cl.jpg
Foto Canadian Medical se souhlasem Terezy Čeledové

Jaké skupiny žen vaginální suchost nejčastěji ohrožuje?
Nejčastěji jde o ženy v menopauze, ale jsou mezi nimi i mladší ročníky. U mladších žen je to mnohdy výsledek chronických nebo recidivujících a často nesprávně léčených infekcí. K vaginální suchosti mohou přispívat i různé hormonální poruchy nebo zevní vlivy.

Setkáváte se s tím, že se ženy o tomto intimním tématu stydí mluvit? 
Možná u starších ročníků, ale tam je obecně problém s pravidelným docházením na gynekologii. Ženy nad 50 let bohužel málokdy chodí na pravidelné každoroční gynekologické prohlídky. Mladší ženy, které chodí častěji, se většinou nestydí problémy řešit. 
 
Zkouší některé ženy vyloženě hloupé až nebezpečné způsoby, jak si samy pomoci?
Většinou je to spojeno s neodborným a laickým řešením vaginálních infekcí a poruch poševního prostředí. V lékárnách se dnes bez receptu dají zakoupit různá antimykotika a dezinficiencia. Ta pacientky většinou užívají, aniž by se poradily. V lékárnách dostanou podle mých zkušeností málokdy radu, že jsou na samoléčbu při vaginálním dyskomfortu vhodnější probiotika či preparáty jako boraxové globule, které sliznici i krásně zvlhčí.
 
Jakou roli hraje životní styl? Dá se jeho změnou vaginální suchost zmírnit? 
Určitě je vhodné dodržovat obecné zásady, jako je preference bavlněného spodního prádla, volnější oblečení, omezování dlouhého sezení apod. V kombinaci s vhodnými vaginálními preparáty může úprava životního stylu přispět ke zlepšení potíží. 
 
A co psychika? Může být příčina v ní? Jak v takovém případě postupovat? 
Ano i psychika hraje určitě svou roli, relaxace, dostatečný odpočinek a kvalitní spánek jsou důležité. Zvláště v období perimenopausy či v období kojení, kdy je žena k výkyvům nálady náchylnější. Toto jsou také typická období pro rozvoj vaginální suchosti a dyskomfortu. 
 
Dá se vaginální suchost řešit i podstoupením nějakého zákroku?
Primárně se řeší aplikací nejrůznějších vaginálních preparátů a režimovými opatřeními. Jedná se o preparáty probiotické v kombinaci s lokálními estrogenními preparáty, dále preparáty na bázi hyaluronové kyseliny apod. Léčba je vždy individuální. Co se týče zákroků, jsou možné nejrůznější techniky rejuvenace poševní sliznice – například aplikací hyaluronové kyseliny do poševní sliznice. Toto nabízíme i na naší klinice.
 
Jak například zmíněná aplikace kyseliny probíhá a jaká je následná rekonvalescence?
Aplikace je velmi jednoduchá, provádí se na zákrokovém sálku a trvá cca 30 minut. Je to záležitost ambulantní a s téměř okamžitým efektem, který trvá asi 6 až 12 měsíců. Asi týden až 14 dní po zákroku je vhodné nemít pohlavní styk, omezit sportovní aktivitu typu jízda na kole či na koni a omezit sauny či vířivky.

Zdroje: autorský rozhovor s gynekoložkou Terezou Čeledovou, Canadian Medical

Reklama