Skupinka žen s dětmi včera ráno demonstrovala před úřadem vlády. Nesouhlasila s postoji ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který podle nich ignoruje tzv. Barcelonské cíle. Jádrem sporu jsou hlavně jesle.
O co konkrétně jde?
Evropská rada v březnu 2002 vyzvala členské státy, že by „měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce a s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti a struktuře nabídky těchto služeb na vnitrostátní úrovni usilovat o to, aby do roku 2010 byly schopny poskytovat péči pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let.“
Ministr Petr Nečas to však napadá a netají, že výzvu bude ignorovat. „Česká republika otevřeně deklarovala, že stejně jako některé další státy neplní tyto cíle, dokonce ani nehodlá plnit tyto cíle, protože po nich není taková poptávka. A nebudeme ani zvyšovat úsilí, abychom je splnili,“ prohlásil doslova.
A co na to aktivistky? „Jedná se přitom o doporučení, která by mělo vést k růstu a vyšší zaměstnanosti. Cílem není hnát rodiče, kteří nemají zájem jít do práce, ale umožnit rodičům, kteří zájem mají, využít možnost péče o dítě nerodičovskou osobou a vrátit se na pracovní trh. Řada rodičů se musí z finančních důvodů vrátit na trh práce dříve než po třech letech. Většina českých domácností je stále závislá na dvou příjmech,“ uvedla ředitelka sdružení Fórum 50% Lenka Bennerová.
„Domníváme, že právě možnost svobodné volby je podmíněna tím, že bude dostatek míst v institucích jako jsou jesle nebo školky,“ dodala Bennerová.
Česká realita
V současné době umístěno v jeslích zhruba jedno procento dětí, protože kapacity jeslí nejsou vyšší. K nevyužívání jeslí navíc dochází patrně z toho důvodu, že rodiče, kteří v nich umístí dítě více než 5x za měsíc, ztrácí rodičovský příspěvek ve výši 7 600 korun měsíčně, a navíc za jesle platí několikanásobně vyšší částku než za mateřskou školu.
Financování jeslí je na rozdíl od financování mateřských školek pouze záležitostí obecních rozpočtů. Pro většinu měst a obcí v ČR je příliš velkou zátěží, takže se každoročně bez ohledu na zájem rodičů počet jeslí v ČR snižuje. Počet jeslí tak za uplynulých 15 let poklesl o celých 94 procent.
V současnosti neexistuje dostatečná nabídka zařízení péče o děti, která by umožnila (rodičům) vrátit se na trh práce dříve než po třech letech. Zmiňovaná „svoboda rodiny“ tudíž neexistuje, protože možnost využít dvouletou rodičovskou dovolenou a vrátit se na trh práce dříve než po třech letech existuje pouze pro bohaté rodiny, které si mohou dovolit soukromou péči o dítě, např. chůvu. Dřívější návrat do práce je ale důležitý převážně pro rodiny, které si nemohou finančně dovolit žít ze mzdy jednoho z partnerů a rodičovského příspěvku nebo pro rodiny samoživitelek/samoživitelů.
Co aktivistky Nečasovi vzkazují
► Vaše diskuse o systému péče o děti není opravdu demokratická – jsou k ní přizvaní pouze lidé a skupiny Vám ideově blízcí, kteří uznávají tradiční a konzervativní modely rodin a rodičovství, jak se stalo kupříkladu na konferenci minulý týden.
► Vaše rodinná politika a daňové reformy mají negativní dopad na sociální a ekonomickou situaci rodičů, a to zejména žen, občanek ČR, a přispívají nepřímo ke zhoršení jejich ekonomické situace.
► Přijímáme tímto vaši nabídku ke konstruktivnímu dialogu (zazněla 5. února na ČT 1 v pořadu Máte slovo). Chceme přispět svými expertními znalostmi k vytvoření systému opravdu moderní péče o předškolní děti, která bude v souladu s trendy Evropské unie a bude odpovídat posledním vědeckým poznatkům, hodným 21. století. Máme eminentní zájem na tom, aby si rodiče v naší zemi opravdu moli vybrat podle svého přesvědčení, sociální situace, ale i individuálních potřeb každého dítěte. Můžeme předložit důkazy o tom, že právě výběr v současné době rodičům chybí.
O problému jste diskutovali už včera ZDE aktuálně po demonstraci.
Byla jste v jeslích? A vaše děti? Jaký názor na spor máte vy?
Nový komentář
Komentáře
grizzly: gastarbeiteri vyjdou levneji? Vykladej to nekde v Anglii nebo v Nemecku, s pakistanskou nebo tureckou mensinou :-)
Fakt je, ze pakistanci i turci zvednou porodnost a jesle nepotrebujou :-)
Ale mozna se pak budes divit, az tvoje deti prijdou domu ze skoly a budou mit nejaky zvlastni nazory.
grizzly: No oni asi nechtějí jesle zadarmo, žeano. Oni chtějí vůbec nějaké.
Co je to rodinná politika. Proč by mi měl stát mluvit do mého života. Ano dítě znamená výdaje, znamená mnohdy snížení životního standardu rodičů. Ale to tak vždy bylo. Kde se mají vzít peníze na ty mimořádné výdaje pro rodiče?
Nebyl jsem v jeslích, ani naše děti ne. Co se týká sporu jde asi o to, že jedna nátlaková skupina chce podojít státní rozpočet.
To že se Nečas pusti do tohoto sporu je jeho hloupost.
Jesle ano, placené a pro skutečně sociálně slabé případy buď úlevu na daních nebo sociální jesle (pro matky zamoživitelky, nebo ty které jsou kvůli dočasné nepříznivé ekonomické situaci nuceny pracovat) v rámci sociální solidarity státu. Vytvořit takový nátlak, aby si lidé uvědomili že péče o potomstvo (potažmo o zestárlé) je věcí rodiny ne státu a ta si musí udělat vlastní rezervy.
Více jeslí = více dětí
To je ale ptákovina. Proboha v čím zájmu je mít zástupy dětí o které se musí starat stát. Co se děje proč taková hysterie. Nějaká lobby za výstavbu nových jeslí? Chceš-li děti postarej se. Chceš-li děti a nemáš na to snaž se. Děti je věc rodiny a ne státu. Pro stát jsou lepší gastarbeitři. Vyjdou levněji.
Kuře: bych ji asi zabila..
no a vidite a my natrefily na kravu ucitelku ve skolce, znicila mi tri roky zivota a to nemluvim o tom co udelaly z meho syna.. jeslicky uplny opak... nastesti jsem druheho syna do tehle skolky nedala a jsem rada ze jsem tak rozhodla. Jeslicky byly uzasne o obe deti se staraly tety moc hezky. Ve skolce mi syna psychicky tyraly, trapily ho, neustale neco na nem videly, kluk nevedel ci je. Nakonec si je vzala do parady socilani poradkyne a jen diky tomu ze jsme syna dali o rok driv do skoly to zachranilo mile pani ucitelky od nezamestnanosti i kdyz skodi dal jinym detem...
já jsem z malý dědiny,kde je jen školka,ale v době,kdy jsem tam chodila já tam chodily i děcka pod tři roky-v necelých dvou jsem si začala zvykat,v prosinci mi byly dva a v lednu jsem nastoupila pravidelně. prostě to nešlo jinak,když naši stavěli a bydleli v provizoriu,prarodiče pracovali...na ty první roky ve školce si vůbec nepamatuju,takže žádný trauma jsem si asi neodnesla:-)svoje dítě bych asi do jeslí dala,pokud by dítě nebylo extra fixovaný na mě a bylo už trošičku otrkaný...ale v dnčšní době,kdy většina lidí táhne hypotéku si málokdo může dovolit být doma tři čtyři roky..
Jeremi: Já jsem se v jeslích (když tam chodily moje děti) setkala s tetama, které byly moc hodné a trpělivé. Ale jednoho dne nastoupila teta, která děti snad nenáviděla. Po týdnu ji vyhodili, ale náš Kuba to jedno jediné dopoledne, kdy se s ní setkal, dodneška rozchází (třetí rok je od tam pryč). Ta babizna mi v poledne předala poblinkaný, uslzený, třesoucí se balíček, který promluvil až za dva dny, šeptem a navíc koktal. Měsíc mluvil jenom doma a jenom se mnou, dalších pár měsíců jenom se mnou nebo s Jájou a po roce jsme zjistili, že není schopen promluvit (ani jinak komunikovat) v kolektivu.
Klobouk dolů před učitelkama ve školce, které ho tak dlouho opečovávaly, až dokázal promluvit i tam. Ale vyhráno není a problémů se prý nezbaví nikdy.
Jeremi: asi máš pravdu. Jak už jsem psala, tak mám na tety v jeslích jen hezký vzpomínky. Ale když jsem chodila do jeslí na praxi, tak jsem byla z chování některých sester dost zděšená
punh: Spíš jen vyhořelé.
Jeremi: to vypadá, jako by sestry byly trochu sadistky
Kuře: Uhodilas hřebík na hlavičku. Když narazí dítě na krávu učitelku ve školce, tak je už schopné aspoň něco z toho doma sdělit. Ale u dětí do dvou let se toho člověk (až na ukecané výjimky) moc nedozví. A byly doby, kdy na to někteří lidé pracující s dětma dost spoléhali. Zde zmíňěný kolíček na genitálie mi sice přijde jako trochu hodně divoká historka, ale uklidňovací metoda "šup hlavičku pod vodičku" (tekoucí studenou) byla realitou.
Já ji zažila v nemocnici, moje kamarádka v jeslích (ani ne na vlastní kůži - k vyděšení stačilo jen sledovat, jak se to děje jiným dětem). Obě jsme se ovšem už v těch necelých dvou letech dokázaly svěřit a obě maminky udělaly bugr. Co by si ovšem počal třeba můj syn, kdyby se dostal do spárů takové sestry, to netuším. Jednak byl divoch, takže by jistě došlo i na něj, a druhak se ve dvou letech tak sotva začínal vyjadřovat v citoslovcích.
A už se s nima taky dají dělat všelijaké pohybové, rytmické, taneční, hudební apod. hry, které prostě samy doma s dcerou neuděláme (kolo, kolo mlýnský se ve dvou hraje dost blbě
).
Čímž teda nechci jesle nijak hanět. Naopak si myslím, že dneska je to přece jen o něčem jiném. A kdybych měla tu možnost, tak dítě mezi 2-3 rokem tak jednou až dvakrát za týden do jeslí dám. V tomhle věku už si děti hrajou spolu a na kamarády do kolektivu se těší.
Ťapina69: mám taky osobní zkušenost s pitomou učitelkou ve školce. Proto jsem byla překvapená, že moje děti měly ve školce všechny učitelky hodné a chodily tam rády. Včera tady byla podobná diskuse a některé příspěvky byly v duchu - do jeslí dá dítě jen krkavčí matka
. Já na jesle vzpomínám ráda, byly tam rozhodně hodnější tety než ve školce, určitě mě to negativně nepoznamenalo. Jenže to záleží na kvalitě zaměstnanců. Praktiky, co popisuje paníliška, by dneska neprošly ani náhodou.
Já to chápu, ono asi pustit si ženy kamkoli je nebezpečné. To jsem tvrdila ještě i v době, kdy byla vojna povinná. Lampasáci taky dobře věděli, proč musí na vojnu jen chlapci! Dovedete si představit, že by si stejnou vojnu nechali líbit ženy?
agnes2: Ptat se nekterych zen na nazory je nebezpecne - to uz pak nemusi zbyt cas na samotnou realizaci.
Je opravdu tristní,když vládu představují "chlapci, co spolu mluví" a navíc mají tu drzost řešit otázky žen, aniž se jich ptají na jejich názory.Vždy mne rozčilovalo,když stejným způsobem řešili otázku potratů. Zvlášť roztomilý byl takový ten zanícený mrňavý lidovec, ani mu nemůžu přijít na jméno! A teď zase ministr Nečas! Já chápu, že pro ně peníze nehrajou roli, pro většinu lidí jsou ale, bohužel, pořád ještě dva platy nutnost! A nehledě na peníze, i kariéra může hrát velkou roli. Zrovna nedávno nám dala příklad francouzská ministryně a té asi o peníze šlo těžko. Zájem dětí je prostě jenom výmluva pro ty, pro které je jednodušší nemuset tento problém řešit. Já například vítám, když je matka s dětmi doma déle, ale nikdy bych si nedovolila ji k tomu nutit! Mějme prostě opravdu možnost si vybrat a až uvidíme, že v jeslích a školkách zůstávají volná místa, k čemuž je teď hodně daleko,pak teprve můžeme tvrdit, že ze strany rodičů není zájem a ne, když i místa ve školkách jsme nuceny zajišťovat 2 roky předem!
Ťapina: Problém s těma maličkýma je, že se ani nedovíš, co se stalo. Čím menší dítě, tím větší šance k průšvihu.
Proto bych "cizím" svěřila vdítě, které je už určitým způsobem vyspělé. Ale rozhodně by tady měla být ta šance dítě někde předat.
rae: ja nejsem cynik
gentiana: pokud myslis na zaklade poddanstvi tak to jiste, tam nemeli na vybranou do roku 1781 (a v ruznych podobach az do roku 1848 ), takze tam nejake uzavirani smlouvy o ktere byla rec nemelo smysl
lukas.cejka: kecáte blbosti. Naprostá většina žen pracovala.