O domácích a rodinných pracích smýšlejí pánové tak, že když už se něčeho zhostí, pomáhají ženě s „její“ prací. Žena k práci naopak přistupuje jako k permanentní činnosti, kterou je zkrátka třeba vykonat. Statistika sociologického výzkumu mluví jasně. 14 procent mužů v domácnosti ani nehne prstem a dvě třetiny se tomu nejnutnějšímu věnují maximálně 1-2 hodiny denně.
Muž se rozhodne k pracovnímu výkonu nikoliv když si to okolnosti žádají, ale jen když se sám rozhodne. Jindy ženě vyhoví na požádání, i když tam už se často ukazuje neochota vyhovět. Samozřejmě, že někdy je ochoten pomáhat dobrovolně za předpokladu, že mu žena na oplátku vyhoví v jeho zájmu.
A co rodina, děti? Podle průzkumu se žena věnuje rodině až 16 hodin denně, kdy žena pro rodinu pracuje a stará se o potomstvo. Pokud je s dětmi doma muž, věnuje se jim přibližně 8,5 hodiny.
Pomáhá vám muž s vařením, praním, mytím oken? Musíte si o každou pomoc říkat, nebo pomáhá i sám? A kolik času věnuje váš muž dětem?
Nový komentář
Komentáře
pomáhá mi s mytím oken a velkým úklidem
práci děláme stejně
ToraToraTora: Bereš-li to tak, že to je tvoje domácnost, kterou SI radši uklidíš sama, a ža praní prádal nejen svého, ale i manželova a dalších členů rodiny je tvoje povinnost, kterou ZA TEBE uděla prčka (mmch - kdo to prádlo třídí? věší? skládá/želí? uklízí?), je to tvoje věc. Nechápu, ale respektuji.
psycho: A yděláváme +/- stejně, takže o platu žádného z nás se nedá říct, že to je výpomoc...
Redakce je zřejmě muž, protože mužovu práci v domácnosti v závěrečných ých otázkách také pojímá jako pomoc ženě...
Takže:
1. nepomáhá, máme práci rozdělěnou a každý dělá to "svoje"
2. potřebuji-li s něčím pomoci, řeknu si - nevrhám vražedný pohledy typu "kdybys mě měl rád, uhodl bys, co potřebuju
3. to taky vyplynulo nějak samozřemě - já měla vždy na starotsti tu školní a orgnizační stránku, manžel dopravu dětí a sportovní aktivity
maat: No ale to je snad něco jiného, ne? Šití pro kamarádky nebo malování není práce ve vaší společné domácnosti. Samozřejmě, že když potřebuju, tak mi přítel taky pomůže. Ale příčí se mi používat slovo, které značí, že někdo dobrovolně dělá práci někoho jiného, ve spojení s dělbou domácích prací. Přiznala bych tím, že je to moje povinnost a to není. Je to naše společná povinnost. (A to ještě jen proto, že jsme se tak sami rozhodli, žádný zákon nenakazuje mít doma pořádek a denně teplou večeři.)
Kassy: mě přítel pomáhá.třeba když šiju něco kamarádkám, tak radí, kde co zabrat a jak dlouhé, když měco maluju, jaké barvy a tak.Když chci pomáhat s něčím já jemu, obvykle mě vztekle vyžene, protože se pořád ptám, jestli s něčím nechce pomoci.
No nevím nevím, má představa o úklidu je poněkud komplexnější než mužova, tudíž si radši uklidím sama a jsem spokojená, vaření mě baví a čím více strávníků, tím lépe, pere za mě automatka...jako žena se nijak usurpovaná tedy rozhodně necítím
Meander: Nyotaimori: Jako oko v hlavě opečovávám diplomku mé snachy : ON A ONA NA MISKÁCH VAH. (FSV UK Praha)
bonda: mimochodem: Jaký si to uděláš, takový to máš
Koukám, že jsem ten nadpis zase tak moc špatně nečetla
bonda: A kteří vědci to dokázali? Odkaz na konkrétní výzkumnou studii by nebyl?
Moji rodiče jsou manželé 30 let a táta v domácnosti dělá možná i víc než máma...
bonda: blbost. U nás je to pořád stejné... Nelze zobecňovat.
Kassy: Tak se snaž, aby tvůj přítel zůstal navždy jen přítelem. Jakmile svolíške svatbě, bude konec rovnocenné dělby práce, budou to jen tvoje práce. Je to vědecky dokázáno.
Já ten nadpis pořád čtu "Ženy jsou vzory placatosti"
psycho: Hele, když ti žena s vyděláváním jen pomáhá, dělá to dobrovolně, protože chce. Platit provoz domácnosti, jídlo, oblečení a další věci pro děti... je tvoje povinnost. Takže kdyby si začala všechny peníze, co vydělá, nechávat výhradně pro sebe a do domácího rozpočtu (včetně výdajů na děti) nepřispívala, bylo by to pro tebe v pořádku?
Lilinka, femme: Nápodobně. Několikrát jsem to tu i psala. Ten článek tak pěkně začínal, že už jsem si říkala, že třeba byl ten rozdíl konečně pochopen, ale ty otázky to opět dorazily.
Opakuju (na tomto serveru už asi po desáté) - přítel mi doma nepomáhá, o domácí práce se dělíme. Je to NAŠE domácnost, tudíž NAŠE povinnosti, nikoli moje, aby mi s nimi jen pomáhal. Dokud budou slovo "pomáhat" v téhle souvislosti používat samy ženy, na přístupu většiny mužů se nic nezmění - proč by taky mělo?
psycho: tak to Tě vážně lituji, že ses zmohl jen na "výpomocnici" s platem....chudák Tvoje žena, když si musí přilepšovat úklidem, aby Ti byla rovná....
Nevím, proč se posledního dubna pálí čarodějnice...psycho by taky dobře hořel
psycho: ó ty máš ego
si zamrz někde za komoušů, ne? Typický to muž, který bude svoji manželku psychicky týrat, když by si dovolila přiníst domů víc peněz...