Začne to nevinně. Při pravidelném pátečním socializování se v blízké hospůdce, začnete házet šipky. A ono vám to jde. Baví vás to – chcete být lepší. Ale je vůbec možné se jako dívka v tomto sportu prosadit? Koupíte si nejpopulárnější sisalový terč Unicorn a sadu šipek a začnete trénovat. Několik hodin denně. Takhle nějak začíná povídání o šipkařských začátcích většiny světových hráčů, kteří zejména v Anglii jsou populární jako u nás největší hvězdy fotbalu, hokeje nebo tenisu.
60c1e977be6ebobrazek.png
Zdroj fotografií: E-sipky.cz

HOLKY Z PORCELÁNU

Na konci loňského roku se konalo mistrovství světa v šipkách, kde se představilo 96 nejlepších hráčů naší planety včetně dvou žen. Toto ryze maskulinní sportovní klání zjemnily dvě ženy a to Britka Lisa Ashtonová a Jamajčanka Deta Hedmanová. Rok předtím se mistrovství světa v šipkách zapsalo do historie tím, že Britka Fallon Sherrocková se stala první ženou v historii, která na světovém šampionátu porazila muže. Tyto ženy si představíme blíže, každá má jiný příběh, ale jedno mají společné. Minimálně mužský šipkařský svět o nich mluví…

LISA ASHTON

Narodila se v roce 1970 v anglickém Boltonu blízko Manchesteru. Zrovna o této světové sportovkyni se toho v dnešní době internetu a sociálních sítí mnoho neví. O jejím životě PŘED šipkami a i současné střípky z jejího života jako by byly uzamčeny a na internetu se objevují jen výsledky z šampionátů, kterých se účastnila. Má dceru Danielle, která také hraje šipky, to je asi vše, co lze o této skromné šipkařské legendě říct.

DETA HEDMAN

O této černošské hráčce původem z Jamajky toho lze napsat mnohem více. Deta se narodila v roce 1959. Její rodiče emigrovali do Velké Británie a zanechali své děti v péči příbuzných na Jamajce. Své dětství ale strávila ve Vermontu na severovýchodě Spojených Států, kde žila u své tety v chatrči bez přívodu vody a elektřiny. Do školy chodila jen čtyři dny v týdnu, pátý den musela pracovat na místní farmě. Rodiče, kteří se usídlili v Essexu, si ji vzali k sobě, když jí bylo čtrnáct let. Šipky začala hrát s bratrem, kterého hlídala a poté v místní hospodě ve Withamu. Když jí bylo dvacet pět, dostala se v šipkách do superligy. V žebříčku nejúspěšnějších šipkařek je na prvním místě.

FALLON SHERROCK

Jméno Fallon Sherrock jsme již zmínili. „A star was born“ – může být synonymem pro její jméno v šipkařském sportu. Na mistrovství světa na konci roku 2019 dokázala jako vůbec první žena v úvodním a i ve druhém kole zvítězit. Až ve třetím kole ji zastavil dvaadvacátý hráč světa Brit Chris Dobey. Sympatická sedmadvacetiletá jemná blondýnka se tak okamžitě stala hvězdou a je velikým překvapením.

I v České republice se začal etablovat šipkařský sport a nejen v mužském zastoupení. Existuje UŠO(Unie šipkařských organizací) a také ČŠO (Česká šipková organizace), které se snaží dostat šipky na úroveň ostatních sportů. Čísla hovoří za vše: Ke konci minulého roku hrálo aktivně ligové šipky více než 12 000 jedinců! Nejenže se šipky staly celosvětovým fenoménem, ale uvažuje se o tom, že by byly šipky zařazeny na olympiádu.
 
 

Reklama