shutterstock-292935077.jpg

Foto: Shutterstock

Podle studie z roku 2014 publikovanou v National Library of Medicine, se optimální doba spánku u mužů a žen liší. Studie také uvádí, že jsou ženy o 40 % náchylnější k nespavosti a syndromu neklidných nohou a že muži mají tendenci mít hlubší spánek než ženy.

Podle Nitina Gupty, výkonného ředitele firmy Springfitu, která se zaměřuje na výrobu matrací., neexistuje studie, která by ukazovala přesné množství spánku, které ženy potřebují ve srovnání s muži, ale každý jedinec potřebuje pro dobré zdraví v průměru 7 až 8 hodin spánku denně.

Podle výzkumu publikovaného v National Center for Biotechnology Information americké Národní lékařské knihovny spí ženy v průměru obvykle o 11 až 13 minut déle než muži. Rozdíly ve spánku mezi muži a ženami jsou způsobeny různými behaviorálními a biologickými faktory.

„Ačkoli muži i ženy mají čas od času problémy se spánkem, u žen je riziko vyšší. Počet případů poruch spánku u žen roste, konkrétně nespavost, spánkové apnoe a syndrom neklidných nohou. V dobrém spánku ženám může bránit také hormonální nerovnováha, těhotenství, menstruační cyklus a stáří,“ říká pro Indian Express Nitin Gupta.

Ženy mají obecně tendenci spát o několik minut déle z různých důvodů. Kvalitní spánek je zásadní pro fyzické i duševní zdraví. V lepším spánku vám může pomoci například změna životního stylu.

shutterstock-1541237930-1-.jpg

Foto: Shutterstock

K lepšímu spánku vám může pomoci například:

  • Mít konzistentní čas spánku a probuzení. To znamená chodit spát každou noc ve stejnou dobu a vstávat každé ráno ve stejnou dobu.
  • Vytvoření dobrého prostředí pro spánek. Ideální prostředí pro spánek totiž podporuje lepší spánek. Zajistěte, aby byl váš pokoj tichý, tmavý. Důležitá je pohodlná matrace a příjemné ložní prádlo.
  • Dávat pozor na to, co před spaním jíte a pijete. Snažte se nejíst alespoň 3 hodiny před spaním a omezte příjem kofeinu. Ten se snažte konzumovat dříve během dne.
  • Zklidnit před spaním tělo i mysl. Horká koupel před spaním pomáhá lidem rychleji usnout a mít klidnější a hlubší spánek. Mezi další oblíbené činnosti patří čtení, hluboké dýchání a meditace.
  • Zacvičit si. Pravidelné cvičení vám může pomoci snadněji usnout. Snižuje také hladinu stresu a úzkosti. Necvičte ale těsně před spaním.

Zdroje: Indian ExpressExploring Sex and Gender Differences in Sleep Health: A Society for Women’s Health Research ReportGender and Time for Sleep among U.S. Adults