Zástupkyně ženských organizací vyzvaly v pondělí ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS), aby změnil názor na rodinnou politiku. Požadují více jeslí pro děti, aby se mohly dříve vrátit do zaměstnání.
Před Úřadem vlády se v úterý sešly asi dvě desítky matek s dětmi. Nečasovi předaly dopis, v němž ho vyzývají, aby zahájil dialog o problému péče o nejmenší děti. Vytýkají Nečasovi, že překrucuje fakta, když tvrdí, že o jesle není zájem. „Mnoho žen nemá jinou volbu než chodit brzo po narození dítěte do práce a vydělávat. Nemohou si dovolit zůstat tři roky doma bez výdělku, a nejsou na tom tak finančně, aby si mohly dovolit jinou náhradní péči,“ řekla Mediafaxu Eva Hejzlarová.
V Česku nyní chodí do jeslí jen asi jedno procento dětí do tří let, ale matky by měly o jejich umístění v jeslích podstatně větší zájem. Jeslí je však velký nedostatek, v celé ČR jich nyní funguje asi 30, část dětí do tří let je proto kvůli výjimce v mateřských školkách. Počet jeslí tak za uplynulých 15 let poklesl o celých 94 procent.
EU si v roce 2002 ohledně poskytování péče o dítě stanovila, že do roku 2010 by měly členské státy mít k dispozici nějaký typ zařízení pro 33 procent dětí do tří let a pro 90 procent dětí mezi třemi lety až po věk nástupu do základní školy. Nečas tvrdí, že tyto takzvané barcelonské cíle EU schválila ještě před vstupem nových členských zemí. Podle českého předsednictví je péče o nejmenší děti věcí jednotlivých členských států. Nabídku péče o předškolní děti chce Nečas rozšířit zavedením možnosti vzájemné rodičovské výpomoci. Loni na podzim jej schválila vláda a platit by mohl nejdříve od příštího roku.
„Vadí nám, že ministr mluví jménem všech žen, a přitom se nás na to vůbec nezeptal. Chceme mít svobodnou volbu, abychom se mohly rozhodnout, zda půjdeme do práce, nebo zůstaneme doma. Rozhodně nejsme krkavčí matky,“ řekla Mediafaxu další protestující matka.
Podle statistik Evropské komise umisťují Češi své děti do tří let do veřejných zařízení vůbec nejméně v Evropské unii.
O problematice si více přečtete v magazínu Žena-in už zítra.
Nový komentář
Komentáře
rae 169: Kariéra se nerovná zabezpeční rodiny. Každý má jiný standard. A to co je třeba pro mě normální ty by jsi nazvala strádáním. Vezmu-li v jakém prostředí vychovala babička tři děti a kolik měla peněz. Ano neměli nic z toho co lidé dnes považují za nutné. Ale měla dost času na své děti.
Anouk 166: promiň to platí i pro muže. Chce-li mít kariéru, věnovat se zaměstnání ať nezakládá rodinu. Bude jí po čase zanedbávat a bude to příčinou mnoha konfliktů. Vymlouvat se na to, že trávím 12 hodin v zaměstnání jen kvůli tomu aby rodina byla zajištěna je pokrytectví. Děti potřebují oba rodiče.
Ťapina 172: Ano, a slyšela jsi někdy o nějakých zvířecích jeslích, nebo, že by ve středověku měli jesle na které by ostatní obyvatelé dopláceli. Ne jesle jsou socialistický přežitek kdy stát chtěl mít výchovu pod kontrolou a ženy v práci.
Ostatně zvířecí matka si před tím než vrhne mláďata vytvoří zásoby aby nemusela lovit, nebo se o ní stará samec či stádo, popřípadě vytvoří hnízdo kde mohou být mláďata ukrytá. Až když jsou mláďata trochu samostatná doprovázejí matku (samce) na lovu a učí se samostatnosti.
Ale jádro pudla je někde jinde. Něco jiného je nutnost zajistit obživu (neměla by to být záležitost lidského samce??) a to co kritizuji já. Nejde o to, že žena musí do práce, ale o to, že je její práce je důležitější než dítě. A pak by bylo lepší aby dítě neměla.
Mnohokrát tu zaznělo v různých podobách: "Musím se rychle vrátit do práce protože bych ztratila kontinuitu se svou kariérou" - pak je tu otázka proč bylo dítě.
