Taky vás už nebaví nekonečné fronty u vleku na českých kopečkách, Tatry vám jsou malé, v Rakousku už jste byli a do Francie je to přece jen daleko?
Sbalte si saky paky a pojeďte s ními do severoitalské provincie Trentino. Mají tam překrásné hory, které se jmenují Dolomity. Po celou lyžařskou sezónu je na nich sněhu dost, protože, když náhodou pánbíček zaspí, místní sněhová děla (je jich prý přes 2 500) přírodě trošku vypomůžou. V super vybavených zimoviscích jako Val di Fieme, Madonna di Campiglio, San Martino di Castrozza, Cavalese a dalších se lyžuje prakticky od listopadu do dubna, ale na ledovcích (třeba Passo Tonale - holky, bacha, prý tam jezdí Tomba!) je živo doslova od ledna do ledna. Kdo nevěří, ať tam běží - nebo spíš jede (autem je to něco kolem deseti hodin přes Brennerský průsmyk, autobusem o chlup déle).
V průvodcích se dočtete, že v Trentinu je přes 600 kilometrů upravených sjezdovek (a je to fakticky pravda - jak s tou délkou, tak s tou upraveností), samozřejmostí jsou minimální fronty u lanovek a vleků (ty mají hodinovou kapacitu 300 000 lyžařů), skibusy nebo třeba kombinované skipasy pro několik oblastí najednou. Jestli raději běháte, můžete využít některé z upravených tratí, které se najdou v každém solidním středisku a dohromady prý měří úctyhodných 480 km. Taky se tu dají půjčit lyže, snowboardy a další vybavení, můžete si najmout sličného instruktora, chodit plavat, bruslit, tancovat... Pokud jde o ubytování, tak v naprosté převaze jsou asi zařízené apartmány, ale spát se dá i v hotelu nebo v privátu, pokud na to máte.
Rozhodně doporučujeme nejezdit s prázdnou kapsou a plným batohem tatranek a polévek v pytlíku, protože by byl hřích neochutnat místní speciality. Ne, ne - žádná pizza! Hodně masa, především zvěřiny, domácí uzeninky, kukuřičná kaše polenta úplně ke všemu, houby, sem tam nějaké noky, sýry a hlavně vynikající víno a nakonec - pro zahřátí - pálenka zvaná grappa.
A pak už se jen po celodenním lyžování vyvalíte na verandu, podíváte se směrem k nejbližšším skalním vrcholkům a ony v tom zapadajícím sluníčku fakticky tak nádherně zčervenají, jako na fotkách v bedekru.

P.S. Jo, a taky je pravda, že v Trentinu je více než 300 dní v roce stoprocentně slunečno!

Do Trentina se můžete vypravit s cestovkou (je jich u nás stále víc, které nabízejí pobyty v téhle oblasti), nebo se tam vydat po vlastní ose a na vlastní pěst. Každopádně doporučujeme kontaktovat pražskou pobočku turistické centrály APT Trentino na adrese Trojská 13, Praha 8, kde vám poskytnou všechny potřebné informace, včetně map a ceníků, nebo se podívejte přimo na domovskou stránku agentury APT Trentino.