Na radu k sexuologovi chodí čím dál více žen, protože jsou s domácím sexem daleko méně spokojené než dřív. Aspoň to tvrdí známá česká sexuoložka Hana Fifková, která jich má plnou ordinaci. „Ženy se rády svěří zase ženě,“ říká Fifková, která pracuje výhradně pomocí psychoterapeutických metod. „S klienty si povídám, ´léčím´ je slovem, což je způsob, na který mnohem více slyší ženy než muži,“ tvrdí.

V sexu jsou dnes podle ní ženy méně spokojené než dřív. Nejvíc je trápí, když nemají v dlouhodobém vztahu na sex chuť a nedosahují orgasmu. „Poměrně velké množství žen, spíš mladších, mě navštěvuje kvůli vaginismu, kdy nemohou absolvovat soulož kvůli křečovitému stažení svalstva kolem vchodu do pochvy,“ říká odbornice.

Testosteron nepomáhá

Kvůli nechuti na sex se ale žádná nemusí cítit méněcenná. Chuť totiž upadá, protože to vyplývá z rozdílné biologické podstaty ženy a muže. Muž je po velkou část svého života naprogramován k intenzivnímu sexuálnímu fungování. Plodná část života ženy je podstatně kratší a sexualita v tomto ohledu funguje spíše úsporně. Bohužel, není pravda, že by pomohlo užívání mužského hormonu testosteronu. Ten spíše navodí růst vousů a hrubnutí hlasu, ale větší sexuální apetenci nezpůsobí. Je to proto, že testosteron není jediným faktorem ovlivňujícím chuť na milování. 

Co by se ale mohlo stát? Ženy by měly větší chuť na sex, ale zřejmě ne s dlouholetým partnerem! V lepším případě by stoupla chuť na masturbaci. Kompromis podle odborníků skutečně nefunguje. Shoda nastane jen v případě, že milovat se chtějí oba. „Muži potřebují slyšet, že je normální, když žena nemá na sex chuť tak často jako oni. Že to vůbec neznamená, že by je méně milovala, nebo se jí to s nimi v posteli nelíbilo,“ tvrdí sexuoložka. Pokud je podle ní muž ochoten ve svých potřebách polevit, ženě se chuť často zase vrátí.

Bojujete někdy s nechutí na sex?