To jsou slova Madeleine Albrightové a Eva Čejková Vašková se s nimi ztotožňuje. Přečtěte si rozhovor se ženou, která pomáhá začínajícím podnikatelkám. Je jedna z prvních, která myšlenku vzájemné podpory, vzdělávání a sdílení zkušeností vyslala do světa spuštěním projektu s názvem Ženy s.r.o

nJak jsem se k ní dostala? Ne že bych chtěla začít podnikat... i když nikdy neříkej nikdy, ale zaujala mne její myšlenka. Pomáhat ženám, které mají sen o podnikání, ale samy se ho bojí zrealizovat. Ženám, které se ocitly v těžkých životních situacích a rády by se nějak realizovaly, ženám, které přišly o práci a rády by si přivydělaly, ženám, které mají talent a šikovnost, ale neumí „se prodat“. No řekněte, kolik takových žen znáte? Nejste náhodou jednou z nich? Pak by vás mohl tento rozhovor zajímat.
Sešly jsme se na „místě činu“. V krásných podkrovních prostorách jednoho karlínského činžáku. Karlín má pro mne určitou symboliku nových začátků. Po povodních 2002 jsem z něj odešla a začala úplně jinou etapu svého života. Ale to sem nepatří, i když osudy mnohých žen mohly mít stejný začátek. Někde něco končí a je jen na nás, abychom se nesesypaly a začaly znova. Třeba podnikat, nějak se realizovat, najít v sobě novou sílu a ztracené sebevědomí. A je moc fajn, když se můžete na někoho obrátit o pomoc. Třeba právě na Evu Čejkovou, která mi věnovala svůj čas.

Jak vás napadlo založit společnost, která by pomáhala začínajícím podnikatelkám?
Už před mateřskou jsem se zabývala marketingem, produkcí a novými příležitostmi na trhu práce nebo v online médiích, a tato problematika mě vždycky zajímala. Pořádali jsme různé semináře, na kterých jsme se setkávali se ženami, které měly chuť podnikat, měly nadšení, spoustu nápadů, ale jejich elán vždycky po skončení semináře vyprchal. A tak mě napadlo dát tyto ženy dohromady. Hledala jsem možnost, jak by mohly mezi sebou obchodovat a nabízet své služby a své produkty. Nebýt konkurentkami, ale vytvářet si navzájem obchodní příležitosti.

Vymysleli jsme projekt, který stojí na tzv. „šeptandě“, kdy ženy diskutují, blogují a sdílí nějaké zkušenosti a názory, a do toho jim představuji různé ženské příběhy a podnikatelské záměry. A snažím se ženu spotřebitelku seznámit se ženou podnikatelkou, aby u ní věci nakoupila a nehledala je jinde. Třeba povlečení. Proč by ho měla kupovat v obchodním řetězci, když může podpořit ženu, která ho ušije kvalitněji a třeba i podle jejího přání? Bude sice o trochu dražší, ale zase je v tom dobrá myšlenka a přidaná hodnota.

Oslovila mě Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR s nabídkou, že by také chtěli podporovat začínající podnikatelky. Díky nim jsem dostala mnohem větší zázemí a rozšířila si tak know how. Podařilo se nám získat peníze na průzkum, který měl za cíl zmapovat, v čem by chtěly ženy podnikat, co jim v tom nejčastěji brání, a s těmito informacemi jsme začali pracovat.

Co je pro ženy největší brzdou v podnikání?
Strach, nízké sebevědomí, obavy, co bude, kdyby to náhodou nevyšlo. Nejtěžší je prostě udělat ten první krok a začít.

Druhý nejčastější důvod, proč se do podnikání nepustí, je negativní vliv okolí. A to hlavně z řad těch nejbližších. Rodina se bojí, a tak je nepodpoří a spíš jim jejich záměr rozmlouvá.

A třetím negativním faktorem jsou samozřejmě finance. Největším snem žen podnikatelek je kavárna, cukrárna nebo pekárna, a to obnáší poměrně velkou investici do začátků.
Ale přitom se dá i v tomto oboru začít podnikat v poměrně skromných podmínkách. Třeba jako slečna, která doma peče makronky.

m

Má na to potřebná povolení, takže je může péct doma, oficiálně vyrábět a prodávat a zkouší si své podnikání rozjet při práci jako přivýdělek. Abych byla konkrétní. Této slečně jsme pomohli tak, že jsme oslovili velké společnosti, aby podpořily české podnikatelky, a ony si od ní nechaly upéct 4 tisíce vánočních perníčků.

Jiná podnikatelka pro ně šila maskoty. Daly by se objednat v Číně a určitě by byly i levnější, ale já jsem ráda, že se tak nestalo a podpořili šikovnou ženu, která si vydělala peníze, které by třeba na Fleru nikdy nezobchodovala.

