monotónní jízda, nedostatek pohybu, vydýchaný vzduch v autě, snaha zůstat stále ve střehu, nedostatek tekutin, to vše se odráží na únavě, která přichází plíživě.

Proto jsme se zeptali pěti čtenářek a našich přátel - jak se při cestě autem udržujete svěží?

Jana, 36 let

Řídím skoro každý den, únavu spíš pociťuji večer, když jedu domů, hodně mne vysiluje stání v zácpách, i když mám klimatizaci, stejně na mne svítí přes sklo sluníčko a je mi teplo. Když cítím únavu, začnu si nejčastěji zpívat, snažím se hodně pít a beru si žvýkačku. Ideálně „pálivou“, ta mě vždycky probere. Mám je v autě u řadicí páky, aby byly po ruce. Když jsem moc unavená, musím zastavit, projít se, koupit si na benzínce energetický nápoj.

Jiřina, 29 let

Jezdím autem často, mám dvouleté dítě, které stále cestuje se mnou. Únavy se děsím, ale někdy mne dostihne stres, jak vše zvládnout, malý někdy v autě pláče, je toho prostě hodně. Když jedeme delší, několikahodinové cesty, tak spíš řídí manžel a já jsem vedle autosedačky se synem. Jaké mám triky proti únavě? Hodně větrám, piju, poslouchám muziku, žvýkám.

Marcela, 40 let

Miluju jízdu autem. Abych nebyla unavená nebo ve stresu, řeším ještě než si do auta sednu – svleču si vše, co je navíc, abych se nepotila a nebylo mi vedro. Vždy mám v autě vodu, čokoládu, žvýkačku. To mě vždy dodá energii, nastartuje smysly.

Jitka, 49 let

Únavu řeším tak, že si dám kafe u pumpy, ale když se mi nechce zastavovat, tak větrám a dám si žvýkačku. Mám zásobu v autě, je to moje pojistka – žvýkačka mne „zaměstná“.

Klára, 42 let

Vozím často děti z kroužků nebo je převážím k babičce, což je dvouhodinová jízda. Vyčerpává mne, když jedu v dešti nebo když je tma. To jsem rychle unavená a hůř vidím, což mne vysiluje. Takže „fígle“ na probrání a soustředění při jízdě řeším často. Vozím v autě neustále nějaké sladkosti kvůli dětem, ideální je žvýkačka, peprmintová, mátová, hodně silné chuti. Ta vždy zafunguje.

 

orbitDopravní psycholožka PhDr. Lucie Skalíková dodává: „Na silnicích vítáme každého pomocníka, který zvýší bezpečnost na cestách.  Žvýkání přináší díky stimulaci svalové činnosti řadu povzbudivých efektů: Můžeme pozorovat zvýšenou schopnost koncentrace, zrychluje se krevní oběh, prokrvují se lépe tkáně, mozek dostává větší přísun kyslíku. Kromě těchto prokazatelně pozitivních účinků má žvýkání vliv i na celkovou pohodu řidiče. Žvýkačka bez cukru je neocenitelným pomocníkem pro významnou skupinu řidičů, kteří neustále potřebují dělat další věci, protože mají pocit, že řízení nevyžaduje jejich plnou pozornost. Vědecké studie dokazují, že žvýkání žvýkaček pomáhá lépe se vyrovnat se stresovou zátěží.  Pokud se cítíme příjemně a svěží, a to je pocit, který žvýkačka přináší, ztrácí se únava.“

Léto je časem dovolených a cestování. Napište nám, co vám pomáhá na dlouhých cestách zlepšit svou koncentraci, překonat únavu, dostat se do pohody. Podělíte se s námi o vaše triky a zkušenosti? Co nesmí chybět ve vašem autě a musíte mít vždy blízko po ruce?

Čtěte také: