5f7c66f2cb007obrazek.png
Foto: Shutterstock

Věděly jste, že byste si zubní kartáček měly měnit každé dva měsíce? A překvapuje vás, že v průměrný Čech si ho vymění ročně jen dvakrát? A co třeba informace, že tolik doporučovaný mezizubní kartáček využívá pouze 25 % žen a 22 % mužů? 

Přestože statistiky hovoří celkem jasně, je důležité si říci, a dentisté a zubní hygienisté se na tom shodují, péče o zuby se krok za krokem zlepšuje. Lidé si stále více uvědomují, jak je zdravý a hezky vypadající chrup důležitý, a co víc, reprezentativní. 

Ženy a zuby

Ženy jsou v péči o svůj zevnějšek pečlivější. A to jak v ohledu oblékání, tak i úpravy vlasů nebo kosmetických zásahů. Celých 82 % žen přiznává, že je pro ně důležité, jak zuby vypadají. Celých 55 % kouká také na to, jak vypadá úsměv ostatních. Možná proto se už tolik žen nestydí nasadit si v dnešní době rovnátka (i když “neviditelná”) a pustit se větších zákroků. 

“Celý život jsem byla nespokojená s tím, jak moje zuby vypadají. Teprve ve svých 35 letech jsem se rozhodla, že do sebe investuji a nechala si rovnátka nasadit. Prakticky nebyla vidět a brzy jsem se s nimi naučila fungovat. Teď mám krásné rovné zuby a jsem nejšťastnější na světě. Protože můj úsměv je o tolik větší,” říká svou zkušenost Alexandra. 

Muži a zuby

Obecně platí, že čím mladší ženy jsou, tím ochotnější jsou rovnátka nosit, a také si za ně připlatit. To muži svoje ani cizí zuby tolik neřeší – jejich vlastní chrup je důležitý jen pro 60 % z nich a po zubech ostatních se dívá jen 40 % z nich. A příliš nadšení nejsou ani z představy, že by měli nosit rovnátka.

“Rovnátka v mém věku nepřipadají v úvahu. Není mi deset. Ale na druhou stranu, už dvakrát jsem podstoupil bělení zubů. Kávy, vína a cigaret se vzdávat nechci, a tak se zubní hygieně musím věnovat o to více,” přiznává Karel. 

Péče o zuby v kostce

Důvodem, proč úsměv tolik láká pozornost, je krásný a zářivě bílý chrup. A proto je základem všeho správné a pravidelně čištění. Minimálně dvakrát denně.
Ke správně hygieně budete potřebovat zubní kartáček, zubní pastu, mezizubní nit  nebo kartáček a ústní vodu, aby byla péče 100%.

„Kartáček, kterým o své zuby pečujete, by měl být spíše menší, avšak s velkým množstvím jemných a měkkých štětinek. Ty by měly zcela přiléhat na zuby, aby došlo k dokonalému vyčištění všech prostor. Zuby pak nedrhneme na sílu, ale naopak děláme lehké krouživé pohyby v kombinaci s pohyby od vnitřní strany dásní směrem ven,“ radí dentální hygienistka Taťana Zavadovská DiS..

Nezapomínejte ani na péči o mezizubní prostory. Právě tam vznikají kazy nejčastěji. Nejčastěji se doporučuje pořídit si několik velikostí mezizubních kartáčků (alespoň dvě) v závislosti na tom, jak blízko u sebe zuby jsou. Na samotný závěr celé zubní hygieny ústní dutiny vypláchněte ústní vodou, která by neměla obsahovat alkohol.

Výsledky testů provedla společnost Herbadent. 

Také si přečtěte:

Reklama