Mají ženy v politice svoje místo? Nežijeme na začátku minulého století, takže určitě odpovíme ano. Otázkou však zůstává, jak tento fakt přijímají muži politici. Zda v nich stále není zakořeněno, že „babu poslouchat nebudou“.

woman

Tímto tématem jsem se pustila na hodně tenký led, protože politice prd rozumím. Nemám vzdělání na to, abych řešila zákony. Na co se však můžu podívat čistě ženskýma očima, nebo chcete-li očima novinářky, to je můj osobní názor na ženy v politice. Názor na to, zda si myslím, že tam patří, a jestli ty, které už tam byly, jsou a budou, svoji funkci zvládají.

Za prvé bych se pozastavila nad otázkou, proč jde vlastně žena do politiky? Co je to za ženu? Feministka? Kariéristka? Naivka? Žena politika? Bezdětná žena? Žena, která chce zachránit svět?

Vezmeme-li si přehled jmen některých našich minulých i současných političek, zjistíme, že jde převážně o ženy vzdělané. Avšak ani deset vysokých škol nemusí hned znamenat přirozenou inteligenci, logické uvažování, obrnění se trpělivostí, schopnost zařadit se do, po dlouhou dobu, neproniknutelného světa mužů, mít v sobě pocit zodpovědnosti, v mnoha případech se řídit více rozumem než citem, což je u žen složitější.

A co otázka rodiny? Výchova dětí? Už předem se musí ženy političky smířit s myšlenkou, že rodina jde stranou, musí si ujasnit svůj žebříček priorit. Děti, nebo práce na vysokém postě? Tohle muži neřeší.

Ani za zlaté prase

Já osobně mám kamarádku, bývalou političku. Léta pracovala jako tisková mluvčí Ministerstva zahraničí, poté na Ministerstvu dopravy, když se zakládala nová strana Věcí veřejných, zvažovala, že do ní vstoupí. Nakonec si to rozmyslela (a udělala dobře). Dala přednost rodině a dětem. Když se jí dnes zeptám, zda by se do politiky vrátila, odpoví mi: „Ani za zlaté prase!“

Nedivím se jí, ale na druhou stranu, proč mají o věcech, týkajících se například porodného, rodičovských příspěvků a vůbec věcí, týkajících se více žen, rozhodovat muži?  

Je politická scéna ženám nakloněna? Nevím, nedokážu posoudit. Uvidíme, jak teď dopadne Karolina Peake.

Představy

Představuju si, jak by vypadala naše vláda, kdyby byla složena ze samých žen. Bylo by to divadelní představení, jako z dnešních dnů, všech těch kohoutů na smetišti? Ne, možná by bylo ještě horší, byla by to slepičárna, kde by drbala jedna druhou.

Druhá varianta, vláda ze samých mužů. Ženy by tam pustili jen na roznášku kafe. Vláda patriarchů, to už tady bylo. A jak to dopadlo. Za chvilku by nám vzali ještě i volební prádlo a postavili nás k neckám s prádlem.

Třetí varianta, půl na půl. Varianta nejlepší, ovšem velmi těžce uskutečnitelná. Snad někdy. Jenže jsem zase u toho, jaké ženy v té půlce budou? Jen ozdobné prvky do počtu, nebo ženy, které opravdu dokážou něco prosadit? A obstojí ve světě mužů?

Ženská politika je ještě v plenkách. Asi jsme to prošvihly už někdy u bojovnice Vlasty. Nicméně těm odhodlaným, které to nedělají jen pro luxusní kabelky, držím palce. Já bych na to neměla.

Jaký je váš názor na ženy v politice?

To je i téma dnešního dne.

  • Myslíte si, že ženy do politiky patří?
  • Můžete jmenovat alespoň jednu, která „mužům vládne“?
  • Máte tip, která z našich úspěšných žen by byla i dobrou političkou?
  • Šla byste vy osobně do politiky?
  • O jaký typ žen podle vás jde?
  • Když už se tam dostanou, co by měly jako ženy prosadit?
  • Jsou ženy slabším článkem v politice než muži?
  • Jaký máte názor na dnešní političky?

Vše o ženách v politice pište
na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním pěkným dárkem: dárkovým balíčkem vlasové kosmetikou Garnier

balicek

Reklama