ano

Slunce, báječná dovolená a ještě báječnější opálení, které budou kolegyně v práci a ostatní ženy na ulici závidět. Věřte nebo ne, ale chorobná závislost se dá vypěstovat právě i na opalování.

K anorexii či bulimii teď přibyla nemoc zvaná tanorexie. Takovou chorobou trpí dívky či ženy, které si myslí, že pokud jejich kůže není opálená, jsou ošklivé. Proto tráví nepřiměřený čas v soláriích nebo na slunci v domnění, že se opálí víc a budou krásné. Jsou frustrovány z vlastní barvy kůže. Neumějí si ani představit, že by vynechaly jedno naplánované slunění v soláriu nebo na přímém slunci.

Tato nová nemoc se často vyskytuje v kombinaci s anorexií. „Ženy mají strach, že když opalování vynechají, zblednou. Takové chování už by měl ale léčit psychiatr,“ říká lékařka Jana Krausová. Nadměrné opalování do 30. roku přitom zvyšuje riziko rakoviny kůže až o 75 procent.

Psychiatři řadí tanorexii do kategorie fobií, kam vedle anorexie, která souvisí se strachem z tloušťky, patří například strach z ošklivosti.

PŘÍZNAKY TANOREXIE
Ačkoliv syndromy nebyly zatím oficiálně popsány, obvykle jde o tyto projevy: intenzivní úzkost v blízkosti opáleného člověka, chronická starost o barvu své kůže, neustálé opalování (venku nebo v soláriu) apod...

„Někteří lidé, zejména ženy, věnují zevnějšku zcela mimořádnou pozornost. Jediná léčba je psychoterapie, ta je ale velmi složitá, protože pacienti nejsou přístupní domluvě a trvají si na svém,“ doplnila Krausová.

Snědá kůže je tak sice součástí image, přílišné opalování a v tomto případě vedoucí často až ke spálení pokožky ale přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku melanomu.

V letech 1977 až 2005 stoupl v Česku počet melanomů na 100 000 obyvatel 3,5krát, ze sedmi na čtyřiadvacet. Nejrizikovější pro vznik melanomu bývali muži po padesátce, v posledních letech ale stoupl podíl žen s tímto zhoubným nádorem.