V případě takzvaného blackfishingu, kdy se bílé dívky vydávají za černošky či mulatky, nelze hovořit jen o tom, že to přehnaly se samoopalovacím krémem či byly příliš dlouho na slunci. Jejich přeměna totiž zahrnuje i další nutné úpravy. Svým vymyšleným identitám dívky přizpůsobují rovněž vlasy, make-up, oblečení a doplňky. Ženy si nechávají například vyplňovat rty, narůst větší stehna a pozadí a co se týče účesů, jsou populární spletené copánky a napletené vlasy. 

Tmavá pleť jako zlatý důl?

Při návštěvě jejich profilů na sociálních sítích, se nedá zjistit, jak doopravdy vypadají. Falešné snědé ženy jsou ovšem terčem kritiky. Svůj vytvořený exotický vzhled totiž využívají k vydělávání peněz. Tím, že se stylizují do neokoukaných tmavých krásek, tak prý dostávají více nabídek na nejrůznější spolupráce. 

Jednou z nejznámějších instagramerek, která si zakládá na exotickém vzhledu, je devatenáctiletá švédská modelka Emma Hallbergová. Na Instagramu tuto snědou krásku sleduje téměř 290 tisíc lidí. K odhalení skutečnosti, že nic není takové, jaké se na první pohled zdá, došlo, když se na internet dostaly Emminy fotografie. Je na nich o poznání bledší, má menší rty a úplně rovné vlasy. Emma s nařčením z podvodu nesouhlasí. Tvrdí, že její pleť je jen důsledkem běžného slunění. 

Stejným případem je Polka Aga Brzostowska, která si na Instagramu nechává říkat jménem Alicja. Také její fotka z doby, kdy jí bylo třináct let, začala kolovat na internetu a opět je na ní bledá verze Agy. Oproti tomu, jak vypadá dnes, je to opravdu velký rozdíl. To že nemá typické polské rysy prý nebylo jejím záměrem. Tvrdí, že velké rty má od přírody, ráda se opaluje a její tělo je výsledkem tvrdé dřiny v posilovně. I Aga popírá, že by za jejím vzhledem stál záměr vypadat jako černá žena. 

Na tmavém vzhledu si založila byznys norská bloggerka Henriette Otervi alias Henote. Ta své okolí v jednu chvíli přesvědčuje o tom, že její opálení je výsledkem slunce a podruhé říká, že je ze salonu. Rozhodnutí nechat si udělat copánky prý zkonzultovala se svými sledujícími a 95 % ohlasů bylo pozitivních. Některým lidem ovšem její vystupování vadí. Stejně jako dvě její kolegyně dostává nenávistné vzkazy a výhružky. 

Přestože ženám s tmavou pletí by mohlo počínání instagramerek spíše lichotit, u některých vyvolává negativní emoce. Například zdravotní sestra Dara Thurmondová považuje takové jednání za povrchní. Bílé ženy, které vystupují jako černé, podle ní ve skutečnosti nevědí, čím si musely černé ženy projít, aby byly přijaté takové, jaké jsou. V rámci některých pracovních míst navíc stále nesmějí nosit své přirozené vlasy, protože afro a copánky jsou považovány za neprofesionální. 

Čtěte také:

Reklama