Jak se k vám ty ženy podnikatelky dostanou?
Sledují a čtou náš portál, a proto vědí, že je tady taková komunita a osobní přístup, takže chodí na naše semináře a samy se hlásí. Většinou jsou to ženy se silným osobním příběhem, které u nás hledají možnost, jak jim pomoct třeba v těžké životní situaci.

Můžete mi nějaký příběh přiblížit?
Jedna paní přijela z jižních Čech. O povodních 2002 jim voda vyplavila dům, nato jejich syn onemocněl leukémií, (od té doby se léčí)... pak otěhotněla a nemohla s ním být v nemocnici, takže ji zastoupil manžel a kvůli tomu přišel o práci... sebrali jim dům, protože nemohli splácet hypotéku... a tak není divu, že se psychicky zhroutila a skončila na invalidním důchodu. A aby toho nebylo málo, nemoc se synovi vrátila, a protože byla s ním, nepřišla na úřad práce, a oni ji na půl roku vyloučili. Přišlo mi to nespravedlivé, neudělala to schválně, a tak jsem se za ni přimluvila na Ministerstvu práce a sociálních věcí, aby byli vůči ní shovívaví a udělali výjimku. U nás si nějaké peníze k důchodu přivydělá, ale na žití je to stejně málo, protože si musí doplácet na léky.

Je strašně šikovná, a tak jsme jí nakoupili materiál, různé korálky a ona z nich vyrábí krásné přívěsky, kterým říká Nadina štístka. Je to hezký dárek, který udělá někomu radost a Nadě alespoň trošku pomůže.
Tohle je příklad, jak se snažíme ženám pomáhat. Hledáme konkrétní cesty, jak si mohou přivydělat a přijít k nějaké koruně. Kdybych měla všechny nabádat, aby si otevřely vlastní e-shop, tak je to bude stát peníze a stejně nebudou mít nikdy tak velkou komunitu, jakou mají tady u nás.

Jaké ženy se na vás nejčastěji obrací?
Jsou to především ženy na mateřské, s invalidním důchodem, nezaměstnané na úřadech práce, ale i seniorky. My je vyplácíme na základě dohody o provedení práce, takže je to vše v regulích zákona, aby nepřišly o dávky. My nakoupíme materiál a ony pro nás jednotlivé zakázky zpracovávají.
Dva tři měsíce si zkoušejí, jak jim to podnikání jde, jestli by se z toho mohlo rozjet i podnikání. A může se rozjet, což je ideální a je to naším cílem. Ale někdy jsou jejich případy tak složité, že to z jejich strany vůbec není jednoduché, mnohdy mají velké oči a pak jsou zklamané, že to nejede podle jejich představ. A tak se s nimi snažíme pracovat individuálně a podpořit je i psychicky, ale také je držet nohama na zemi, což je strašně důležité.

V jakých oborech ženy nejčastěji podnikají?
Mám štěstí, že se mi vždycky podařilo vymyslet něco manuálního. Když přijdou, dám jim takový domácí úkol, ať něco vyrobí, a podle toho poznám, kam je směřovat.
Byli tady i z Armády spásy a hledali uplatnění pro ženy, které skončily třeba na ulici. Domluvili jsme se, ať k nám nějaké zájemkyně pošlou, my pro ně připravíme workshopy a uvidíme. Rozdělíme je do malých skupinek, jedné dáme za úkol něco uvařit pro ostatní, jiné třeba něco upečou, další skupinka dostane korálky, aby něco vytvořila, a zbytek třeba látky a šicí stroj.

m

Potom se v těchto činnostech vystřídají a my zjistíme, co které nejlépe jde a pro co třeba vůbec nemá vlohy. A když zjistíme, že některá umí skvěle péct, tak jí můžu zprostředkovat práci u některé z našich klientek, která pro nás peče a nestíhá. A když vidím, že se některé z žen podaří něco hezkého vytvořit, tak se snažím ty produkty uplatnit dál. Třeba jako dárky. Podařilo se nám navázat kontakt s odborem zahraničních vztahů a diplomacie na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Když přijede nějaká delegace, dostane originální český výrobek. Třeba takovou krásnou paličkovanou krajku, kterou tady vidíte. To je ta cesta, kterou se snažíme jít.

