Začněme vtipem: Víte, kdo jsou nejmenší lidé v Česku? Silničáři. Jen napadne pár centimetrů sněhu a už nejsou vidět. Bylo by to k zasmání, kdyby se právě tento vtip neprokázal v praxi v pátek a o víkendu.

Dálnice D1 byla v obou směrech dlouhé hodiny neprůjezdná kvůli kolizi kamionů. Sám jsem v jedné zácpě, té poslední večerní, která měřila 40 km, musel přežít hodinu a půl. Pochopitelně vina byla i na straně „kamioňáků“, jejichž počínání se nedalo nazvat jinak než předhánění se. O stavu jejich pneumatik nemá cenu zmiňovat se.

Jenže! Za normálních okolností by se dalo odbočit a jet po okreskách. Nedalo. Všechny kanály hlásily, že se něco podobného nedoporučuje. Je namrzlo a nasněženo. Nebyla jiná možnost než stát a čekat. A to zima ještě nezačala. Na námitku, kterou jako bych už slyšel, tedy že mají lidé jezdit vlakem a budou mít klid, odpovím asi tolik: Kamarád jel vlakem EC, za který zaplatil z Prahy do Brna 240 Kč. Vlak měl sedmdesát minut zpoždění, takže kolaps byl v pátek večer dokonalý.

A teď babo raď. Jezdit autem se někdy prostě musí, ale ta zima v našich zeměpisných šířkách prostě bývá nepříjemná. Služby, které mají zajistit pohodový chod našich komunikací, však nejsou o nic příjemnější. Takže jak to řešíte vy?

Nebojíte se sednout za volant a jezdíte za každého počasí? Jezdíte sebevědomě a beze strachu, nebo se bojíte aspoň jako já? Nemám strach o sebe, ale spíše o to, co se zrodí v hlavách ostatních řidičů. A že se v jejich hlavách občas zrodí věci, že by tomu jeden nevěřil!

Nebo se dokonce bojíte natolik, že jakmile uhodí první mrazy, věšíte klíčky od auta na hřebíček, čtyřkolého miláčka uklidíte do garáže a ven ho vezmete zase až v době oblevy? Jak to řešíte? A jaké máte zkušenosti s jezděním v zimě? Už jste havarovaly, nebo havaroval někdo z vašich blízkých? Jak se cítíte, když víte, že je někdo z vašich blízkých na cestě, když venku probíhá kalamita?

Jak to vypadá v zimě ve vašem městě? Máte viditelné nebo neviditelné silničáře? A co městský úřad? Jak ten se stará o udržování komunikací?

Jezdíte autem i v zimě?
Nebojíte se situace na silnicích?
Havarovala jste na náledí?
Jako řidička? Jako spolujezdec?
Nebo auto s prvním mrazem odstavíte?
Co říkáte silničním službám v Česku?
Jaké máte zkušenosti s dálnicí D1?

 

Napište nám o zimním jezdění autem!
Odměníme vás! Redakce@zena-in.cz

Reklama