mas.jpg
Foto: Shutterstock

Masturbace škodí zdraví

Jeden z největších mýtů vůbec leze s jistotou vyvrátit. „Vzhledem k tomu, že masturbace dokáže celkově ženu uklidnit a naladit, dá se označit i jako zdraví prospěšná,“ říká sexuolog MUDr. Marek Broul.

Masturbace je zbytečná
Mnoho lidí si myslí, že je masturbace zbytečná, stejně jako ženský orgasmus. Není tomu tak. Z reprodukčního hlediska může orgasmus přispět ke spuštění ovulace, tudíž k větší pravděpodobnosti, že žena otěhotní. Některé ženy však nedokážou vyvrcholit při pohlavním styku. Masturbace může sloužit i jako nástroj sebepoznání, získání sebevědomí a uvědomění si vlastní sexuality. Díky ní může později žena vyvrcholit i při souloži, kdy poté dochází k větší produkci cervikálního hlenu, po kterém putují lépe spermie ke svému cíli.

Nemůžeme masturbovat každý den
Nikde není psáno ani dáno, kolikrát by měla žena masturbovat. Společností kolují i mýty, že může poškozovat mozek, ale ani to nebylo prokázáno. Míra tedy závisí na chuti. Jedinou výjimkou jsou psychické nemoci, které od běžné touhy snadno rozeznáte.

Existují psychické nemoci a poruchy, kde je žena puzena masturbovat neustále. Jedná se ale o nemoci, které pak musí řešit psychiatr či sexuolog. Tyto ženy pak nejsou schopny v některých případech dělat nic jiného a zcela jim nemoc zničí osobní i pracovní život,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul.

O masturbaci si tělo vždy řekne
Tělo si o masturbaci často řekne například před ovulací, kdy má žena zvýšený podíl ženských hormonů (estrogenu). Vzhledem k prospěšným funkcím tělu prospějete, když si ji naordinujete třeba v případě, že nemáte chuť. Prospěšná je například v době menstruace, může totiž ulevit od křečí a bolestí. „Ženské tělo si většinou řekne samo, kdy masturbaci, nebo nějakou jinou formu sexuálního uvolnění potřebuje. Takže není nutné se do ní sama sebe nutit. Ale i masturbace, která původně nebyla plánovaná, dokáže snížit úroveň stresu a ženu uvolnit,“ upozorňuje MUDr. Broul.

Ženy, které vůbec nemasturbují, jsou nemocné
Pokud nemasturbujete, věřte, že nejste nemocné. Ženy mohou mít nejen náboženské důvody, ale třeba jim je tento druh sexu nepříjemný, i přes to, že partnerský sex ano. Masturbace může být pro ženu nezajímavá nebo mají v sobě hluboce zakořeněný pocit, že jde o něco hanebného. Takové ženy nejsou rozhodně nemocné. Další variantou je asexualita. Nedostatek sexuální touhy však také nemusí nutně znamenat život bez lásky, a pokud jedinec nechce, nejde o problém, který je potřeba řešit.

Pravda je ale taková, že sebeukájení je spojené s vyšší úrovní sebeúcty a sexuálního sebevědomí. Takže masturbací rozhodně nemůžete nic zkazit, spíše naopak získat.

Reklama