sef

Šest z deseti nadřízených se blíží ideálu, každý desátý je diktátor. Ustrašení šéfové, známí z dob plánované ekonomiky, téměř vymizeli.

Ženy jsou oblíbenější šéfové než jejich mužské protějšky. Manažerek, se kterými jsou jejich zaměstnanci velmi spokojeni, jsou v tuzemsku téměř dvě třetiny. U mužů je to o desetinu méně. Vyplývá to z internetového průzkumu, který uspořádal vydavatel stravenek Ticket Restaurant, společnost Accor Services.

Podle psycholožky a specialistky na marketingový průzkum Pavly Řehákové může větší obliba ženských šéfů souviset s jejich vyšší empatií, která se projevuje i na pracovišti. „Ženy často snáze kooperují. To mohou členové pracovního týmu vnímat jako podporu, v krajních případech i jako ochranu. Pro některé lidi takový styl řízení nabízí pocit stability a prožívání jisté míry spokojenosti,“ uvedla Řeháková.

Rozsáhlého internetového průzkumu se v měsíci únoru účastnilo téměř 4,5 tisíce respondentů z celé ČR. Lidé odpovídali celkem na deset dotazů a na konci testu se pak dozvěděli, jaký je jejich nadřízený typ. Nejvíce – téměř 57 procent vedoucích – se zařadilo do kategorie „Ideální šéf, Ideální šéfová“. 

„Samozřejmě to neznamená, že by to byli vedoucí pracovníci bez jakýchkoliv chyb. Do této skupiny byli zařazeni ti, u kterých převažovali odpovědi vyjadřující ideální vlastnosti a schopnosti. Přesto jsme byli výsledkem a kladným hodnocením šéfů příjemně překvapeni,“ uvedla Daniela Pedret, marketingová ředitelka společnosti Accor Services. 

Výraznější rozdíly mezi muži a ženami přitom nebyly jen v kategorii ideálních šéfů. Zatímco ideálu se podle zaměstnanců blíží o něco více žen, u dalších dvou nejčastějších typologií mají mírně navrch muži.   

Čtvrtina mužských šéfů spadá do kategorie „chytrák“. To jsou šéfové, u kterých je na prvním místě jejich kariéra. Kromě negativních charakteristik ale mají i ty pozitivní. Aby sami uspěli, potřebují v týmu výkonné pracovníky a svým oblíbencům dokážou vytvořit dobré podmínky. Žen „chytraček“ je pouze pětina.

O něco více než desetina je pak tvrdých šéfů – „diktátorů“ a „diktátorek“, a i zde jsou rozdíly mezi oběma pohlavími. Mužů je v této kategorii o poznání více.

„Muži ve vedoucích pozicích pracují jinak s potřebou sebeprosazení a soutěživostí. Někdy nemusí být přijímána jejich přímočarost či důkladnost, ochota k razantnějším změnám. Muži oproti ženám o něco raději riskují a riskování opět nemusí jít ruku v ruce s hodnotami kolegů,“ komentovala výsledek psycholožka Řeháková.

Nejméně (v mužské i ženské kategorii) je v tuzemsku „ustrašenců“ – tedy takových šéfů, kteří se bojí udělat jakékoli rozhodnutí a kteří se hojně vyskytovali v dobách komunismu.

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také:

Napište nám svůj příběh!

Jaký je váš pracovní kolektiv? Kolik máte kolegů? A jaké mezi vámi panují vztahy?Je ve vzduchu cítit rivalita, nebo jste jeden sehraný tým? Je váš pracovní kolektiv mužský, ženský, nebo smíšený? Máte nějaké zkušenosti s prací v čistě ženském, či naopak v čistě mužském kolektivu?

Pište nám své příběhy, zážitky a zkušenosti na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dneška zveřejňovat. Na konci dne vybereme jeden, který odměníme knížkou Jak hledat a najít zaměstnání - rady a tipy pro uchazeče od nakladatelství Grada a uhlazujícím krémem na vlasy značky Gliss Kur.

Reklama