Zástupkyně ženských organizací vyzvaly v pondělí ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS), aby změnil názor na rodinnou politiku. Požadují více jeslí pro děti, aby se mohly dříve vrátit do zaměstnání.

Před Úřadem vlády se v úterý sešly asi dvě desítky matek s dětmi. Nečasovi předaly dopis, v němž ho vyzývají, aby zahájil dialog o problému péče o nejmenší děti. Vytýkají Nečasovi, že překrucuje fakta, když tvrdí, že o jesle není zájem. „Mnoho žen nemá jinou volbu než chodit brzo po narození dítěte do práce a vydělávat. Nemohou si dovolit zůstat tři roky doma bez výdělku, a nejsou na tom tak finančně, aby si mohly dovolit jinou náhradní péči,“ řekla Mediafaxu Eva Hejzlarová.

V Česku nyní chodí do jeslí jen asi jedno procento dětí do tří let, ale matky by měly o jejich umístění v jeslích podstatně větší zájem. Jeslí je však velký nedostatek, v celé ČR jich nyní funguje asi 30, část dětí do tří let je proto kvůli výjimce v mateřských školkách. Počet jeslí tak za uplynulých 15 let poklesl o celých 94 procent.

EU si v roce 2002 ohledně poskytování péče o dítě stanovila, že do roku 2010 by měly členské státy mít k dispozici nějaký typ zařízení pro 33 procent dětí do tří let a pro 90 procent dětí mezi třemi lety až po věk nástupu do základní školy. Nečas tvrdí, že tyto takzvané barcelonské cíle EU schválila ještě před vstupem nových členských zemí. Podle českého předsednictví je péče o nejmenší děti věcí jednotlivých členských států. Nabídku péče o předškolní děti chce Nečas rozšířit zavedením možnosti vzájemné rodičovské výpomoci. Loni na podzim jej schválila vláda a platit by mohl nejdříve od příštího roku.

„Vadí nám, že ministr mluví jménem všech žen, a přitom se nás na to vůbec nezeptal. Chceme mít svobodnou volbu, abychom se mohly rozhodnout, zda půjdeme do práce, nebo zůstaneme doma. Rozhodně nejsme krkavčí matky,“ řekla Mediafaxu další protestující matka.

Podle statistik Evropské komise umisťují Češi své děti do tří let do veřejných zařízení vůbec nejméně v Evropské unii.

O problematice si více přečtete v magazínu Žena-in už zítra.