Ještěřičko pakliže, někoho naplňuje zaměstnání ať se vrhne celou silou na kariéru a tu ať dělá co nejlépe dovede. A ať si nekomplikuje život dětmi, potažmo ať nekomplikuje ostatním život svými dětmi.
cicinka: Ale jdi,a n ato si přišl ajak? Ono to bylo spí štak,že ty děti makaly od malinak taky. Zksu si přečíst nějakou hisotrikou knížku a neposuzuj podel pokřivené praxe 40ti let budování socialismu.
grizzly: Když se řekne "pečovat o dítě", tak pro mě to neznamená jen měnit plínky a předčítat pohádky. Pro mě to znamená i zajistit dítěti obživu, a to se v současné době v našem typu společnosti dělá tak, že se pracuje. Kdybych byla středověká žena, chodila bych na pole a uskladňovala zásoby na zimu, kdybych byla zvíře, chodila bych na pastvu nebo na lov. KAŽDÁ matka něco dělá kromě toho, že JE s dítětem a obskakuje jeho momentální potřeby.
Jaštěrička: Když už chválíš Ťapiny názor.Mimochodem napsala pravdu a dole píšeš,že prarodiče nejsou povinni se starat.Tak právě,že kdysi s výchovou dětí pomáhali právě nejvíc prarodiče.Že?
grizzly: Už to fakt nehul
Jak tady správně poznamenala Ťapina-celá století ženy pracovaly a zároveň měly děti-to,že nebyly zaměstnané neznamenalo,že by doma nebo v hospodářství neměly co dělat a málo toho nebylo.A vrstvy žen,které pracovat nemusely,se zase málokdy staraly o své děti samy,měly na to svoje lidi.Nějak ti ze všech těch tvých dedukcí vypadla jedna zásadní věc- že jen šťastná máma má šťastný dítě. A že některý ženský prostě nenaplňuje jen sedět doma s dítětem,ale potřebují ke štěstí i jinou životní náplň-práci, přesto milují svoje děti a nejsou o nic horší mámy než ty,které s nima sedí doma.Moji kluci jsou na to,čeho jsem dosáhla v práci,pyšní a já na nich vidím,že mám díky tomu i jejich velký respekt, přestože s nima jako s jinýma občas tříská puberta. Starší do jeslí od dvou let chodil a rozhodně to na něm žádný následky nezanechalo.Podstatně menší,než kdybych byla donucená sedět doma,nedokončila školu, nechala odjídět svůj profesní vlak a pak po rozvodu bych seděla doma na zadku a kvílela,jaká jsem sociálka a chudinka.Al emůj exmanžel měl naštěstí víc rozumu než ty a taky se setsakra o kluka staral, však je taky jeho.A BTW-prarodiče rozhodně nejsou povinní pomáhat mladejm s výchovou dětí-svoje děti si už vychovali a je to jen jejich dobrá vůle,takže mě osobně přijde velmi sobecký tu péči o ně na ně přenášet,jak to děláš třeba ty, byť částečně.To taky nemá ve světe obdovby,aby rodiče takhle stáli dospělým dětem za zadkem a usnadňovali jim život,jako kdyby neměli právo už na svůj vlastní.
grizzly: zaujal mě obzvlášť bod 2 - to vypadá, že právo na rodinu mají jen ti, kteří mají nadprůměrné příjmy, protože předpokládáš, že se jeden z rodičů vzdá kariery (tedy zaměstnání)
a k bodu 3 - ano většina rodičů je z existenčních důvodů nucena pracovat.
A jen pro tvou informaci - jen málo rodičů, kteří jsou ochotni pracovat si stěžuje na to, že mají děti. Problém je, jak pracovat a zároveň ve stejné době zabezpečit své děti. Dnes už je spousta starších rodičů, kteří už sami nemají "babičky a dědečky" nebo je nechtějí zatěžovat hlídáním vnoučat - a vzhledem k posunům odchodu do důchodu je to taky téměř nemožné.
omlouvám se, fakt netuším, jak se mi to povedlo už potřetí
evelyn: potkala jsem nedávno manželský pár s těžce postiženou holčinkou na vozíku - zjevně slepá, možná i hluchoslepá, pevně kurtovaná s klínem v sedu - vypadali všichni spokojeně, vozík nebyl žádná ojetina, ale veselý, pastelový kamarád - mluvili aglicky. Co dodat.
Znám paní, která má čtyři zdravé děti a přesto má problémy - jen cesta městskou dopravou je tu složitá - jednou ji i odmítl řidič s tím, že není schopna udržet všechny čtyři. Že by měli být dva dospělí.
grizzly: K tomu opravdu nelze nic dodat. Nemas pocit, ze se ti z toho vyctu nejak vytratil muz? Nicmene by opravdu bylo zajimave poslechnout si nazor tve manzelky. Ona uz je 6 let doma?
K problému financí - pominu-li úmyslné samoživitelky má vyživovací povinnost otec dítěte. Stát by měl zajistit vymahatelnost této povinnosti (vyjma situací, které řeší sociální pojištění).
Holly73 143: Nic je nám to jedno. Rozhodnutí mít děti na tomhle nezáviselo.
