Síť šestadvaceti dialyzačních středisek Fresenius NephroCare v České republice se ke Světovému dni ledvin připojí hned několika aktivitami. Tou nejdůležitější je telefonní Modrá linka, kde budou moci ženy 5a955d7584262obrazek.pnghovořit s odborníky o zdraví svých ledvin. Modrá linka bude na telefonním čísle 810 888 110 v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin. Na všech dialyzačních střediscích pak budou mít příchozí k dispozici test rizika ledvinového onemocnění a internetové stránky www.dialyza.cz nabídnou některé další online nástroje a testy, poradny odborníků a informace o rizicích, prevenci i léčbě ledvin.

„Existuje mnoho rizikových faktorů, na které jsou ženy mnohem citlivější než muži, a jejich ledviny jsou pak mnohem více ohroženy. Jsou také období života ženy, kdy některá rizika nabývají na významu. Je proto důležité o nich vědět a zdraví svých ledvin pravidelně kontrolovat,“ říká primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Vysočanech MUDr. Petra Ronová.

V období adolescence jsou největší rizika v oblasti hrozících zánětů ledvin. Ženský močový systém je anatomicky postaven tak, že infekce mnohem snadněji proniká do močového měchýře a do vyšších etáží. Zvláště v období, kdy dívka zahajuje pohlavní život a učí se znát svoje tělo by měla dbát na správnou hygienu a naučit se těmto komplikacím předcházet. Pokud přece jen k potížím dojde a objeví se pálení, řezání, 5a955d9c40425obrazek.pngnebo časté močení, bolesti zad nebo dokonce krev v moči, musí dívka nebo žena ihned reagovat a vyhledat odborného lékaře – gynekologa nebo urologa a zánět močových cest důsledně vyléčit. V dospělosti a pohlavní zralosti kromě hrozby zánětů močových cest dominují rizika, která jsou spojena s životním stylem ženy. Žena, která kouří, pije pravidelně větší množství alkoholu anebo trpí výraznou obezitou, neúměrně zatěžuje své ledviny. Až přijde období přechodu a žena už nebude chráněna estrogeny, důsledky tohoto rizikového chování se naplno projeví a o to výrazněji.

Samostatnou kapitolou rizik pro ledviny je cukrovka. V České republice žije v tuto chvíli téměř půl milionu žen, které trpí tímto civilizačním onemocněním. Každým rokem jich přibude dalších 30 tisíc. Nemoc u nich zpravidla přichází po padesátce. Málo se o tom ví, ale cukrovka je de facto zabiják ledvin. Drobné cévky v ledvinách ucpává, a tím poškozuje jejich hlavní funkci, kterou je tvorba moči.

Ledvinovými komplikacemi cukrovky trpí až 40 % diabetiků

„Každá desátá žena V České republice trpí některým z onemocnění ledvin. Snažte se zařadit mezi těch devět zdravých a dělejte pro to maximum. Nepijte alkohol, nekuřte, nepřesolujte jídlo, dostatečně pijte, kontrolujte svou tělesnou hmotnost a chraňte své ledviny před záněty a prochlazením,“
upozorňuje primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Vysočanech MUDr. Petra Ronová, a dodává: „Pokud máte vysoký tlak nebo cukrovku, měly byste být pravidelně kontrolovány z pohledu funkce vašich ledvin. Pokud se funkce vašich ledvin začne snižovat, patříte do rukou odborníků – nefrologů, kteří vám mohou významně pomoci oddálit nevratné selhání ledvin.“

Reklama