srdce

V poslední době se mezi příslušnicemi něžnějšího pohlaví stále více objevuje téma rakoviny děložního čípku či prsu. A to je jistě dobře. Už méně se ale dámy bojí o své srdce. A to už tak dobře není. Někoho to může překvapit, ale právě onemocnění kardiovaskulárního systému, tedy srdce a cév, je nejčastější příčinou úmrtí žen ve vyspělých zemích.

Ženský infarkt může být maskovaný

Je překvapivé, že ženy mohou prožívat příznaky srdečního onemocnění trochu jinak, než jak je pociťují muži. Tato skutečnost ve svém důsledku může znamenat, že je choroba odhalena později, v pokročilejším stadiu. Dokonce i u srdečního infarktu se u žen mohou vyskytnout atypické symptomy, a to neobvyklá únava, závratě, obtížné dýchání, nevolnost či úzkost. Protože podobné příznaky nepatří do tzv. učebnicových, mohou být snadno přehlédnuty, a to může mít fatální následky.

Jak se starat o své srdce

Jak již bylo zmíněno, na kardiovaskulární onemocnění umírá mnoho žen. A přitom by tomu tak být vůbec nemuselo. Pokud si chcete udržet srdce zdravé, nebojte se zeptat se svého lékaře, jak na to. Nechte se vyšetřit, změřit si množství cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Kromě pohybu, který je jistě velmi důležitý, se také naučte odpočívat.

Dobrou náladou chráníte i své zdraví

Pozitivní mysl a málo stresu odežene nejednu chorobu – a to i tu srdeční. Jezte střídmě, pravidelně a kvalitně. Nemusíte se bát – není nutné vzdát se všeho, co je dobré. Například dvě deci vína denně či jedno malé pivo srdci ani cévám neškodí. Jak se v poslední době ukázalo, je tomu dokonce naopak. Pamatujte, že stane-li se zdravý životní styl samozřejmý pro vás, bude ještě samozřejmější pro vaše děti.

Protože je srdce orgán, bez kterého se žít nedá, měl by mu každý z nás více naslouchat. Vždyť tlukot zdravého srdce patří mezi ty nejkrásnější zvuky na světě! Tak ať bije ještě dlouho...

Připravil server www.kardiochirurgie.cz

Reklama