Přiznám se. Měla jsem divadelní „absťák“. Ve chvíli, kdy jsem dostala k Vánocům lístky na představení Studia DVA "Ženy mezi nebem a zemí", bylo mi celkem jedno, o čem hra bude. Potřebovala jsem jediné - změnu.

Hlavně žádná televizní estráda, žádný filmový příběh. Jména Barbory Kodetové a Anny Šiškové mě přesvědčila o tom, že se můžu přinejmenším těšit na dobré herecké výkony.

 

V první části večera se v inscenaci „Promiňte, omyl“ autorsky představila americká pisatelka povídek, rozhlasových a televizních scénářů Lucille Fletcher (1912 – 2000). Inscenace „Promiňte, omyl!“ původně vznikla v roce 1943 jako rozhlasová hra. Její filmovou verzi produkovalo o pět let později studio Universal Pictures.   

 

Hlavní postava Elisabeth Stevensová se chce dovolat manželovi, ale on to nezvedá. Začíná tušit, že jí hrozí nebezpečí a není nikdo, kdo by ji ochránil, ba ani pochopil. Vše selhalo. Policie je odmítavá a telefon neurotické ženy uprostřed noci ji nezajímá. Ale co má dělat? Sama v bytě se svým strachem a úzkostí?

 

Měla by z domu utéct! Odjet se schovat k přátelům, když manžel u ní není. Jenže. New York – velké město s mnoha možnostmi nenabízí šanci k útěku ženě, která je připoutána na invalidní vozík.

 

Barbora Kodetová jako Elisabeth má v očích hrůzu a děs, jak jí pomalu dochází, že je bez svého muže bezmocná. Odkázána pouze na telefon. Jenže komu zavolat? Mužův telefon je stále vypnutý a informační služba ji nechápe. Křičí, šílí, rozčiluje se, bere si prášky na uklidnění. Vy v tu chvíli máte pocit, že se zbláznila. V divadelní sedačce se zavrtíte a není vám její jednání příjemné. Zdá se vám až nesnesitelné.

A pak se vžijete do její situace. Vzpomenete si, jak se občas sama doma také bojíte. Jaké to je, když čekáte dlouhé hodiny na přítele, který se nevrací. Všude je tma a klid, ale uvnitř vás je strach a nepokoj. Jenže vy můžete vstát a utíkat. A téměř nic vám nehrozí, na rozdíl od Elisabeth…

 

Druhou část tvoří divadelní inscenace „Jašek“. Její autor Andrzej Maleszka (1955) se v Polsku prosadil především jako autor televizních filmů a divadelních inscenací pro děti a mládež, jež jsou uznávány pro velkou dávku fantazie a nevšední poetiku nápaditě mísící magickou realitu s každodenní skutečností.   

 

Neúspěšná polská herečka Magda Klimková chce létat, ale neustále se jí zdá, že jí naschvál ustřihli křídla. Má pocit, že dokáže vše a v okamžiku se propadá do nicoty. V jednu chvíli tolik něžná, a přesto zase výbušná a vzpurná. Miluje svého syna Jaška, ale utíká od něj. Nenávidí svého muže, který od ní odešel a žije s jinou a přesto mu volá a prosí jej, aby ji objal a znovu miloval.

 

Slovenská herečka Anna Šišková ztvárnila Magdu Klimkovou velice přesvědčivě. Dokázala se v jedné chvíli smát a tančit a ve druhé plakat a choulit se do klubíčka. Ukázala nikdy nekončící náboj, který v sobě má jen žena, která se snaží na svůj zpackaný život pohlížet alespoň s ironií a nadhledem. Jak jinak se také vyrovnat s nepřízní osudu. Sebevražda je v takové situaci přece jen příliš jednoduchá a trochu zbabělá.

 

Nejhorší na tom všem je, že Magda toužící po velkém celosvětovém úspěchu, si ze začátku příliš neuvědomuje, že mnohem lepší jsou ovace malé, ty rodinné, třeba od syna. Otázkou zůstává, zda si to Magda uvědomí a zda kvůli svému Jaškovi dokáže obětovat i své sny.

 

Obě herečky byly úžasné. Jak Barbora Kodetová, tak Anna Šišková. Každá měla v sobě něco jiného, ale pro svoji roli to pravé. Byla jsem poprvé na představení pražské divadelní společnosti Studio DVA, které má hlavní pohostinskou scénu ve Švandově divadle. Ale půjdu určitě i na další.

 

Vypravím se tam, až si zase budu chtít odpočinout od televizní obrazovky a zamyslet se nad životem i sama nad sebou. Udělejte to také. Nebo nám dejte vědět, zda jste již byla na některém z divadelních představeních Studia DVA a proč vůbec do divadla chodíte.

Reklama