Už se stalo, že jste nějakou ženu musela odmítnout? Jak vlastně vybíráte produkty, za jejichž kvalitu se můžete zaručit.
Občas se to stává. Měli jsme tady paní, které přinesly našité hračky, ale nám se nezdála jejich kvalita. Tak jsme jim to řekly. Na rovinu. A ony pak přišly s tím, že ještě šijí zástěry, jestli se nechceme na ně podívat. A to bylo o něčem jiném, byly opravdu moc hezké

Pak jsou ženy, které mne občas zklamou způsobem balení. I obal je důležitý a prodává. Několikrát jsme pár produktů po té ženě přebalovali, ale to nemůžeme dělat věčně. I náš čas je drahý. Upozornili jsme ji na to, ale ona to nechtěla změnit. Že už jsou na to s mužem zvyklí... A tak jsme se s ní rozloučili. Škoda. Ty ženy si musí uvědomit, že to dělají pro sebe.

Všechny nebo alespoň většina produktů, které tady prezentují, je v našem katalogu a je zároveň jejich vizitkou.

Na katalog se můžete podívat ZDE.

Jak je to s financováním katalogu? Platí za něj něco?
První katalog byl zdarma, ale na tom druhém už se musí ženy podílet. Jak už jsem řekla, chceme, aby byl zároveň i jejich vizitkou. Obsahuje nejen nabízené produkty, které musí být perfektně nafocené, ale samozřejmě i jednotlivé příběhy žen. A každá žena podnikatelka si musí uvědomit, že díky katalogu své zboží i lépe prodá.

Vidím, že jsou tady šperky, hračky, prostě spousta krásných věcí. Je mezi vašimi podnikatelkami i třeba profesionální výtvarnice?
Ano, třeba Anna Anna. Je malířka. Maluje nejen obrazy, ale začala malovat i oblečení a chtěla ho prodávat přes nás. Jenomže s oblečením je problém (velikosti, skladování, atd.), to bychom neprodali. A tak jsem ji požádala, aby zkusila vymyslet něco jiného. Třeba něco kusového... a ona začala malovat kosmetické taštičky, peněženky a různá pouzdra, a to se báječně prodává. Ty obrázky jsou krásné a mají výtvarnou úroveň.

To je zajímavé. Asi to chce dost sebereflexe.
Začala jsem organizovat svolávat networkingová setkání, kde ženy zaplatí vstupní poplatek a představí svůj byznys model. A začneme se o něm bavit. Každá si musí to své podnikání nějak obhájit. A diskutují mezi sebou, jestli by si její výrobek koupily, nebo ne. A když ne, tak proč. Je to hodně inspirativní a poučné a těm ženám najednou dochází, kde třeba dělají chybu. Najednou se dokážou na svůj výrobek podívat očima někoho jiného, protože většinou nejsou objektivní. Manžel jim názor neřekne a známí jim třeba pochlebují. Tady mají reálnou zpětnou vazbu.

Třeba jeden příklad s marmeládou. Těch je tady milion. Každá vaří jahodovou, meruňkovou nebo malinovou. Fajn, ať to má jednotný obal, ať v tom vidím vás, ale zkuste to ještě jinak. Třeba ananasovou, přidejte do ní trochu alkoholu a dejte jí nějaký zajímavý název. Najděte v tom něco, abych to koupila třeba své kamarádce jako dárek. Ať to má vtip. A tenhle nápad se tak líbil, že se těch marmelád prodalo obrovské množství. A je to vlastně maličkost. Chce to jen nápad.

Už jste tady mezi těmi ženami podnikatelkami měla nějaký kuriózní nápad, že jste si řekla, panečku, to je ale bláznivé!
Byly tady dvě slečny se zajímavým projektem, ale to ještě nemůžu prozradit. Spíš sem chodí ženy, které se snaží objevit Ameriku. Občas se divím, že si nepodívají na internet, jestli nabídka nepřevyšuje poptávku.

Vaše klientky jsou spíš pražské, nebo z regionů?
Je to asi tak půl napůl. Máme své pobočky i v jiných regionech, aby to k nám měly ženy blíž. Ale musím říct, že je velký rozdíl v přístupu. Na venkově je větší pokora, ale zase menší sebevědomí. Velkou výhodu mají ženy, které se dříve zabývaly třeba prodejem kosmetiky. Ty mají velký náskok v komunikaci a obchodování.

Vedete si nějakou statistiku? O tom, kdo se v podnikání někam posunul, kdo toho třeba nechal atd.
S devadesáti procenty našich podnikatelek jsme v kontaktu. Většinou s těmi, se kterými jsme spokojeni a jejich produkty máme ve stálé nabídce. A naopak ony samy nás kontaktují a posílají nám novinky, které připravují. A z toho mám velkou radost.

Děkuji za rozhovor a přeji vám mnoho spokojeným podnikatelek.

Co vy na to, milé ženy-in? Nemáte kolem sebe také nějakou ženu, která by potřebovala trochu „postrčit“? Chybí jí odvaha svou živnost rozjet, ať už z nedostatku kuráže, sebevědomí, nebo peněz? Za pokus to přece stojí, co říkáte?

Čtěte také:

Reklama