Pro evelyn a holy
1. přivést na svět dítě je rozhodnutí rodiny a je na rodině jak se o svého potomka postará není to záležitostí státu.
2. Jde jen obtížně skloubit kariéru a výchovu dětí v zájmu dětí je vhodné se rozhodnout pro jedno či druhé.
3. Něco jiného je když je žena nucena pracovat - t.j. nemá jinou volbu pak se musí o děti postarat zaměstnavatel či stát (je-li to v jeho zájmu) nemůže-li rodina.
4. Jsem pro jesle, ale placené poze sociální případy by měli zdarma. Vše ostatní je státní politika na zvýšení porodnosti.
5. Bude-li se žena věnovat zaměstnání či výchově dětí je jenom její věc a je to její rozhodnutí se všemi následky není to věcí státu potažmo daňových poplatníků. Daně jsou určeny pro sociálně slabé či handicapované ne pro ty co neumí uvažovat.
6. Je vetším přínosem bezdětná odbornice než matka zatěžující systém požadavky aby se někdo postaral o její děti.
7. Placená školka pro děti od 3 let může být pro dítě přínosem. Stejně jako zaměstnanecká školka. Jesle od 6 měsíců ...
8. Při úvaze zda mít či nemít dítě musí pár či rodina uvažovat jestli si to může dovolit (ano je to idealistické, ale pak ať si ti postižení nestěžují).
evelyn: potkala jsem nedávno manželský pár s těžce postiženou holčinkou na vozíku - zjevně slepá, možná i hluchoslepá, pevně kurtovaná s klínem v sedu - vypadali všichni spokojeně, vozík nebyl žádná ojetina, ale veselý, pastelový kamarád - mluvili aglicky. Co dodat.
Znám paní, která má čtyři zdravé děti a přesto má problémy - jen cesta městskou dopravou je tu složitá - jednou ji i odmítl řidič s tím, že není schopna udržet všechny čtyři. Že by měli být dva dospělí.
evelyn: potkala jsem nedávno manželský pár s těžce postiženou holčinkou na vozíku - zjevně slepá, možná i hluchoslepá, pevně kurtovaná s klínem v sedu - vypadali všichni spokojeně, vozík nebyl žádná ojetina, ale veselý, pastelový kamarád - mluvili aglicky. Co dodat.
Znám paní, která má čtyři zdravé děti a přesto má problémy - jen cesta městskou dopravou je tu složitá - jednou ji i odmítl řidič s tím, že není schopna udržet všechny čtyři. Že by měli být dva dospělí.
evelyn: někdy nechtějí, někdy nemůžou - samoživitelka může najít slušnou práci náhodou, ale prckovi ještě nejsou 3 a je v háji. Nebo nemůžeš přerušit práci v oboru a kolektiv je pro spoustu dětí lepší než chůva. Navíc, jak jsem už psala chůva nemá zástup v nemoci, o tom ministerským paskvilu - vlastní děti + až 3 děti sousedek nemluvě. Kde je kvalifikace, jak se řeší spánek a stravování dětí, co pojištění. Bála bych se - jak dávat dítě hlídat, tak hlídat sama. V jeslích musí být zdravotní sestry a není tam jen jedna + pomocný personál.
janinkab: kdyby ti stat platil jen rok??ß co by jsi udelala pak?
Teda jsem překvapená- já jako ženská jsem strašně ráda, že mi stát dovolí být s prckem 3 roky doma a zaplatí mi, málo ale přece...a některé z vás se tady hádají, jestli by snad nebylo lepší, kdyby se chodilo do práce už po šestinedělí....to vás to v té práci vážně tak baví, že bez toho nemůžete být? někdo to tady taky psal- vždyť to dítě je malé jen chvilku a roste jako z vody...za chvilku je velké a samostatné. Měla jsem teda úplně obyčejné zaměstnání, kde jsem lehce postradatelná- ale myslím si, že není v životě nic důležitější než vlastní potomek.
grizlly: jeste neco.. byla jsem rok au-pair v rodine kde pani hrabenka byla stale doma, piskala na fletnicku, malovala po zdech jejim znamym obrazy, malovala kulisy v divadle, jezdila na koni ale taky byla vic nez doma, sve dve deti videla vecer pri veceri a nekdy kdyz to stihla pri obede, a vis kdo se o ne staral??? JA - obycejna au-pair od rana do vecera jsem jim delala mamu, kdyz holka mela horecky tak pani jela piskat na fletnicku a ja ji uspavala a snazila se ji ty horecky srazit, diky bohu jsem tenkrat nebyla jeste tolik znala v nemocech, protoze dneska bych pani hrabenku asi umlatila. To je odlozeni rozumis?
Moje deti meli vzdy mou pozornost, kdykoliv to bylo mozne.