Trápíte se někdy při epilaci chloupků pod nosem? Klejete vždy, když nanášíte na své kníry vosk? A už vám někdo řekl, že pokud ho necháte růst, možná vás budou ctít jako bohyni a možná si vyděláte miliony?

Zmínky o vousatých ženách jsou staré celá staletí. Už v pátém století před Kristem popsal Hippokrates případ ženy, jíž narost vous v době přechodu. Jsou zachovány také zmínky o kněžce Atén, které narostl vous pokaždé, byl-li její národ v ohrožení. Vousaté ženy hrály důležitou úlohu v kultuře, folkloru i náboženství.

Ve starověku byly takové ženy uctívány. Věřilo se totiž, že jsou obdařeny vzácným darem a mohou být také božskými proroky. Naopak ve středověku byly ženy s vousem pokládány za čarodějnice.

Jednou ze slavných vousatých žen byla Markéta Parmská, španělská místodržící v Nizozemí. Markéta měla, jako jedna z mála podobně obdařených žen, ryze mužské vlastnosti a bojovala ve vojsku jako granátník. Na svůj vous byla patřičně hrdá a velmi o něj dbala, neboť se domnívala, že jí dodává vladařský vzhled.

Další vousatá Španělka byla dokonce prohlášena za svatou. Byla to svatá Pavla vousatá. Podle legendy jeptišku pronásledoval muž s nekalým úmyslem. Pavla se začala modlit o pomoc, modlitba byla vyslyšena, ženě narostl vous a díky tomu ji mladík přestal pronásledovat.

Nadměrné ochlupení (hirsutismus, hypertrichóza, polytrichie) může být podmíněno geneticky. Ve většině případů je ovšem příčinou této zvláštní dispozice nesprávná funkce endokrinních žláz, které do těla ženy uvolní nadměrné množství mužských hormonů.

To mívá za následek přítomnost mužských rysů jako je hluboký hlas nebo vousy. Lékařská věda naštěstí pokročila a nyní existuje mnoho způsobů, jak se nechtěné ozdoby zbavit. Jenže ženy, které žily o mnoho dříve, tuto možnost neměly, možná k jejich štěstí. Přišly si totiž díky vousům na celé jmění.

Jednou z nejznámějších vousatých žen byla Josephine Boisdechen, později vystupovala pod uměleckým jménem Madame Clofulli (vlevo). Narodila se roku 1831 ve Švýcarsku. Radost rodičů ze zdravého děvčátka za několik měsíců vystřídalo zoufalství a bezmoc. Jemné chloupky na těle dívenky vystřídal bujný tmavý porost a ani ženevští lékaři nedokázali pomoci.

Ve čtrnácti letech měla malá Josephina 13 centimetrů dlouhý plnovous. Zpráva o vousatém děvčeti se rozletěla mezi provozovateli zábavných atrakcí a její otec dostával jednu nabídku za druhou. Až přišla jedna, které již nedokázal odolat, poslal své zbylé děti do internátních škol a se svojí dcerou se vydal na turné po Evropě.

Madame Clofulli se brzy vdala a porodila holčičku, ta ale brzy po porodu zemřela. Později se mladému páru narodil chlapeček a i jeho tělo bylo nadměrně ochlupené. Se synem se vydali na pouť do spojených států. Josephina si musela obstarat bezpočet lékařských prohlášení, že její vous je skutečný a že je opravdu žena, což ale nebyla špatná investice, neboť vystavování vousaté matky a jejího syna přineslo rodině nadbytek financí.

Na počest jiné vousaté ženy bylo před několika lety otevřeno v jejím rodném městě muzeum. Francouzka Clementine Delait (vpravo) žila na přelomu 19. a 20. století. V dospělosti pomáhala svému muži v kavárně a vousy si denně holila. Tedy až do doby, kdy se ve městě objevil cirkus.

Večer hosté v kavárně debatovali nad vousatou ženou, která s cirkusem přijela. Vtom se paní Delait vmísila do debaty a prohlásila, že ona sama by mohla mít hustší, kvalitnější a delší vous než žena z cirkusu, jen kdyby chtěla. Během okamžiku se v kavárně uzavřelo několik sázek a již za několik týdnů bylo o vítězi rozhodnuto. Clementine narostl vous skutečně mnohem kvalitnější a hustší.

Od té doby obchod manželům jen vzkvétal. Po smrti manžela se vdova rozhodla vydat na cesty a vystupovat v živých atrakcích. Zemřela v roce 1939 a na svém náhrobku si sama přála mít nápis „Vousatá paní z Thaonu“.

Američanku Jane Barnell někteří z nás ještě mohou pamatovat pod pseudonymem Lady Olga (vlevo). Vystupovala na podiu ještě v roce 1938. Jane měla plnovous už ve dvou letech a její matka nabyla přesvědčení, že ji někdo uřknul.

O dva roky později, když se otec vydal na služební cestu, dceru prodala do cirkusu. Nadměrně ochlupené nebo vousaté děti byly majiteli živých atrakcí po celá léta vyvolávány jako „malý Ezau“. Jane nebyla výjimkou. Ezau, jak vypráví kniha Genesis, byl synem Izáka a Rebeky a již při narození byl po celém těle pokryt chlupatým rounem.

Nešťastný otec, který po zmizelé dceři nepřestal pátrat, se nakonec dočkal. Malou Jane našel nakonec až v berlínském sirotčinci. Dívka během pouti s cirkusem totiž onemocněla, museli ji odvézt do nemocnice. Jenže v době, kdy se uzdravila a z nemocnice ji propustili, byl již cirkus dávno na cestách dále, proto skončila v místním sirotčinci.

K cirkusu se vrátila v jednadvaceti. Lady Olga se brzy vdala a porodila dvě děti, obě ale brzy zemřely a skonal i její manžel. Její druhý manžel zemřel také krátce po svatbě. Třetí manželství skončilo rozvodem a až čtvrtý pokus přinesl štěstí. Její poslední manžel byl o dvacet let mladší cirkusový klaun.

V naprosté většině případů vousaté ženy až na svůj plnovous zůstávaly skutečnými dámami. Vynikaly v ručních pracích, oslňovaly vznešeným chováním a nezřídka byly velmi vzdělané. Kromě toho byly díky své výjimečnosti skutečně bohaté.

Co byste dělala s vousy? Nechala byste je růst a vydělávala na nich, nebo byste se raději denně holila?

Reklama