Bylo to příjemné srpnové dopoledne. Sluníčko se už krásně rozzářilo, tváře jen občas zchladil slabý vítr. S takovým pozitivním prožíváním dne se špatně umírá. A já jsem stál na sokolovském mostě a koukal do padesátimetrové hloubky pode mnou. Přemýšlel jsem, zda mám skočit. Toto dilema jsem si ale dovolit nemohl, neboť motiv mého skoku byl jasný – za prvé poznat to, za druhé v tom byla holka…

Ale pozor, pokud vznikl dojem, že jsem chtěl spáchat sebevraždu z nešťastné lásky, tak nikoliv. Na mostě jsem stál jako klient firmy provozující bungee jumping a onou slečnou byla mladá pohledná kolegyně z mé tehdejší redakce. Jako typicky ješitný chlap jsem jí chtěl ukázat, jak snadné je skočit opásaný lany. Ona sama si přála vyzkoušet to, ale neměla dost odvahy. A já chtěl předvést, že to není žádný problém.

Stál jsem na mostě, lana kolem pasu, a napůl vnímal instrukce provozovatelů. Nedaleko míst kdesi dole, jimž jsem se měl za krátkou chvíli blížit, procházela dvojice mužů. Byli tak malincí a já se jim měl přiblížit! Hrůza! Co když lano není pořádně přivázané, co když se právě já stanu první obětí bungee na tomto mostě, co když…

Nakonec jsem se skutečně překlopil a padal do hloubky. Adrenalin se změnil v cestovatele, neboť tlak v krvi mi vystoupal tak vysoko, že zřejmě opustil její nejvyšší hladinu a asi vůbec celé tělo. Žilky převzaly barevnou dominanci v mých očích, kde hlavní roli do té chvíle hrála modrá. Málo jsem poslouchal instrukce, a tak jsem nekřičel, abych se uvolnil… Ale přežil jsem to.

Mojí odměnou byl obdiv kolegyně, které jsem musel povyprávět pocity při „pádech“ i „návratech“ na gumě. Opět mi připomněla, že její přání bylo vyzkoušet si to sama. Jen scházela odvaha.

A v tom její touha koresponduje s pocity většiny žen, které se nedávno zúčastnily výzkumu, jež si objednala GE Money Bank. Vyplynulo z něj, že ženy ve srovnání s muži více touží vyzkoušet si adrenalinový sport. Avšak oproti mé kolegyni do toho i jdou.

Tak třeba paragliding by nejraději zkusila desetina mužů a 13 procent žen. Mnohem větší zájem má něžné pohlaví také například o bungee jumping. To platí i o dalších aktivitách, které působí aspoň trochu nebezpečně. Takže i potápění láká „jen“ 15 procent mužů a pětinu žen. Paragliding by nejraději zkusilo deset procent mužů, ale 13 procent žen. Muži spíše zvítězili ve snění o řízení Formule 1.

„Ženy se mnohem častěji než muži nebojí pustit i do riskantnějších sportovních aktivit. Výzkum dokonce ukázal, že mají naprosto stejný zájem jako muži zkusit si také silové sporty jako box nebo horolezectví,“ okomentovala tisková mluvčí GE Money Bank Markéta Dvořáčková.

Průzkum byl ale i tom, které z pohlaví se více věnuje sportu. A v tom kralují ženy. Každá pátá cvičí nejméně pětkrát týdně, stejný čas sportu věnuje jen 18 procent mužů.
Výsledky potvrdily to, co asi většinu lidí v této souvislosti napadne. Zásadním motivem pro ženy je snaha shodit přebytečná kila. A také fakt, že sport je příležitost, jak trávit čas s rodinou. To naopak muži raději sportují ve společnosti kamarádů nebo sami.

Také byste si chtěly vyzkoušet nějakou adrenalinovou zábavu? Nebo jste si už zalétala či skočila na laně z mostu? Nenabízí život i tak dost adrenalinových příležitostí?

Reklama