Vnímáte rozdíly v tom, jak investují muži a jak ženy?
Markéta Jelínková: Ano. V přístupu k investování se určitě dají vysledovat rozdíly mezi muži investory a ženami investorkami. Neplatí to samozřejmě plošně, ale obecně se dá říci, že ženy jsou více konzervativní a nerady chodí do rizikových projektů. Preferují dlouhodobější investice, které jsou stabilnější a nabízí dlouhodobější výnos.

Do čeho tedy ženy rády investují?
Ženy jsou ve srovnání s muži spíše pasivní a dlouhodobé investorky. Co to znamená? Že třeba rády investují prostřednictvím podílových fondů. Muži se v investování chovají sebevědoměji a impulzivněji a mnohdy preferují přímé investice například do akcií nebo do rizikovějších tříd aktiv.

Jsou ženy pečlivější při výběru investic ve smyslu, že by si dělaly větší průzkum, než do něčeho vloží své peníze?  
Ženy jsou určitě opatrnější. Myslím, že to souvisí právě se zmíněnou neochotou riskovat a preferencí dlouhodobého a stabilního výnosu.

6396f95c3317eobrazek.jpg
Foto: Markéta Jelínková

Podle průzkumu Barclays Wealth and Ledbury ženy méně riskují a jsou méně ovlivněny emocemi. Myslíte si, že ženy dovedou v konečném výsledku investovat lépe nebo hůře než muži?
Rozhodně souhlasím s tím, že ženy méně riskují. Ale že by nebyly ženy ovládány emocemi, to si nemyslím. Nedá se ani říct, že by v investování byly méně úspěšné, než jsou muži. To rozhodně ne, dokonce podle statistik vím, že výsledky investování jsou srovnatelné s mužskými protějšky. Někdy se dokonce uvádí, že jsou i lehce vyšší. Může to souviset i s tím, že muži chtějí soutěžit a přeci jen se snaží trošku přebít trh, a to dost často zvyšuje transakční náklady a může to být nakonec kontraproduktivní. Častější obchodní aktivita a hodiny strávené sledováním akcií vám nemusí zaručit, že trh porazíte, tedy, že levně nakoupíte a draze prodáte a dosáhnete v investování lepších výsledků. Určitě je lepší nechat vaše investice a sestavení portfolia na odborníkovi.

Teď je inflace kolem 18 %. Zaznamenala jste, že by třeba ženy chtěly víc investovat a pokrýt inflaci? Protože ve chvíli, kdy dáte peníze na spořicí účet, tak byť se úroky zvyšují, inflaci to nepokryje.
Samozřejmě se o tom víc mluví a to je dobře, ale nejdůležitější je, aby se lidé naučili investovat pravidelně. Snaha přebít trh většinou nefunguje a nemá dlouhodobě význam. Pravidelné investování má výhodu v tom, že můžete vkládat i menší částky, třeba do podílových fondů už od 500 Kč měsíčně. V okamžiku, kdy trh roste, tak to uvidíte a budete mít radost z toho, že se investice zhodnocuje. A naopak v okamžiku, kdy trh klesá, otevírají se vám možnosti nakoupit levněji. Proto nikdy nedoporučujeme investovat veškeré prostředky (úspory), které klienti mají. Respektive určitě nedoporučujeme dát vše do jednoho finančního produktu. Je takové pravidlo, podle kterého nejlépe funguje, když si peníze rozdělíte na tři hromádky a investujete je postupně.

Kolik peněz tedy investovat? Říká se, že máte investovat takovou částku, aby to nezatížilo rodinný rozpočet v případě, že o ty peníze přijdete.  
Nedá se to zobecnit a říci, kolik je správné investovat. Pokud člověk není v investování zběhlý nebo nemá potřebné vzdělání, tak určitě doporučuji obrátit se na odborníky, na investiční poradce a řešit to s nimi.

