Foto: Shutterstock

Autorka rozhovory nahrávala od roku 2014 až do roku 2020. Sama přiznává, že ty první nakonec vůbec nemohla použít, protože působily strojeně. Nakonec se rozhodla vydat jinou cestou. Spíše než získat informace, které by pravděpodobně nemohla použít, zatoužila zjistit, jak vypadá každodennost života v totalitní zemi ovládané bizarními postavami. Jejím cílem bylo prozkoumat, zdali i na takovém místě může být člověk šťastný.

Foto: Alza.cz

Díky rozmanitosti respondentů se můžeme do Severní Koreje podívat optikou vyšší střední třídy, ale i těch nejníže postavených obyvatel. Svědectví profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče či důchodkyně se v prožívání každodennosti liší, jejich motivace k útěku je však stejná: Touha po svobodě.

Kromě toho, jak funguje školský nebo přídělový systém, černý trh, četbou vstupujete i do velmi intimních oblastí. Jednou z nich je třeba i otázka menstruace, kterou tamní ženy v důsledku podvýživy téměř nemají.

Ukázka z knihy:

HJE RJON: Nevěděla jsem, jak funguje menstruační cyklus, nevěděla jsem, kdy je ovulace. Tato témata jsou celkem tabu. Plodné dny by se navíc špatně počítaly, jelikož ženy mají velmi často nepravidelnou menstruaci. Byla období, kdy jsem nemenstruovala i několik měsíců. Ale vůbec mi to nevadilo.
NINA: Jak to?
HJE RJON: Hygienické podmínky v Severní Koreji nejsou moc dobré. Je pohodlnější menstruaci nemít. Mnoho žen nemenstruuje.
NINA: Čím je to způsobeno?
HJE RJON: Podvýživou. Časté jsou i gynekologické problémy, které zase  zapříčiňuje špatná hygiena. Pro mě byla vždycky úleva, když jsem menstruaci neměla. Nemusela jsem nic řešit.
NINA: Jsou vlastně v KLDR vložky či tampóny?
HJE RJON: Tampóny v Severní Koreji nebyly, ale vložky se daly koupit na trhu. Na severu jsem si je však nemohla dovolit. Vyráběla jsem si vlastní z gázy nebo z bavlny. Mnoho žen používá místo gázy staré hadry či papíry, vlastně cokoliv, co alespoň trochu saje. U bavlny byl trochu problém, že šla špatně vysušit.
NINA: Vysušit?

Knihu Svědectví o životě v KLDR vydanou nakladatelstvím NLN můžete koupit v e-shopu ve vybraných knihkupectví. Doporučená cena je 329 Kč. Kniha má 261 stran textu a je doprovázená ilustracemi studia Myokard.

Starší ročníky se mohou při čtení knihy vrátit do vzpomínek na období socialismu v Čechách. Sama autorka v podcastu Liberatura na radiu Wave přiznala, že systém je v ledasčem opravdu podobný našim 50. létům 20. století. Ať ale toužíte srovnávat, soucítit či jen tak přihlížet, rozhovory vás vtáhnou na chvíli do světa temna a dají vám prostor pochopit pocity lidí, kteří v něm žijí. A třeba jsou i šťastní.

Reklama