A když mi někdo něco doporučí, jak poznám, že ta investice dává smysl? Na co si mám dát pozor, aby mě někdo neokradl v příslibu „skvělé investice“?
Rozlišit dobrého a špatného poradce není jednoduché. Potřebujete mít nějakou finanční gramotnost, protože často i špatní finanční poradci dokážou být velice přesvědčiví. Já bych doporučila obrátit se na poradce, na kterého máte dobré doporučení od přátel. Anebo úplně jednoduchá cesta je, obrátit se na banku, kde máte účet.  Doporučí vám někoho ze svých zaměstnanců, kteří jsou registrovaní, jsou pravidelně proškolováni a mají povědomí o fungování finančních trhů. To je vlastně nejjednodušší cesta. U poradců by mě určitě zajímalo, s jakou bankou spolupracují.

Takže radíte odmítat takové ty náhodné telefonáty z neznámého čísla ve stylu: „Mám pro vás výhodnou investiční nabídku…“
Tomu bych se opravdu vyhnula, myslím si, že je to velice riskantní. Poradci, kteří takto obvolávají klienty, umí být velice přesvědčiví, jsou na to školeni. Ale kývnout na jejich nabídku je velice riskantní.  
Důležité také je, dávat si pozor na časový nátlak. Aby vás poradce netlačil do situace: „Musíte se rozhodnout dnes, protože zítra už nabídka neplatí,“ to vždycky působí podezřele. Potom nezapomínat na to, že vždy můžete říct „ne“, pokud se vám investice nezdá. Investiční poradce vám musí naslouchat, seznámit se s vašimi očekáváními a měl by vás samozřejmě také informovat, s jakými investičními společnostmi spolupracuje. V případě investování je dobré nezapomenout na poplatky.

6396f97cb4de9obrazek.jpg
Foto: Markéta Jelínková

Jaké poplatky máte na mysli?
Fondy, které nabízejí investiční společnosti, mají různé poplatky, které investoři musí zaplatit. Nejvýznamnější je poplatek za obhospodařování fondu, který je aplikován průběžně. Často se také objevuje vstupní poplatek, který je většinou odváděn distributorovi. Vždy je dobré se s poplatky před samotnou investicí seznámit.

Je také důležité nebát se poradce odmítnout? Někteří z nás mohou mít problém odmítnout nabídku, když dojde třeba k osobnímu setkání.
Ano, určitě je důležité nerozhodovat se pod tlakem, ale vše si v klidu promyslet. Pokud se s poradcem sejdete, určitě to neznamená, že jste povinny s ním podepsat nějakou smlouvu anebo nějaký produkt koupit. A také bych si určitě dala pozor na to, pokud se vás poradce snaží přesvědčit, abyste zrušily všechny smlouvy, stavební spoření, penzijní připojištění atd. a sjednaly si přes něj vše nově. To je také velmi podezřelé.

A co byste tedy poradila úplně začínajícím investorkám?
Záleží, jaká je jejich finanční gramotnost. Jestli si opravdu troufají samy investovat, tak je potřeba si říct, na jak dlouho dané peníze nepotřebují. Respektive, jak dlouhý je jejich investiční horizont. Úplně jinak se rozhoduje investor, který ví, že prostředky bude potřebovat za pár měsíců a ten, kterému peníze nebudou chybět několik let. Pro ty, kteří budou finanční prostředky potřebovat relativně brzo, jsou vhodné investice s menšími výkyvy. Při dlouhodobém časovém horizontu už může být vyšší podíl rizikovějších i kolísavějších aktiv, jako jsou akcie. Protože dlouhodobý investor se na případné výkyvy akciového trhu kouká zpětně úplně jinak, po pár letech vám  přijde nějaký větší propad jako úsměvná záležitost. Ale pro investora, který ví, že peníze bude nutně za půl roku potřebovat, to může být poměrně fatální záležitost. Takže investiční horizont je při rozhodování o tom, jak investovat velmi důležitý.

Investují ženy třeba rády do diamantů nebo do něčeho, co je jim bližší?
Určitě existují v preferencích rozdíly ve srovnání s muži.  Ženy častěji volí  takzvané udržitelné investice, tedy investice týkající se ochrany životního prostředí a rozvoje společnosti. A samozřejmě rády investují i do některých tematických fondů, které jsou třeba zaměřené právě na investice do akcií luxusních značek.

Z mé zkušenosti mohu říci, že ženy velice často diverzifikují svá portfolia. To znamená, že svoje peníze rozloží do mnoha menších různorodých investic. Nesází na jednu kartu. A to je dobře.